Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша готова на сделка с Лондон: Подкрепа за ограничаване на мигрантите срещу натовски сили

8 коментара

Полша е готова за компромис по британските искания за ограничаване на правата на мигрантите от Европейския съюз, ако Лондон ѝ помогне да реши въпроса за разширяване на присъствието на НАТО в Централна Европа. Това заяви в интервю за Ройтерс полският външен министър Витолд Вашчиковски.

"Великобритания би могла да предложи на Полша нещо в сферата на международната сигурност. Ние продължаваме да смятаме, че ни третират като второразредни членове на алианса, тъй като в Централна Европа няма никакви значителни съюзнически сили или отбранителни комплекси, което позволява на Русия да разиграва своята партия в региона", посочи Вашчиковски.

Той изрази надежда Лондон да подкрепи исканията на Варшава, свързани с военно присъствие на съюзниците на полска територия и конкретно посочи, че това може да се постигне още на предстоящата тази година среща на върха на НАТО във Варшава.

Британският премиер Дейвид Камерън постави краен срок до края на 2017, в който да организира референдум за оставане на страната в Европейския съюз, но напоследък даде сигнали, че иска референдумът да бъде проведен още тази година. За да привлече избирателите за европейската кауза, той разчита да издейства някои промени и отстъпки в ЕС в полза на Лондон.

Камерън посети Варшава миналия месец, но не стана ясно дали е постигнал пробив.

Ръководителите на ЕС трябва да обсъдят британските предложения на срещата на върха през февруари.

Полша е против това основно искане на Лондон за реформи в ЕС, защото поляците са най-активната от гледна точка на трудова дейност национална група от друга страна членка на ЕС във Великобритания.

Същевременно се очаква при подобна сделка за последва остра реакция от страна на Москва. НАТО не е склонна да разполага постоянно войски в Централна Европа, като някои държави се опасяват от нарушаване на споразумението от 1997 г. между НАТО и Русия за размера на силите в страните от бившия Варшавски договор.

92 на сто от жителите на Великобритания от полски произход постоянно работят в страната или учат в британските вузове.

Освен това на Острова действат 22 хиляди полски фирми.

Новото консервативно правителство на Беата Шидло обаче се стреми да постигне дипломатическа победа на срещата на върха на алианса във Варшава през юли. Срещата ще бъде подготвена през февруари, като се допуска, че Варшава е склонна на сделка с Лондон, но иска НАТО да разшири присъствието си в Централна Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #8
  2. анита хегерланд
    #7

    Великобритания иска да изгони нелегално пребиваващите и хилядите мигранти пристигнали след присъединяването на Източноевропейските страни към ЕС. Когато "излезе" от съюза, тя ще промени законодателството си така, че да може да ги обяви за незаконопребиваващи и ще ги репатрира. След това отново ще се върне в ЕС.

  3. andrei
    #6

    А че поляците са прагматични доказа и формулата на Туск за Минското споразумение:виждате, че хванаха здраво Русия в механизма на санкциите и няма мърдане.Формулата беше много умно измислена.А със сигурност Полша ще получи накрая каквото иска.Така че това е за нас партньорът, най-голямата държава от бившия соцблок със силно лоби в САЩ.

  4. andrei
    #5

    Както винаги съм казвал: трябва да се държим с Полша!
    Защото Западна Европа не е преживявала съветски комунизъм и не може разбере опасенията ни по отношение на Русия!Много правилно е предложението.Поляците са прагматици, те винаги са умеели да правят бизнес, независимо от атрофиращото действие на комунизма по отношение на частната собственост, инициативата и всичко останало.Основателно е Великобритания, а и други, да не искат да предоставят веднага социални помощи, без да си работил и внасял в тяхната

  5. strobo
    #4

    Дрънкането на оръжия не е добър начин за водене на политика.... Вижте кашата забъркана в Близкия изток .....

  6. Коментарът е изтрит в 15:33 на 4 януари 2016 от автора.
    #3
  7. Коментарът е изтрит в 15:32 на 4 януари 2016 от автора.
    #2
  8. И какво от това
    #1

    Полша искаше "на заем" американско ядрено оръжие. Каквото според НАТО би трябва ло да СЕ даде. Американски атомни бомби за пускане от самолети са предоставени над 200 на различни държави от старото НАТО от Германия до турция! Но на Полша това и' бе ОТКАЗАНО! Не. САЩ принудиха най-верния си съюзник в Европа сам да оттегли искането си за възспиращо американско ядрено оръжие "на заем" Защото САЩ и другите третират Източна Европа като второ качество членове на НАТО!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.