Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината българи няма да предават безвъзмездно металните си отпадъци

Отказват да ги возят на специалните площадки, ще ги хвърлят в битовите контейнери

20 коментара
Половината българи няма да предават безвъзмездно металните си отпадъци

Почти 60 процента от българите не са съгласни да предават металните си отпадъци безвъзмездно на общински площадки, както предвиждат обсъждани в парламента на второ четене поправки на Закона за управление на отпадъците. Те предвиждат закриване на пунктовете за вторични суровини в населените места и разполагането им само в промишлените зони, а на физическите лица ще бъде забранено да предават срещу заплащане цветни и черни метали като целта е да се намалят кражбите от инфраструктурната енергийна, железопътна и телекомуникационна мрежа.

Хората обаче масово заявяват, че няма да извозват старите си метали до площадките, които общините трябва да изградят до две години след влизането в сила на новите изисквания, а обясняват, че ще ги изхвърлят в или около контейнерите за битови отпадъци, сочи изследване на социологическата агенция НОЕМА, разпространено във вторник. То е направено по поръчка на Асоциация на рециклиращата индустрия и Българската асоциация по рециклиране, според които законовите поправки целят пренареждане на пазара на цветни и черни метали, а общините ще могат да дадат на определени фирми да оперират площадките за безвъзмездно предаване на отпадъците, за да печелят от тях.

Според направеното сред 1000 души от София, областните градове и големи и малки населени места проучване само 34 процента от хората са склонни да предават металните си отпадъци безвъзмездно, а 10 на сто не могат да преценят.

Над 2/3 (78 %) от българите въобще не са запознати с предстоящата забрана да предават старите си метали, но 53 процента твърдят, че няма да ги предават на определените за това места без пари.

Само една четвърт от анкетираните са склонни да ги извозват до площадките и то ако те се намират на не повече от 5 км от дома им.

Почти половината от българите (46 %), смятат, че населените места няма да станат по чисти, ако предаването на металните отпадъци се извършва безвъзмездно. Останалите (45%), смятат, че общините ще станат по-чисти, а 9 % не могат да преценят,как това ще се отрази на чистота на градовете.

Над 60% от българите споделят мнението, че контролът на държавата върху пунктовете за изкупуване на метални отпадъци, към момента, е неефективен.

Двете асоциации, по чиято поръчка е направено проучването, представляват около 600 големи, средни и малки фирми за събиране, третиране и рециклиране на отпадъци. Те ще представят тези данни пред комисията по околната среда и водите в Народното събрание и на Конституционния съд в подкрепа на становището си, че гражданите няма да имат мотив да предават металните си отпадъци на специализираните площадки. Това според организациите ще намали събираемостта на металните отпадъци, което ще затрудни изпълнението на задълженията на България към Европейския съюз в областта на рециклирането на отпадъците. Отделно околната страна ще бъде застрашена от замърсяване в резултат на безразборно изхвърляне на скрапа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    Пак е работа на парче! Ако не се промени изцяло системата на събиране и разделяне на отпадъците нищо няма да стане. 1. Контейнерите трябва да са ВЪТРЕ в дворовете или имотите и да се знае кой колко хвърля. Ако се хвърля навън - глоби, ама ГЛОБИ. 2. При изхвърляне на големи количества отпадъци - големи допълнителни такси. Това си е редно:който цапа - плаща. 3. Никакво плащане за донесени отпадъци. Това си е тъпотия - отпадъкът го броим вторични суровини. Той си е отпадък и за събирането, сортирането

  2. Анонимен
    #19

    Ако тези промени целят по чисти населени места, това е поредната пълна глупост. Не металните отпадъци замърсяват непонравимо природата. Много по опасни са стъклените отпадъци. Сегашното решение за събиране на стъклен амбалаж е частично. На практика няма решение за плоското стъкло. Обикновено се изхвърля натрошено в контейнерите за битови отпадъци, които после се извозват на сметищата. Решаването на този проблем е крещящо наложителен по повод повсеместното предстоящо подменяне на дограмите. Вторият

  3. Анонимен
    #18

    гудю Бих ги дал безвъзмездно, всъщност вече го направих. Но ги дадох на цигани, да захлебят хората и да си нахранят децата. Сами си ги изнесоха, а бяха все тежки неща, за които ми трябваше човек, сам няма как. Отърваха ме и от стъкларии и хартии, та си почистих мазето и къщата. А тия искат на крака да им ги нося! Че аз натоваря ли ги в МПС, по-лесно ми е да ида на изкупвателния пункт.

  4. Анонимен
    #17

    ЗА СВЕДЕНИЕ: Тази "умнотия" я нямаше и по време на соца.Тогава имаше само едно държавно предприятие "Вторични суровини" и когато предадеш килограм желязо,хартия и други се ЗАПЛАЩАШЕ!!!За нас хлапетиите по това време това беше "бизнес",защото можехме да си купим някоя вафла. Е,демокрация или социализъм,но НЕ И ГЕРБЕРИЗЪМ!!!

  5. Анонимен
    #16

    Това се възпитава. Обаче, ако циганите са 60% - няма да стане, те не подлежат на възпитание.

  6. Анонимен
    #15

    За сведение, стъкленият амбалаж също се предава безвъзмездно в Дания. На паракингите на супермаркетите има огромни метални контейнери за стъкло, в които хората хвърлят стъкления си амбалаж. Преди да го изхвърлят обаче те са длъжни да го измият.

  7. Анонимен
    #14

    Как беше в Дания? Боклукчията-африканец, облечен в бял гащиризон идваше на нашата улица веднъж в седмицата. Отваряше кофата за боклук и проверяваше дали в нея има само хранителни отпадъци. Ако имаше други отпадъци не взимаше боклука въобще - оставяше го на живеещите за назидание. Всички други отпадъци датчаните бяха задължени да откарат на районното сметище за събиране и рециклиране. Ако отпадъците са много, датчаните наемат прицепи от близките бензиностанции. Затова в Дания дори спортните коли и

  8. Анонимен
    #13

    То бива лакомия, ама това е много нахално. Чудят се как да смъкват още кожи от хората по косвен начин. Значи общинските фирми ще печелят пари, а ние ще губим? Що не се гръмнат тия от екологията? Последният им хит е, че ще откарат един от тигрите на Дамовците в Африка, а той бил северен. Аман от тъпоумни женоря в управлението!

  9. Анонимен
    #12

    Я да видим как стоят нещата по тази тема в Германия. Не само да си сравняваме заплатите,а като стане въпрос за работа ,ефективност и спазване на закона мълчим или сме дружно против.

  10. Анонимен
    #11

    А по въпроса с разделното събиране. как различавате кой контейнер за какво е? Какво означава, кгато контейнерът е жълт? А зелен? Кой чиновник иди от измисли тази безсловесна система? В Щатите си пише на обикновен английски - за хартия, за пластмаса и т.н. и е по-разбираемо дори за човек, който почти не знае езика. Хайде адиос, демек гудбай от Маями Бийч.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.