Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината българи не искат ваксина, много от тях са млади и изкарали Covid-19

Всеки втори българин смята, че пандемията е променила цялостния му живот

13 коментара
Половината българи не искат ваксина, много от тях са млади и изкарали Covid-19

Половината българи не искат да се ваксинират срещу Covid-19. Голям е обаче и процентът на колебаещите се или отлагащите за по-късно. Това показват две проучвания на "Алфа Рисърч" и "Галъп", публикувани в четвъртък.

Проучването на "Алфа Рисърч" показва, че за мнозинството от българите началото на ваксинационната кампания не стартира убедително. Освен че към днешна дата едва 1.5% заявяват, че са получили поне една доза ваксина, само 10 на сто изразяват желание за бързо ваксиниране - спад от 4 на сто спрямо декември.

"Имайки предвид факта, че 10% се равняват на около половин милион души, очевидно е, че както комуникационната, така и организационната стратегия на кампанията, се нуждаят от съществено подобрение. 51.9% не възнамеряват да се ваксинират, 36.8% се колебаят и решението им ще зависи точно от хода на тази кампания", показва проучването.

Данните на "Галъп" са малко по-различни:  27% казват, че биха се ваксинирали, а 48% – не биха. 24% се колебаят. Проучванията и на двете агенции показват, че приблизително половината българи не искат да се ваксинират, но "Алфа Рисърч" отчита по-голям процент колебаещи се. И при "Галъп" около 1% твърдят, че вече са се ваксинирали, което съвпада с реалността към момента на проучването.


Графика: Алфа Рисърч

Кой не иска да се ваксинира?

"Галъп" обаче прави по-детайлен анализ кои са тези, които казват, че не биха се ваксинирали. Това са най-вече младите групи от София и по-големите населени места. "Обоснована е хипотезата, че нежеланието за ваксиниране има и очевидна връзка с факта, че голяма част от тези групи вече са прекарали вируса или не се боят толкова от него, колкото по-възрастните хора", смятат социолозите.

Според "Галъп" като се отчетат вече преболедувалите, реалното желание за ваксиниране у нас всъщност не е ниско. Също така, данни от мащабното по рода си международно сравнително изследване за готовността за ваксиниране в света на световната Асоциация "Галъп интертешънъл" показаха, че по тези показатели България е на средни места в Европа и изглежда близка по резултати до много други източноевропейски страни, т.е. далече е от високо отрицание на ваксините.

Колко души са преболедували?

По данни на "Галъп" 16% от пълнолетните българи директно декларират, че са прекарали коронавируса– леко или тежко. Това означава над 800 хиляди пълнолетни българи, при живеещи постоянно в страната не повече от 5.2 милиона пълнолетни граждани. Изследователските анализи показват, че поне още толкова са и онези, които са прекарали болестта безсимптомно или пък просто не са я декларирали на медицинските власти. Това означава, че в крайна сметка поне около 1.5 милиона души са тези, за които може да се заключи, че са прекарали вируса. Тоест става дума за близо една трета от пълнолетното българско население, пребиваващо постоянно у нас. Най-вероятно разпространението на болестта сред непълнолетните е пропорционално.

Всеки десети преболедувал сам определя случая си като сравнително тежък, което корелира и с медицинската статистика. Най-много са боледували хората от по-младите възрастови групи, респ. в София и по-големите градове. И обратно – най-нисък е процентът на преболедувалите сред възрастните (над 65г.) и в селските райони. Данните са закономерни на фона на оповестяваната официална информация у нас.

Проучването на Алфа Рисърч показва, че преки здравни последици от пандемията е понесло всяко шесто семейство – 15.9% заявяват, че някой от тяхното най-близко обкръжение се е разболял от Covid-19.

Последиците в живота ни

Проучването на "Алфа Рисърч" показва, че според почти всеки втори българин епидемията е променила не просто отделни аспекти от ежедневието ни, а цялостния ни начин на живот.

 Над една трета от хората споделят, че изпитват психологически и емоционален дискомфорт, поради ограничените контакти с близките си, страха от вируса, сериозните трансформации в обичайния им начин на живот и работа.


Графика: Алфа Рисърч

Значителен дял от анкетираните посочват и съвсем конкретни промени, някои от които могат да продължат и в бъдеще: 17.2% са започнали да ползват повече технологии. В 13.6%, или в над 300 000  домакинства някой е преминал към работа от вкъщи (хоум офис).  12.4% отчитат загуба на доходи заради пандемията. 4.5% са домакинствата, в които някой принудително е останал вкъщи, заради дистанционното обучение на децата. Също толкова, или малко над 130 000 са семействата, в които техен близък се е завърнал  от чужбина.

За ¼ от българите (предимно жители на селата и хора с по-нисък статус, чиито живот принципно е с по-малко социални контакти) пандемията не е предизвикала значителни промени.

Една от сферите, която претърпя най-големи промени в резултат от пандемията, е образованието. То е сред най-значимите за българина приоритети, а ситуацията изискваше бързи, гъвкави и нетрадиционни решения, като преминаването към дистанционната форма на обучение. Въпреки като цяло положителните оценки на родителите за адаптацията на системата, 61.6% одобряват поетапното връщане на по-големите ученици в клас на ротационен принцип. Решението се подкрепя в още по-голяма степен от родителите на ученици, където достига 78%. 67.4% одобряват присъственото обучение на всички малки ученици.


Графика: Алфа Рисърч

*Проучването на "Алфа Рисърч" е проведено в периода 8 - 15 февруари сред 1007 пълнолетни граждани, а това на "Галъп" - между 4 и 12 февруари 2021 г. сред 1011 души. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 19:24 на 19 февруари 2021 от автора.
    #13
  2. ImBlack
    #12
    Отговор на коментар #11

    Lubo, готов лауреат за наградите "Дарвин" си, за личен принос към еволюцията.Не е нужно да се аутопсира всеки, когато вече е ясна клиничната картина.Познавам лично около 30 човека, боледували от covid-19. От тях 4 умряха, 3-ма бяха в трудоспособна възраст.

  3. Lubo Velev
    #11
    Отговор на коментар #8

    Вие как разбрахте,колко са го “ИЗКАРАЛИ”...колко са “ПОЧИНАЛИ”? Правили сте АУТОПСИИ,СРЕЩНАЛИ СТЕ СЕ С БЛИЗКИТЕ,ПРАВИЛИ СТЕ ЕПИДЕМИОЛОГИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ...или от “ТИЛИВИЗОРА”?90-годишен в многомесечна кома с рак последен стадий от ВироЗ лв е починал?

  4. Lubo Velev
    #10
    Отговор на коментар #8

    Според данните от ЩАБА,400% са го прекарали!10-20~50% -новозаразени дневно!10-15 000 теста дневно(достатъчно представителна извадка)!14-дневна карантина(не са опасни,не отделят вироЗ,)!24.четиринайсет дневни периода( положителните от предишен период,би трябвало да са отрицателни...имаме нови “НОВОЗАРАЗЕНИ)Аз съм от “УМСВЕНО ОГРАНИЧЕНИТЕ ИНДИВИДИ””!!!МОЛЯ ЗА РАЗЯСНЕНИЕ!!!Преди сляпо вярвахте в ПАРТИЯТА И ВЕЧНАТА ДРУЖБА ,СЕГА В “ЕвроатлантизЪма и ДОБРИЯТ ЧИЧКО ОТ САЩ!!!

  5. Lubo Velev
    #9
    Отговор на коментар #7

    За 2020 може да се присъди на някой:задушил се в собствените си сополи, опакован е найлон,с няколко ката маски и шлемове.....вярващ,че така се “СПАСЯВА ОТ ВИРУСИ”!!!

  6. ImBlack
    #8

    До момента една четвърт са го изкарали, 10000 починали. Следователно още 30000 са потенциалните бъдещи жертви на вируса. Ваксинацията дава шанс, повечето от тези 30000 да са умствено ограничени индивиди, които са се отказали от ваксинация, което е малък, но плюс за естествения подбор и еволюцията на вида.

  7. ivancho ivanov
    #7

    Не е въпроса във вярване, а в гледане и мислене, free spirit(#3), страхувам се и си спомням за международната Darwin award, която се дава ежегодно на този човешки индивид, който се самоубива поради глупост и прекратява по този начин продължаването нна идиотския му ген! Примерът за 2020 год. е руснак, който с обзаложил, че новата руска бойа каска издържа на куршума на Калашникоов - резултатът бил отнесена глава; наградата за 2019 била млад чоовек от Замбия, който пък твърдял, че с голи ръце ще се

  8. рептилиан
    #6

    Медицинските величия (административни, но без медицински успехи) вече се ваксинираха. При това с елитните ваксини. За българския отпадък (в техните очи) са предвидили ваксините, отречени дори от производителите. Например, АстраЗенека с ефективност 10%.

  9. Калико Джо
    #5

    Десетилетия емиграция от България остави най-неуките и най-простите в страната ни. По манталитет винаги сме били ориенталци, ама сега сме всред по-изостаналите ориенталци. Светло бъдеще не ни чака...

  10. Lubo Velev
    #4

    Трудно ми е да повярвам,колко много диктатори и диктаторчета,самоопределили се за “ЕЛИТ”,искат да поучават “Простолюдието”(Доктори,Учители....85% отказват да се ваксинират...”прости ОРА”!!! няма нужда да ни поставят условия,за да си върнем нормалният живот,той е наше право!!! Иначе всеки има право да се:заключва в мазето,увива в найлон,ваксинира,!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.