Гръцки полицаи от силите за борба с безредиците щурмуваха депо на атинското метро, където се бяха барикадирали стачкуващите осем дни работници, съобщиха осведомителните агенции. До това се стигна, след като правителството обяви гражданска мобилизация, за да спре протестите срещу планираните намаления на заплатите. По-рано тази седмица съдът реши, че стачката е незаконна, но организаторите на протеста не се съобразиха с решението.
Гражданска мобилизация означава, че служителите на метрото, които не се подчинят, на заповедта и откажат да се върнат на работа, рискуват да бъдат уволнени, арестувани и пратени в затвора.
Полицията успя да проникне в депото малко след 4 ч. сутринта в петък и изкара от там десетки стачкуващи. По това време в депото се намирали 90 служители. Същевременно властите отцепиха пътищата, водещи към депото в западната част на гръцката столица, за да попречат на стотици поддръжници на стачкуващите да стигнат до там.
Най-малко десет души са били задържани при полицейската операция, а една жена е откарана в болница с леки наранявания. Няма данни за използване на насилие при полицейската операция, а служителите на метрото не са оказали съпротива, посочва АП.
Вчерашното решение на правителството за гражданската мобилизация доведе до бурна реакция като целият обществен транспорт обяви незабавно стачки, които блокираха пътниците и ги принудиха да се придвижват пеша или да взимат такси до вкъщи в задръстените от трафика улици на Атина. Очаква се днес да не се движат автобуси, трамваи и тролеи.
Говорителят на правителството Симос Кедикоглу заяви пред държавната телевизия НЕТ, че очаква метрото да заработи "възможно най-скоро", отбелязвайки че мотрисите ще започнат да се движат отново през уикенда. Защитавайки правителственото решение да задейства рядко използван закон, за да спре стачката, Кедикоглу заяви, че новите рестриктивни мерки трябва да бъдат приложени.
Законът за гражданска мобилизация е предвиден да се прилага във време на войни, природни бедствия или в интерес на общественото здраве, отбелязва Ройтерс. От 1974 г., когато пада военната диктатура в Гърция, той е използван девет пъти. Три от случаите са през последните две години и са свързани със стачки по повод рестриктивните мерки, наложени в замяна на международни заеми. Отказът да се изпълни заповедта за връщане на работа води до арест и затвор между три и пет години.
Синдикати и основната опозиционна сила Коалицията на радикалната левица СИРИЗА обвиниха правителството, че използва тактики, характерни за диктатурата.
В. "Врадини" цитира премиера Андонис Самарас, че "транспортът не принадлежи на синдикатите". Самарас изпрати послание до всички синдикални организации, че няма да отстъпи и ще влезе в сблъсък с тях, отбелязва изданието като допълва, че посланието е било предназначено и за всички, които планират да предприемат стачни действия. "Гръцкият народ направи жертви. Огромни жертви. И не мога да позволя изключения", заяви премиерът.
Според в. "Елефтеротипия" правителството предприема стратегически сблъсък със синдикатите, за да се пресекат други опити за блокади.
Стачката се посреща със смесени чувства от пътниците, много от които са в същата ситуация и са засегнати от намаляване на собствените им заплати.
ДПА съобщава, че средната брутна заплата на служителите в метрото, без да се изчислява извънредния труд, ще падне от 2 500 евро на 2 038 евро.
Приблизително 50 работници са се върнали на работа в петък, което е по-малко от необходимото, за да може метрото отново да заработи, посочва ДПА.
Метрото в Атина отвори врати през 2000 г. и всекидневно обслужва повече от 700 хиляди пътници като покрива разстояние от 52 километра.
"Вестник на редакторите" изчислява, че финансовите загуби от стачката на метрото възлизат на 10 милиона евро.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Метрото е в движение още от тази вечер. Задържаните са трима човека, които са пуснати веднага, ранени няма. Заплатите ще бъдат свалени до 1900 евро. Готви се отнемане на 13 и 14 заплата в частния сектор. Стачкуват, защото данъците стават вече непосилни. За един човек 1900 евро са достатъчни, на ако имаш семейство и деца, не стигат до никъде. Стандартът на живот е по–висок, цените не падат, и кризата я усещат работниците и пенсионерите. Стачките "работят" за "положителните" резултати от мерките за ограничения на доходите, за досъсипване на всичко държавно, и купуването му на безценица от крадците–управници. Познат сценарий! Също като при нас след 89 година.
Досега живота за гърците беше безкраен празник. Стачкуваха си за щяло и нещяло. Сега обаче трябва да работят повече и за по-малко пари, а още не са разбрали че от това зависи оцеляването им като нация.
Перко Наумов, ако получават по 2100 Евро при средно два пъти по-скъп живот в Гърция ( а реално е много по-евтин!)това означава у нас да се получават по 1050 Евро. За каква революция говориш - това са ояли се държавни далаверджии. Да дойдат да стачкуват в България при заплати от 300 Евро.
Гръцката демокрация набира сили! Скоро да чакат революцията, не само в Гърция. Досега няма случаи в които полицията да се явява ефективен регулатор на трудовите отношения.