Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша и Люксембург ни дават рамо за Шенген, но неизвестните остават

9 коментара
Жан-Клод Юнкер насръчи Бойко Борисов. Снимка БГНЕС

Премиерът на Люксембург и председател на еврогрупата Жан-Клод Юнкер подкрепи присъединяването на България към Шенгенското пространство, но не се ангажира с конкретна дата.
Той посочи, че България е постигнала напредък в различни области и определи управлението на публичните финанси като по-добро от това в някои страни членки на еврозоната. Освен това той прогнозира, че няма да има втора рецесия в зоната.

"Страната ви трябва да стане член на Шенген в най-скоро време", заяви Юнкер, който в сряда се срещна с премиера Бойко Борисов във Варна.

Подкрепата на Юнкер идва на фона на поредните негативни сигнали от Германия по-рано тази седмица, че няма да подкрепи членството на София и Букурещ в Шенген. Преди два дни говорителят на германския вътрешния министър Ханс-Петер Фридрих обяви, че "с оглед на негативните доклади на ЕК за напредъка на двете страни Германия гледа въздържано на желанието за членство”.

Решение за членството на двете страни в Шенген се очаква да бъде взето на съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи на 22-23 септември. Решаващи ще са позициите на Германия, Франция и Холандия, които блокираха членството на България и Румъния заради слаби резултати в борбата срещу корупцията и организираната престъпност. Възможен е компромисен вариант, предвиждащ поетапното присъединяване на двете страни към Шенген – първо с въздушните им граници до края на тази година, а след това и с другите.

В същото време на дискусия в Брюксел, организирана от български и румънски евродепутати, вътрешният министър на Полша Йежи Милер, чиято страна е ротационен председател на ЕС в момента, също подкрепи членството на двете страни.

"Румъния и България изпълняват критериите и са не по-малко подготвени от другиге страни в Шенгенското пространство. Към тях е поет ангажимент. Смятам, че само много сериозни заплахи, като тероризъм, могат да променят това. След като експертите са потвърдили, че двете страни са подготвени, няма причина Съветът по правосъдие и вътрешни работи да отлага взимането на решение", каза Милер.

Той потвърди, че се преговаря за постигане на компромис, но отказа да съобщи подробности.

Вицепремиерът Цветан Цветанов очаква решението да стане ясно на 22 септември, но отказа да се ангажира с прогноза какво може да бъде то, като добави, че все още се водят разговори за постигане на съгласие.

"Това, което трябва да бъде взето като решение е то да отговаря на гарантиране сигурността и ограничаването на евентуален имиграционен натиск, който би могъл да се окаже към новоприетите членки", заяви той.

Според него би било добре, ако на предстоящото този месец заседание на Съвета бъде прието предложението за първоначално отпадане на въздушните и морските граници, а впоследствие и на сухопътните.

Цветанов, както и румънският вътрешен министър, се срещнаха в сряда с еврокомисаря по вътрешни работи Сесилия Малмстрьом. Окончателното решение обаче е на Европейския съвет, а Европейската комисия и Европарламентът нямат вече никакво отношение към въпроса и не могат да повлияят.

София и Букурещ се ползваха и с твърдата подкрепа и на Унгария, която председателстваше ЕС в първата половина на годината, но това не повлия на отрицателната позиция на други страни членки. Решението за присъединяване се взима с пълен консенсус от страните членки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    "..Възможен е компромисен вариант.." Просто да отпаднат някои държавни функции и да бъдат поети от Брюксел. То е ясно, че ни липсват преводачи, съдии, полиция ... присъствието им е символично , но не и като разход на бюджета.

  2. Mooning
    #8

    Даа... докога тази неизвестност?! Не е ясно дали ни подкрепя премиерът на Андора!!

  3. Анонимен
    #7

    Za 4: Prazni Prikazki Tezi dvamata v Zatvora! Nabliudatel

  4. Анонимен
    #6

    Ако след Люксембург ни подкрепят Лихтенщайн и Андора, Шенген ни е вързан в кърпа.

  5. Анонимен
    #5

    Шенген е нужен на мутро-комунистите да съживят нелегалните емигрантски канали и пълнят черните каси на ГЕРБ и ДС. Как? Елементарно Уотсън: от 500,000 нелегални емигранти по 2,000€ = 1 млрд. €/годишно само от рекет официални дотации от ЕС. Как ти се струва, елементарно Цецко, нали?

  6. Анонимен
    #4

    лед няколко дни стартираме подписка за налагане на мораториум върху политическите партии и техните привилегии. Това поиска на пресконференция в София екипът на кандидатпрезидентската двойка Алексей Петров и Николай Георгиев. Основната цел на този мораториум е политическите партии да бъдат изравнени като възможности и инструментариум за влияние с гражданите и всички форми на гражданско сдружаване и организиране.

  7. Анонимен
    #3

    Между заглавието и съдаржанието разликата е от земята до небето! За глупаци ли ни смятат! Трябва да можеш да различаваш между учтивостта в дипломацията и реалното послание. Останолото е пиар от услужливи жулналисти за туземците-избиратели!

  8. Анонимен
    #2

    Към 1: Скъпо е да, и за тези които ти плащат не е евтино. Бе кажи си го направо на твоите работодатели - гроздето е кисело, иначи щеше да има фанфари и дудуци. Никой няма да ни вземе с тези мутри и мафиоти на чело. Кока, мак, синтетика, всичко оттук ще минава, а те ни знаят какво сме сега - мутроландия барабар с милиционерите и шофьорите от 7-мо Главно.

  9. Анонимен
    #1

    Шенген е скъпо удоволствие. Помислете каква охрана трябва да има границата. Гърция копае ров 100 километра дълъг, 30 метра широк и 6 метра дълбок (по-евтино излизало от Китайска Стена) на границата с Турция. А ние какво да правим? Откъде пари? Мечката

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.