Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половин милион лева отиват за визия за развитие на София до 2050 г.

Промените в общия устройствен план ще започнат след две години

1 коментар
Половин милион лева отиват за визия за развитие на София до 2050 г.

За първи път Столична община ще обърне подхода и ще направи "моментна снимка" на София и споделена визия за бъдещето ѝ развитие до 2050 г. Вместо "документите да се изработват от няколко експерта в един кабинет", по думите на столичния кмет Йорданка Фандъкова, това ще стане чрез събиране и обобщаване на наличната информация в диалог със столичани на принципа на споделянето.

Визията за споделена София ще струва до 500 000 лв. на столичани и ще бъде основата за промените в общия устройствен план на София, за които ще се плаща отделно. За сравнение цената на изработването на общ устройствен план на голям областен град струва по-малко от Визията за София. Варна плати под 400 000 лв.

Инициативата "Дългосрочна визия за развитието на София и крайградските територии", наречена кратко "Визия за София" има за цел да опише града, в който искаме да живеем, с участието на всички заинтересовани страни и да послужи за основа на предстоящата актуализация на Общия устройствен план на столицата, каза арх. Любомир Георгиев - новият директор на общинското предприятие "Софпроект – ОГП". Той е начело на екипа от седем млади експерти, които ще реализират инициативата.

Задачите пред екипа са да направи анализ на моментното състояние на София и създаването на механизми за устойчиво взаимодействие между заинтересованите страни, каза арх. Георгиев.

Проектът е инициатива на Столичния общински съвет и ще послужи за основа на всички бъдещи стратегии за развитие на града до 2050.

Целта е да защитим визията за София като зелен и иновативен град, която заложих в управленската ми програма, каза кметът Йорданка Фандъкова. Тя допълни, че за да се постигнат устойчиви резултати в това развитие е необходимо правилно планиране.

Първите стъпки вече са направени

Работата по промяна в ОУП реално започна преди около година – като основна задача при назначаването на новия главен архитект на София, каза Фандъкова.

Главният архитект Здравко Здравков и екипът му подготвиха предложения за промени в Закона за устройство и застрояване на Столична община, по които вече текат дебати. Целта на промените е допълнителна защита на зелените площи и ограничения за строителство на високи сгради, каза Фандъкова. Тя се надява с подкрепата на депутатите от ГЕРБ тези законодателни промени да са факт до октомври.

Следващият етап е изработването на стратегическия документ - "Визията", който трябва да е готов до септември 2018 г., каза столичният кмет.

Смяна на модела на градско планиране

"Mина времето, когато важни стратегически документи се изработваха в един кабинет от няколко експерта и се съобщаваха на хората. Сега Визията ще подобри начина на градско планиране, като включи още в началото на процесите на взимане на решения всички хора и организации, които участват в създаването на общото бъдеще на София - общински власти и администрация, неправителствени организации, инвеститори, изследователи, експерти и граждани", каза Фандъкова.

"Фактът, че сме тук сега с този екип означава, че вече е сменен моделът на градско планиране и започваме по нов, модерен и диалогичен начин. Тази задача си я поставихме самите ние, когато преди месеци Столичният общински съвет взе решение, определи методика и постави задача на главния архитект да стартира изработването на Визията. Тя ще търси консенсус и ще бъде не само ориентир, но и най-важният дългосрочен документ, който ще съдържа споделената ни представа за това как искаме да изглежда градът ни в бъдеще", каза председателят на СОС Елен Герджиков.

"Визията ще ни позволи да действаме не само по законосъобразност, но и по целесъобразност", коментира главният архитект Здравко Здравков.

Той даде пример, ако при него дойде инвестиционен проект, който отговаря на правилата и нормите, но не отговаря на "Визията за развитие на София" да не бъде разрешен. "Затова имаме необходимостта от създаването на такъв стратегически документ, който да включва посоките, в които искаме да се развиваме", аргументира се арх. Здравков, но не обясни как един концептуален документ може да има по-голяма сила от нормативен пред съда при спорове с инвеститори.

Етапите на "Визията"

Първият етап от работата по инициативата е събиране, обобщаване, създаване, дискутиране и анализ на информацията по всички теми, свързани с бъдещето на София, каза арх.Георгиев.

По думите му екипът ще подпомага всички заинтересовани страни да споделят информация, да генерират идеи и да предприемат реални действия за решението на различни проблеми.

През лятото ще бъдат събрани наличните данни за града, а през есента ще започне публичното дискутиране на различните теми. Условно са разделени на седем направления – хора, управление, идентичност и култура, транспорт и мобилност, околна среда, градска среда и икономика.

На основата на дискусиите, през пролетта на 2018 г. ще бъде предложен работен вариант на "Визията". Той отново ще бъде дискутиран от широката общественост чрез информиран диалог, каза арх. Георгиев.

През есента на 2018 г. "Визията" трябва да бъде приета от Столичен общински съвет, за да послужат за основа на работата по актуализацията на Общия устройствен план на Столична община, която ще започне през 2019 г., допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #1

    Щото за 2020 вече всичко е оправено в София, та се загрижиха за проблемите и през 2050 година?! Ама да има с какво да си уплътняват времето в кметството...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.