Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полицията се откъснала от хората

44 коментара
Полицията се откъснала от хората

Вътрешното министерство не е покрило целите на стратегията си за работата на полицията в близост до обществото, а някои от служителите на реда изобщо не са чували за нея.  Гражданите не са уведомявани в достатъчна степен за работата на органите на реда, а в РПУ-ата се бавят преписките и закъсняват отговорите по сигналите и жалбите на хората. В някои от случаите липсва обратната връзка, поради което няма гаранции, че всички престъпления се отразяват в. полицейските регистри Това констатира одитът за изпълнението на стратегията за периода 30 октомври 2002 г. – 31 декември 2005 г., представен в петък от Сметната палата.  

Доверие към полицията проявяват 41.8% от хората, а броят на недоволните от работата на органите на МВР е най-висок в големите градове и най-вече в столицата. 28.6% не вярват на полицаите, сочат  резултатите от проучване, извършено от Научноизследователския  институт по криминалистика и криминология. 

Оказва се, че 90% от гражданите не са информирани за стратегията на полицията за работа в близост до обществото, въпреки немалкото похарчени  пари по нея. Изследването на обществената удовлетвореност от тринадесет полицейски дейности показва, че  гражданите били най-доволни от издаването на документи, а най-недоволни от работата с лицата, склонни към престъпления. Най-силна тревога у хората предизвикват кражбите, грабежите, убийствата и наркопрестъпленията. Процентът разкрити престъпления не води до  преодоляване на чувството за несигурност у гражданите, въпреки действията за подобряване на охраната на обществения ред и противодействието на уличната престъпност.

Одиторите правят извод, че не са реализирани ефективни мерки за осъществяване на полицейската дейност при съобразяване с потребностите на гражданите.

Полицията се е откъснала от хората, а  МВР-стратегията за работа  в близост се е обърнала, смята Румяна Георгиева, член на Сметната палата. По думите ѝ органите на силовото ведомство трябва да се запознаят с потребностите на обществото, отделните региони и етнически групи. Това обаче не се случва, а приоритетите на МВР се диктуват от висшестоящи органи.

„Проблемът е, че реализирането на стратегията е останало в рамките на МВР”, обобщи Георгиева. Тя допълни, че не са осигурени и нормативните предпоставки за реализиране на стратегията,  която е твърде общо написана. Липсват финансови отчети и количествени и качествени показатели за изпълнение на целите. Работната група, натоварена с изпълнение на стратегията, е провела само три заседания за тригодишния период от началото на изпълнението ѝ.

Недостатъчната превантивна дейност, на която са посветени не един и два семинара, се потвърждава от растящата детска престъпност и увеличаващите се жертви и катастрофи по пътищата.  Арестите в районните не са приведени в съответствие на минималните санитарно-хигиенни изисквания. Хората с увреждания също нямат достъп до полицейските управления, тъй като в нито едно от тях не е изградена подходяща архитектурна среда за инвалидите.
В резултат на стратегията са изградени 302 местни комисии за обществен ред и сигурност някои, от които обаче не действат ефективно. Не навсякъде има приемни за граждани, сочи още одитът.

Все пак докладът отчита, че в МВР са предприети действия за промяна на нагласите на служителите в част от полицейските структури, но този модел обаче не е популяризиран навсякъде, което води до незадоволителни резултати.

Сметната палата е отправила 51 препоръки до вътрешния министър Румен Петков, които трябва да бъдат изпълнени до 30 октомври т. г. Според председателя на Сметната палата Валери Димитров резултатите от одита заслужават да бъдат предмет на широк обществен дебат, тъй като става дума за сигурността на гражданите.

Констатациите са изпратени до отделните поделения на полицията, а от МВР са съгласни със забележките и препоръките, които са внесени и в парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. Тя трябва да предприеме законодателни мерки, които да позволят по-доброто реализиране на стратегията. 

В заключение, от Сметната палата настояват да се въведат минимални критерии за реагиране на сигналите за престъпление, каквито има в други държави, и предлагат резултатите от работата на конкретния полицай да бъдат обвързвани с неговото възнаграждение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Petleshev
    #45

    Най-големият проблем на полицията в днешно време е, как да се отърси от милиционерския си манталитет! Всеки нормален гражданин е потенциален враг и трябва да се гледа с подозрение!

  2. leko
    #44

    в плевен!

  3. НОВЕ
    #43

    Не може да се очаква нищо по-добро от полиция, която се оглавява от министър срещу който има четири висящи дела и е втория човек в БКП/БСП. Организираната престъпност се организира от ДС. Още преди 1989 г. ДС беше организирала контрабандни канали за акцизни стоки, дрога/да тровят гнилия запад/, оръжие. Тези канали се запазиха и разшириха през време на войната в Косово и Босна /петрол с камиони, ж.п.цистерни и танкери по дунава/. Натрупаните пари започнаха да се инвестират в хотели, барове,казина,банки.

  4. СССРейчо
    #42

    даже на места я дирижира.

  5. AK-47
    #41

    Трябва тотална чистка в МВР - рибата се вмирисва от главата.Пияницата в плевен да си бере грозде за ракийката

  6. reakzioner
    #40

    Ti si protivore4ish! Viz kakvo si napisal:"Само за периода 1997-2001 г. бяха притиснати от правителството на ОДС, но и тогава вътрешният министър Б.Бонев не пречеше на политиката им." Shto za pritiskane e tova? Ili imash predvid drugarsko pritiskane?

  7. bai4o
    #39

    прочетете коментара на НОВЕ и мислете малко повече като пишете!Браво НОВЕ!А "Полицията " е много общо понятие за обикновенния гражданин,ама защото редовия полицай няма граждански права и не стачкува,като останалите затуй се създава впечатлението ,че полицая е добре заплатен,доволен и тн. ДА АМА НЕ!И нека да не стачкуват щтото 1 ден без полиция..........Изводите да си ги направят умните.

  8. prav
    #38

    Колко е средната запрата в Полицията?Май е над 850лв.Колко полицай и др. работещи са? Май над 110 000души.Е какво правим ние народа? Чакаме.Какво чакаме? Крайно време е да се почисти всяко полицеиско управление.Тия всичките чакат заплати от данакоплатеца.А това сме ние - народа.

  9. Bezkompromisen
    #37

    BADETE GOTOVI KATO SE PODADE SIGNALAT!!!

  10. Bezkompromisen
    #36

    NADIAVAM SE OSUZNAVASH OTGOVORNOSTTA SI ZA KOPIRANETO NA NIKA MI I ZA NESHTATA KOITO PISHESH...SHTOTO AZ NE POEMAM NIKAKVA OTGOVORNOST ZA TVOITE PISANIA.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.