Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината сделки с имоти и строежи са в сивия сектор

11 коментара
Половината сделки с имоти и строежи са в сивия сектор

Повече от половината сектор на строителството и на пазара на недвижимите имоти е в сивата икономика и обемът на недекларираните пари е достигнал неконтролируеми размери. Това заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев на среща в понеделник на Асоциацията на организациите на българските работодатели, в която членуват още Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата, Съюза за стопанска инициатива и съоза на частнитепредприемачи "Възраждане".

Според представителите на бизнеса разминаването между данъчните оценки и обявяваните от посредническите фирми цени "продава" в черноморските и планинските курорти и драстична, което дававъзможност за .пране на пари и е източник на корупция.

Ако общините бяха получили правото да вдигнат данъчната оценка до пазарната, секторът щялда се балансира, а местната власт да запази нивото на приходи си, вместода вдига таксата смет-.

Гражданите нямаше да бъдат засегнати, но на светло щяха да излязат огромни парични потоци, коментира Дикран Тебеян, зам.-председател на БСК.

Експерти обаче прогнозират, че механичното изравняване на данъчната оценка с пазарната цена ще оскъпи имотите, ще увеличи приходите на нотариусите, но и ще намали търсенето.

Представителите на едрия капитал поискаха още ревизия на действащия Закон за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, за да се повиши ефективността от прилагането на закона.

Дискутирани бяха и тежестите, създавани от сегашния голям брой лицензионни и разрешителни режими, които по мнението на бизнеса трябва да се намалят и да се съкратят сроковете за онеи процедури, без които все пак не може.

От ощбщо 1936 регистрационни, разрешителни и лицензионни режима едва 402 са законни, сочи проучване на БСК. Миналата седмица Съветът за икономически растеж реши да се отменят 11 разрешителни режими, а други 10 да се облекчат. Сред тях са и тези за продажба на цигари и алкохол. Останалите да се ревизират от Сметната палата и ненужните да се премахнат, поиска Тебеян.

Фирмите поискаха създаването на публичен регистър на всички лицензионни и разрешителни режими и определянето на аргументиран рамер на държавните и общински такси.

Те настояха и за задължителна оценка на въздействието на всеки нормативен акт, включително анализ на ползите и разходите. Наличието на такава оценка трябва да е задължително условие за допустимост на проекто-нормативния акт за разглеждане от утвърждаващия орган (парламент, Министерски съвет и отделните ведомства).

Монополните дружества, доставчиците на обществени услуги и държваните предприятия да разкриват информация, както това правят публичните компании, апелираха от асоциацията.

Те ще предложат и разработването на Закон за рисковото инвестиране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. отегчен
    #13

    Няма никакъв проблем да се проверят всички сделки с имоти от пет години, да се види продажната цена и се сравни с пазарната. Ще се установи, че разминаването е в пъти. Така могат да бъдат задължени и двете страни да доплатят на пазарна стойност, като в същото време се отчетат и приходите на продавачите на пазарна стойност. Давате ли си сметка, какво ще се случи в държавата?

  2. nizvrgnt
    #12

    данъчните оценки са близки до пазарните от няколко години.Някъде си чешат езиците с остарели данни.П.С. пазарната цена не е фиксинг.Колебае се напоследък сериозно.

  3. sam
    #11

    Ot tuk natatak samo prokuraturata, ako beshe na miasto moje da napravi nesto.No ne e !!!!

  4. iris
    #10

    99% ot sdelkite sa sus zanijena danuchna ozenka,ne yvelichavaneto na danuchnata ozenka chte ochteti samo kypyvachite,zachtoto zenata na cherno chte se yvelichi,mnogo dulgo ostavixte mafiotite da lapat,niama da se otkajat taka lesno,ne che i notariysite i danuchnite ne sa vutre v igrata,ot tam idva problema,kontrolirat samo nai-drebnite ribki,da ne kaja ednokletuchnite i s vsichki tezi razrechitelni;takova zakane pada na vsichki niva,navsiakude te gledat s vlajen pogled i ti obiasniavat,kolko sa niski zaplatite

  5. nina
    #9

    v nashata dyrjava si e komunistichesko delo.Toi niama izgledi da svyrshi,t.k,ne e vajnaza gospoda-drugarite istnskata cena,a e po-vajno da ne se razreshi na niakogo da zabogatee chestno.

  6. Minuvach
    #8

    Nai-impotentnia organ v durjavata !!!

  7. A.V.
    #7

    " Половината сделки с имоти и строежи са в сивия сектор Бизнесът иска изравняване на драстичните разлики между данъчните оценки и пазарните цени 28 Януари 2008 Повече от половината сектор на строителството и на пазара на недвижимите имоти е в сивата икономика и обемът на недекларираните пари е достигнал неконтролируеми размери. Това заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев на среща в понеделник на Асоциацията на организациите на българските работодатели, в която

  8. 1914
    #6

    А държавата на какви числа прави осигуровките на държавните служители? Защото аз знам, че са върху МРЗ? Тогава тя не дава ли пример за всички останали, че трябва да крият доходи? Дано да не съм прав, но всичко се върти в омагьосан кръг.

  9. гошо
    #5

    "Загрижен" за приходи на общината,Общински съвет в малък град гласува базисни цени за провеждане на търгове за отдаване под наем на общински "офиси" по 2.60 лв/кв.м. до 50 кв.м.; 2.20 - над 50 кв.м. и 1.70 лв/кв.м. над 100 кв.м. Защо ли?

  10. nizvrgnt
    #4

    ще се удържа разликата между продажна и пазарна цена.Абе в тоя бранш само неграмотници ли останаха.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.