Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полицаите, развиващи наркобизнес, остават в арестa

Единият не бил стрелял по колегите си, защото "съвестта не му го позволява"

0 коментара
Полицаите, развиващи наркобизнес, остават в арестa

Софийският градски съд (СГС) прати в петък столичните полицаи Божидар Милев и Николай Апостолов за постоянно в следствения арест на бул. "Г.М. Димитров", приемайки, че прокуратурата е събрала достатъчно доказателства, че първият е поискал и взел подкуп, а вторият е държал дрога с цел разпространение.

Двамата бяха задържани при операция на "Вътрешна сигурност" в МВР във вторник, като Милев дори опита да избяга и стреля по колегите си в опит да отърве ареста.

Впоследствие разследващите обявиха, че униформените реално са участвали в наркобизнес, за което свидетелства дилърът им Кирил Тодоров. Първоначално той бил изнудван от Милев да продава наркотици в "Студентски град", а след това бил свързан от него с Апостолов, който му предложил полицейски чадър и в центъра, като искал свидетелят да осигури и студентка, за да проституира и да му се отчита.

Според показанията на Тодоров схемата била замислена от Милев, който гарантирал, че ще му осигурява протекция в района на Седмо РПУ, когато е на смяна. Дори му предложил да го ескортира с патрулката си, но дилърът отказал, за да не се плашат клиентите му. После се включил и Апостолов с офертата, че има собствен "готвач", който осигурява пико (метамфетамини).

При ареста на двамата полицаи с амбиции в ъндърграунда у Милев са открити 6 белязани предварително банкноти по 50 лева, а у Апостолов – 4.5 грама пико, за което Тодоров му платил белязани 270 лв. Вторият е обвинен и за това, че на 14 март е придобил с цел разпространение 1 грам марихуана и 0.5 грама пико, които предал на свидетеля Тодоров.

Защитата поиска свобода за двамата, за да си обслужват кредитите

Защитата на обвиняемите пледира пред съдия Вера Чочкова, че те са невинни и имат кредити, които трябва да обслужват. Самите полицаи увериха съда, че няма да се укриват или да извършват престъпления, ако бъдат освободени.

Защитата на Апостолов поиска той да бъде пуснат от ареста без мярка за неотклонение, защото твърденията на свидетеля не се потвърждавали от други доказателства по делото. Адвокатът му – бившият прокурор Емил Милев, обясни още, че свидетелят Тодоров имал "системни срещи" със служители от "Вътрешна сигурност", което обосновавало "очевадни съмнения", че е бил склоняван от тях да дава показания срещу клиента му.

Защитничката на Милев – бившата следователка Зоя Иванова, също разви доста несъстоятелна теза, пледирайки, че намерените в задния джоб на полицая белязани 300 лева всъщност били пъхнати там от арестувалите го негови колеги. "По негова информация" те дори ги отъркали в дланите му, след като го заключили, за да оставят следи, които да послужат като доказателство.

Милев помислил, че задържащите го полицаи са от "криминалния контингент"

Бягството му при появата на полицията, тя обясни с обстоятелството, че колегите му били цивилни и той се притеснил, че "може да са от криминалния контингент". Затова избягал, крещейки, че е полицай. По думите ѝ произведените от него изстрели не били насочени срещу колегите му, а във въздуха и освен това били със стоп патрони.

Иванова опита да убеди съда в тази версия, прилагайки доказателства, че клиентът ѝ е претърпял на 2 януари т.г. трудова злополука, при която си счупил костица на дясната длан и един месец бил в гипс. Затова и нямало как да е стрелял с дясната ръка назад, докато бяга от полицията, а стрелял с лявата във въздуха.

Освен това тя опита да разчуства съда, посочвайки, че покойният му баща също е бил полицай и Милев нямало как да стреля срещу колеги, "не само, защото е морално недопустимо, а и защото съвестта не му го позволява". Допълнителни аргументи, че той трябва да бъде освободен, бяха кредитът му от 5000 лв. който трябвало да се погаси до юни 2017 г., както наличието на похвала от взводния му командир Стефан Димитров, защото имал "доста арести".

Защитата даде нови насоки на прокуратурата с пледоарията си

Всъщност част от пледоарията на Иванова изигра обратен ефект, тъй като се оказа, че е помогнала с нови насоки на разследването. Наблюдаващият прокурор Теодора Георгиева отбеляза, че благодарение на документацията за гипсираната ръка на Милев ѝ се изяснили част от показанията на Тодоров, който разказал, че след ареста му през декември м.г. бил изнудван да продава дрога, включително и чрез физически заплахи – един от полицаите го заплашил с пистолет в главата. Той бил гипсиран, но това обстоятелство досега не било разследвано.

Освен това прокурорката посочи, че явно ще трябва да разпита взводния командир на Милев, тъй като свидетелят твърдял още, че полицаят му казал, ако бъде спрян от други униформени, да казва, "че е приятел на сина на Стефчо". "От Вас разбрах, че взводния му се казва Стефан Димитров", обърна се Георгиева към адвокат Иванова.

След края на пледоариите съдия Чочкова дори не се оттегли, за да прецени мерките на двамата обвиняеми, а директно започна да диктува определението си. Тя посочи, че показанията на основния свидетел са подробни, конкретни, хронологични и не си противоречат. Подчерта и че намерените в джоба на Апостолов банкноти са иззети надлежно с протокол за обиск и химическа експертиза е установила следи от тях по двете му ръце.

По отношение на Милев също се аргументира, че е имал следи от иззетите от задния му джоб 300 лева, като уточни, че операцията по задържането му е започнала веднага, след като свидетелят му е дал банкнотите и той ги е прибрал. Съдът отхвърли и довода на защитата, че не можел да стреля с дясната ръка назад заради травмата си от януари, отбелязвайки, че оттогава са минали 2 месеца. Колкото до версията му, че е стрелял във въздуха, тя се опровергава от показанията на всички участници в операцията, заключи съдия Чочкова.

Полицаите трябва да охраняват, "а не да участват в криминални схеми"

Накрая тя обобщи, че освен достатъчно уличаващи данни, по делото срещу двамата е налице и опасност да извършат престъпление, която автоматично се извежда от факта, че са полицейски служители, "които по закон следва да охраняват обществените отношения, а не да участват в престъпни схеми". В подкрепа на това заключение тя цитира практиката на Европейския съд по правата на човека.

Мярката на Божидар Милев и Николай Апостолов обаче не е окончателна и подлежи на обжалване пред Софийския апелативен случай. По делото са били приложени и СРС-та, с които са записани разговори със свидетеля Кирил Тодоров, но те все още не са приложени като доказателства, обясни извън залата наблюдаващият прокурор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.