Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша: Германският тест

Полша никога не е била толкова богата, сигурна и свободна. Но при Анджей Дуда нейното наследство й е в риск

6 коментара
Анджей Дуда

Тя е един от примерите за блестящ успех на Европа. В Европейския съюз само Полша не преживя рецесия след финансовата криза. Икономиката ѝ нарасна с 33 процента от 2007 г., сравнено с 2 процента за Еврозоната. Транспортната и енергийната ѝ инфраструктура се промениха. За политическите фактори в Берлин, Брюксел и Вашингтон Полша бе партньор, на когото можеха да разчитат. Дори французите с тяхната вечна подозрителност към източните членки на ЕС започнаха да ухажват тази страна. Като председател на Европейския съвет бившият полски премиер Доналд Туск се превърна в централна фигура в европейската политика.

И все пак поляците не са доволни. Президентът Бронислав Коморовски от управляващата десноцентристка партия "Гражданска платформа" загуби с малка разлика изборите за държавен глава през май и не бе преизбран. Премиерът Ева Копач е на път да претърпи катастрофално поражение на парламентарните избори през октомври. Опасността за поляците се крие в това, че като отхвърлят едно малко вяло правителство, страната може да се върне към тесногръдия, недоверчив популизъм и да се откаже от впечатляващите си постижения.

Ще се върнат ли поляците към ерата на Качински?

Тази седмица встъпи в длъжност новият президент Анджей Дуда и съюзниците на Полша се питат кое свое лице ще покаже пред света неговата партия "Право и справедливост". Ще запази ли тя благоразумния центризъм, който бе в основата на предизборната кампания на Дуда? Или ще се върне към ексцентричната сприхавост на Ярослав Качински, главния идеолог на партията?

Качински, чийто брат близнак Лех загина като президент в самолетна катастрофа в Русия през 2010 г., не се справи особено добре на премиерския пост в периода 2006-2007 г., подемайки произволна кампания за борба с корупцията и водейки непоследователна външна политика. "Право и справедливост", изразителят на традиционните католически ценности и интересите на полското село, подкрепяше страни като Грузия и Украйна, над които тегнеше сянката на Кремъл. Тя гледа с недоверие на едрия бизнес и за жалост иска да намали пенсионната възраст в Полша. Тя негодува срещу либералната намеса отвън по въпроса за правата на хомосексуалните и подобни теми.

Но главният въпрос ще бъдат отношенията със съседна Германия. Качински обвини федералната република, че заговорничи да си върне загубените след Втората световна война земи, дадени на Варшава, обвини канцлера Ангела Меркел, че е пионка на някогашната източногерманска тайна полиция Щази. Полша действително има претенции към съседа си, вариращи от меката позиция на някои германски политици към Русия до липсата на законови мерки в защита на етническите поляци в Германия. Уреждането им обаче минава през преговори, а не през гневни изблици. Полша вече изпреварва Русия като търговски партньор на Германия. Това ѝ дава влияние - но то трябва да се използва мъдро.

Нищо не е в състояние да достави на Русия по-голямо удоволствие от един полско-германски разрив. А Америка, пред която "Право и справедливост" благоговее, цени близките отношения между Берлин и Варшава. Полша има нужда от приятелите си. Тя иска срещата на върха на НАТО, която ще се състои в нейната столица през лятото на 2016 г., да отговори на руските заплахи чрез постоянно разполагане на военни сили по източната периферия на алианса.

В ЕС Полша - както Великобритания - иска уверения, че интересите на страните извън Еврозоната ще бъдат защитени при вземането на решения от страните от валутния съюз. Варшава иска и силна позиция на ЕС срещу руските машинации с природния газ /макар че като голям потребител на каменни въглища, тя бави намаляването на въглеродните емисии/.

Германската подкрепа ще е жизненоважна на тези фронтове и е по-вероятно да бъде дадена, ако Полша се държи разумно. Най-големият актив на Варшава в ЕС трябва да бъде Туск. Но противно на това мнозина в "Право и справедливост" искат той да бъде уволнен.

Какъв курс ще поеме Полша ще зависи до голяма степен от Дуда, който като президент носи заедно с правителството отговорността за външната политика. Роден през 1972 г., заставането му на поста ознаменува смяна в полската политика - отива се поколението, чийто светоглед се е оформил при комунизма. Желанието на поляците за политическа промяна е разбираемо, но тяхната демокрация има нужда от две отговорни партии, а не само от една. Дуда трябва да докаже, че не е марионетка на Качински.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #6

    До№2не дей да лъжеш, че 1990 г полша била по-зле от нас! 1990г България беше около Румъния, но много по-зле от всички други соц страни от Източна Европа без Албания. Полша не направи приватизация за 1 нощ и за 1 лев. Половината кредитни милионери са в затвора. Няма толкова мащабен ВЕИ-бум. Законите се спазват! И т .н. През 80-те години, в Полша с купони живееха много по-добре от колкото в България без купони!

  2. A.Aleksiev
    #5

    Този "елит",Поли, никой не го е избирал, като изключим единия милион(1989) червени, чугунени глави, които докато разберат, кого са "избирали" или докато поемат вечния си път ни държаха в калта толкова години, а сега са наред и нескопосаните им горди наследници! "Елитът" ни се самоизбра и самоотбра, така че ние нищо не сме избирали и това нашето е псевдодемокрация! А дали си нискообразован в Масква или в Кременчуг ;), не е от особено голямо значение.

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    САЩ допълват санкциите срещу Газпром!

  4. Поли
    #3

    " нискообразования си проруски политически елит", а кой е избрал този "елит" , сигурно високообразованият български избирател. И така вече 25години!

  5. Milenca
    #2

    Чудесна статия! Нека да направим сравнение - през 1990г. Полша бе по-зле от нас. Полша тръгна със САЩ, както цяла Западна Европа след войната - и вече е фактор в Европа. България отново се заигра с Русия, и благодарение на нискообразования си проруски политически елит (особено след 2001г.) твърдо стоим вече на опашката в Съюза.

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Хубава новина.Украйна за 6 месеца е намалила дефицита в Бюджета 11 ПЪТИ! В момента е само 95 милиона долара!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.