Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша и Унгария искат "културна контрареволюция" в ЕС

Вишеградската четворка готви обща позиция за реформа

5 коментара
Ярослав Качински и Виктор Орбан, сн: ЕПА/БГНЕС

Полският лидер Ярослав Качински и унгарският министър-председател Виктор Орбан призоваха за културна контрареволюция, целяща да се преодолее кризата, засегнала според тях ЕС, съобщи Франс прес.

Брекзитът е прекрасна възможност за започването на културна контрареволюция, заяви снощи унгарският премиер на Икономическия форум в полския град Криница-Здруй.

Според Качински, лидер на полската управляваща партия "Право и справедливост", решението на британския референдум не показва просто промени в настроенията от другата страна на Ламанша, а криза на европейското съзнание, засегнала няколко западни страни.

Полският лидер изброи няколко европейски кризи - икономическата криза от 2008 г., която според него е смекчена, но все още не е преодоляна, миграционният проблем, сблъсъкът между Германия и страни от Южна Европа, кризата на европейското равновесие, дължаща се на отслабването на Франция, Италия и Испания и отдалечаването на Великобритания. Това води до ситуация на хегемония в полза на Берлин.

Според него единственият отговор е в реформата на ЕС.

"Тези промени трябва да доведат до културна контрареволюция, да напомнят, че богатството на Европа е в многообразието на нейните култури, техните различия и различните структури".

Опит да се интегрират тези елементи ще превърне европейската култура "в популярна култура, де факто американска", което ще ознаменува огромно влошаване за Европа, подчерта Качински.

Друг възможен вариант е да се запазят нещата в сегашното им състояние, добави Качински.

Според него това ще е възможно, ако Германия приеме да направи усилия, сравними с тези за възстановяването на бившата ГДР, равняващи се на около 2000 милиарда евро. Според полският лидер обаче Берлин не е в състояние да го направи.

Орбан, който беше обявен вчера за Мъж на годината на форума, изрази аналогични възгледи.

Той обвини европейските елити, че искат да премахнат националната идентичност. Според него, днес инициативата имат тези, които смятат, че националната и религиозната идентичност все още играят важна роля. Не съществува европейска идентичност, която да ги замени, каза Орбан.

Вишеградската четворка, членове на която са Полша и Унгария, планира да представи обща позиция на срещата на 27-те страни от ЕС за състоянието на Европейския съюз след Брекзит на 16 септември в Братислава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Димитър Димитров_fb_1450817241
    #5

    Обикновени , ограничени идиоти . Европа има идентичност и това е причината хората да могат да живеят заедно . Културните различия не са големи и от значение , нито ще изчезнат при по-тясна интеграция икономическа и политическа . Чуждите са тъмнокожите навлеци и мюсюлманите ,които не успяват да се интегрират. Един поляк или унгарец, ако говори езика на страната в която е отишъл е на практика интегриран стига да има работа.

  2. Liberal
    #4

    Докато Вишеградската четворка кове регионална външна политика, Митов и Борисов повтарят каквото им спуснат от Брюксел. България е на опашката на ЕС и в това отношение.

  3. Камен Илиев
    #3

    Ето една много интересна статия за Полша и Унгария, и доказателство за това как местните предприемачи, потребители и работници трябва да имат приоритет над чуждестранните: http://standartnews.com/svyat-europe/ikonomicheskiyat_pat_na_ungariya_i_polsha-342423.html

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  5. анита хегерланд
    #1

    Ако ЕС иска да провежда единна политика, то съюзът трябва да има органи на властта, на отбраната и политиката, които да я провеждат. Ако политиката се реализира с натиск към националните правителства, да изпълняват някакви програми, нормативи, решения на ЕК, то съюзът в бъдеще ще бъде изправен пред още по-големи противоречия и кризи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.