Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полицаите са колкото в Европа, информацията и доверието в МВР най-ниско

36 коментара
Полицаите са колкото в Европа, информацията и доверието в МВР най-ниско

Министерството на вътрешните работи разкри във вторник числеността и структурата си за първи път след 1989 година. Според изнесената от зам.-министъра Веселин Вучков информация щатът на МВР е 61 170, като незаетите бройки са около 6 000. От всички служители в системата обаче едва 26 861 души изпълняват чисто полицейски функции, като щатът е 30 707.

Според статистика на МВР в България на 100 хил. души се падат 352 полицаи, като данните се доближават до тези в Европа, въпреки различните структури на министерствата в различните страни. В Германия на 100 000 души се падат 324 полицейски служители, в Испания – 475, в Унгария – 425 и Австрия – с 362.

Единствените дирекции, които няма да бъдат разсекретявани по законови причини, са Специализирана дирекция "Оперативни технически операции“ (СДОТО) и Главна дирекция "Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП).

През 2008 година вътрешният министър Михаил Миков обяви, че в системата на МВР работят общо 63 000 човека, от които 47 000 полицаи, 8000 пожарникари, 5000 души администрация и 3000 души в научно-практическите звена.

Вътрешният министър Цветан Цветанов съобщи, че се предвижда съкращение на незаетите щатни бройки в министерството. Той посочи, че в последните 20 години в МВР се наблюдавала пълна непрозрачност, но поредицата от законодателни промени през последните 3-4 месеца са довели до разсекретяването на тези данни.

Информацията за структурата, числеността на служителите и разпределението на човешкия ресурс в системата бе представена във вторник на конференция, организирана от Институт "Отворено Общество", Програма "Достъп до информация" и МВР. Справката ще бъде качена и в Интернет.

Доверието на българите в полицията е най-ниско в ЕС

Според проучване на "Отворено общество" българското вътрешно министерство разкрива минимум информация в сравнение с други страни, а в същото време доверието към полицията е най-ниско.

"В България е дълго установен един мит, според който, ако полицията разкрие с какви ресурси разполага и как са разпределени, ще подкопае по някакъв начин способността си да се бори с организираната престъпност. Степента на доверие към полицията в другите държави, които разкриват информация, показва, че това е мит", посочи Иванка Иванова, директор на правната програма на "Отворено общество".

От 18 категории информация, сред които брой на служителите в полицията, бюджетни разходи по пера, получени сигнали и употреба на СРС, до които се осигурява достъп, България дава само една – бюджет на МВР. В изследването, в което са включени 10 страни, сред които Германия, Дания, Франция, САЩ и други, България е на последно място по предоставяне на информация.

Германия публикува най-много информация – за 16 от 18-те категории. Половината от страните публикуват данни по 12 от категориите.

Адв. Александър Кашъмов от "Програма Достъп до информация"посочи, че МВР най-често отказва информация за бюджетни разходи. През годините граждани са водили дела, за да разберат цената на закупени в министерството телевизор или коли, например.

В същото време обаче доверието на гражданите в полицията в България е най-ниско в сравнение с останалите разглеждани страни членки. Само 25% от гражданите са склонни да се доверят на полицията. В Германия и Дания, страните от ЕС, които публикуват най-много информация, полицията се ползва с най-високо доверие – 79% и 88%. Средното доверие за страните от ЕС е 63%.

Според изследването около 65 процента от гражданите не са склонни да вярват на полицията в България, докато средно за страните от Европейския съюз недоверието е 32%.

"Вярва се, че организираната престъпност е общност, която ще води някаква битка с МВР, в която има значение човешкият ресурс. Истината е обаче, че ако организираната престъпност желае по някакъв начин да овладее МВР, може да си служи с инструментите на корупцията, заплахите и изтичането на информация. Тези инструменти могат да действат обаче в непрозрачна среда и липса на достъп за обществена информация", коментира Иванова, след като преди ден премиерът Бойко Борисов, обърна внимание, че срещу около 300 престъпни лица, които тормозят обществото, има поне 70 -хилядна армия - служители на МВР, прокурори, съдии, дознатели и представители на различни комисии.

Цветанов: За шест месеца вдигнахме доверието в полицията

На фона на нелицеприятните за българския служител на реда данни от изследването вътрешният министър коментира, че за последните 6 месеца е направено не малко и "днес обществото има повече доверие в правоохранителните органи, отколкото през август 2009 г.".

Според него повишеното доверие се дължи на операции срещу организирани престъпни групи, като "Наглите”, "Крокодилите” и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. СССРейчо
    #39

    Стоят си в кабинети и си правят сделки ....

  2. наблюдател
    #38

    Абсолютни глупости говори Цветанов.Те покриват полицайте престъпници,не вземат никакво отношение по жалби против полицай.

  3. tim
    #37

    трябва да бъде прехвърлена към общините. Не е необходима централизирана структура.

  4. читател
    #36

    Много си прав!

  5. Коко
    #35

    Нека под "реални полицаи" не се разбират само уличните, охранителните, катаджиите и тези по районните управления. Реални полицаи са и тези от ГДБОП, защото изпълняват полицейски функции. Реални са и експертите от институтите по криминалистика и криминология, от института по психология, от работещите със СРС, защото без тях нищо няма да стане, макар, че те, по някакви щатни техни структури, не се водят като полицаи. Така, че не е коректна цифрата, че само 50 процента са реални.

  6. AGENT
    #34

    Информация "първа ръка". Някой да се съмнява?

  7. МВР
    #33

    Не знам как очакват от нас господата Цветанов и Борисов да се борим с 300 добре въоръжени с адвокати топ-престъпници при все, че голяма част от разследващите полицаи в България нямат компютър, пък камо ли интернет и правно-информационни системи за закони като АПИС или СИЕЛА.Надейте се...

  8. Мукава
    #32

    Над 5 процента от бюджета на МВР отиват за подслушване 11.09.2008 Малко над 5 процента от общия бюджет на МВР отиват за заплащане на разходите по назначените специални разузнавателни средства (СРС). Това стана ясно от думите на председателя на вътрешната комисия в Народното събрание Минчо Спасов (НДСВ). Той се позова на справка от министерството, според която 95 милиона лева са платени през 2006 и 2007 г. за специални мероприятия като подслушване и следене. Това прави повече от 5 процента от бюджета

  9. 07
    #31

    не могат да ги ликвидират?Е затова трябва да им намалим двойно заплатите..

  10. a pig
    #29

    Napulno sum suglasen s goreizlojenoto mnenie!! Bulgarskiya politcay e lo6o oble4en, neobrazovan, asocialen tip!! Podminavam gi , vse edno sa klouni!! dori ne znayat edin zapaden ezik::

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.