Полицията в Брюксел е извършила целенасочена операция срещу българитази седмица, съобщават местните медии, предаде БТА.
Акцията е била съсредоточена в района на площад в широкия център на града, където паркират множество автомобили с българска регистрация.
Отбелязва се, че площадът се превръща в гето, а най-често българските автомобили са в нарушение, тъй като за тях не са платени съответните застраховки и разрешителни. При операцията собствениците на автомобилите са били глобени с общо около 25 хил. евро.
За целта от България е бил командирован полицай, който да съдейства на своите белгийски колеги.
При проверките на документите за самоличност, българските граждани показвали лични карти или паспорти, които изглежда са били редовни.
Проверяваните обяснявали, че са в Белгия за туризъм, т. е. имат правото на безусловен престой в продължение на три месеца.
Провереният район е известен на местната полиция с това, че от там се извършва редовно незаконен превоз на хора и стоки от и до България, както и към незаконни строежи, където се работи "на черно", се отбелязва в информациите.
Полицията е целяла да пресече случаите, в които българските граждани, живеещи постоянно в Белгия, продължават да управляват автомобилите си, без да сменят регистрацията им, защото така избягват задължителните технически прегледи и застраховки, както и съответните митнически такси.
Очаква се подобни операции да зачестят, се посочва в информациите.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
12 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
А кой паркира на центъра в Брюксел? Аз или вие? Или това са българските мафиоти, които държат корумпирани ЕС политици и контрол на наркотиците там...
Белгия и Бьлгария са в ЕU, респективно няма митнически такси!!!
български бежанци, може би?
Е, и колко нарушители са намерили сред тези хиляди българи? Публикувано ли е?
"Дойче веле":Защо бягат от България?
Бедността, социалната изолация и липсата на шансове за развитие, както и широко разпространената корупция и шуробаджанащина подсилват недоволството
През последните 23 години близо два милиона българи са напуснали родината си. Според едно актуално проучване, днес 27% от хората в България са готови да емигрират, като делът на младите и образованите е най-висок, коментира "Дойче веле".След краха на комунизма близо два милиона българи, предимно млади и добре образовани …
хора, обърнаха гръб на родината си. Между 1989 и 2011 населението на страната спадна от близо 9 милиона на 7,3 милиона. Сегашната европейска икономическа криза накара още стотици хиляди българи да напуснат страната. И как да е иначе, след като близо половината от населението на България живее под границата на бедността - най-високият дял сред 28-те страни-членки на ЕС.
Бедни в България са обаче не само пенсионерите и безработните. Много често бедни са и трудово заетите. Близо 600 000 души, т.е. 27,5% от назначените работници, спадат към т.нар. категория на "working poor" (работещи бедни). Става дума за хора, които получават твърде ниски заплати, т.е. такива, с които дори не успяват да свързват двата края.
Да работиш за стотинки
Става дума за чиста заплата от порядъка на 360 лева. Към тази категория спадат предимно по-възрастни жени с ниска квалификация, които се трудят в преработвателната индустрия, в селското стопанство или някои малки и средни предприятия, предимно в по-малките населени места на провинцията. На всичкото отгоре 22% от обеднелите работници получават заплатите си нередовно и с големи закъснения.
Бедността, социалната изолация и липсата на шансове за развитие, както и широко разпространената корупция и шуробаджанащина подсилват недоволството на българите и ги карат да мислят за чужбина. Според актуално допитване, цитирано от австрийския вестник "Дер Щандарт", 27% от българите в момента са готови да напуснат страната си, като 60% от тях не биха имали проблем завинаги да се разделят с родината си. Най-склонни да напуснат България са тези, които нямат собствено жилище и деца. Положителното в случая е, че, според резултатите от национално изследване, проведено от агенция АФИС, все повече българи вече имат желание да работят в чужбина легално с официален трудов договор. Делът на онези, които признават, че желаят да мигрират с цел да получават социални помощи в чужбина, е твърде малък.Днес България е сред страните, които са източник на миграция главно към други държави от ЕС. Докато преди кризата българите се насочваха главно към Гърция, Испания и Португалия, в момента се усеща известна преориентация към Германия и Великобритания.
Българите, работещи в чужбина, често подпомагат финансово близките си в родината. Факт е, че паричните трансфери на мигрантите повишават благосъстоянието на домакинствата в България, подобряват стандарта на живот и дори раздвижват пазара на недвижимите имот с инвестиции в строителния сектор.
Загубите са фатални
Отрицателният аспект на емиграцията обаче също е очевиден: в България се усеща силен отлив на квалифицирана работна ръка, на специалисти в ключови области като здравеопазване, инженерни професии, компютърни технологии и др. Особено отчетливо се усеща и отливът на все повече български жени, които се заемат с гледането на възрастни болни хора в Германия, Австрия и други западноевропейски страни. В тази връзка експертите говорят междувременно за "Care Drain".
Отрицателната последица от бягството на българите в чужбина е, че децата им често са оставени на грижите на възрастни хора, предимно на бабите и дядовците, които обикновено и сами имат нужда от грижи. Нещо повече: според доклад за социалното въздействие на емиграцията в Централна и Източна Европа, публикуван през април 2012, в България има региони, в които изоставените по този начин деца са мнозинство сред децата, живещи там. Освен това отливът на трудови мигранти към чужбина още повече обезлюдява някои и без това западнали в икономическо отношение региони като Северозападна България.
Айде пак българите от българското гето. А да не би да греша, това да са еврочиновниците ни?
Герберите одрискаха всичко в България и сега се измъкват от страната, а ние да живеем в натворените от тях говненца. БРАВО НА БЕЛГИЙСКАТА ПОЛИЦИЯ!
белгийските власти изискват българските автомобили да бъдат "внасяни" в Белгия, при което се плаща митнически данък. не е грешка
3, журналисти са все пак, не очаквай всяка дума да им е вярна. Сигурно някакви местни данъци и такси имат предвид. Но ГТП и застраховка пак трябва да имат - български, белгийски или някакви други.
За какви митнически такси в рамките на ЕС говорите?