Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша наложи вето на новото споразумение ЕС- Русия

74 коментара
Полша наложи вето на новото споразумение ЕС- Русия

Полша наложи вето на старта на преговорите между ЕС и Русия за сключването на нов партньорски договор, третиращ въпросите на енергетиката, търговията и човешките права, съобщи ББС. Това означава, че най-вероятно разговорите между Брюксел и Москва на тази тема няма да започнат както бе предварително бе обявено – на официална среща ЕС – Русия след две седмици.

С действията си Варшава изненада останалите 24 членки на съюза, включително и Литва, която е най-близка като позиции до Полша.

Условията на Варшава са Москва първо да вдигне забраната за внос на полски хранителни продукти и да ратифицира споразумението с ЕС в областта на енергетиката.

“Ние знаехме, че Полша има някои резерви, но никой не очакваше такава твърда позиция”, заяви след срещата в понеделник високопоставен европейски дипломат пред електронното издание EUobserver.   

Русия доставя една четвърт от петрола и природния газ, потребявани в ЕС, като се очаква тази пропорция да нарасне рязко през следващото десетилетие. ЕС се опитва от дълго време да накара Русия да подпише Енергийна харта, но без особен успех. Сега Брюксел се надява да включи много от принципите на този договор в по-широко споразумение за сътрудничество с Москва.

В крайна сметка дори и Литва, която е ключов съюзник на Полша, се дистанцира от хода на Варшава. Външният министър на страната Артис Пабрикс наблегна на това, че Литва е заинтересувана от постигането на “компромис” и обяви съществуващия текст на партньорския договор като “достатъчно добър”. 

Русия не желае да ратифицира Енергийната харта, която би облекчила инвестициите на чужди компании в енергийния сектор на страната. Целта е да се осигури равнопоставено третиране на всички европейски страни и да се създаде база за дългосрочно търговско партньорство. Руските петролни и газови компании спечелиха огромни суми от високите цени на енергийните източници през последните няколко години и искат да разширят бизнеса си, а Кремъл използва това за засилване на политическото си влияние.

Полският президент Ярослав Качински заяви в неделя, че Русия е нарушила настоящото споразумение за сътрудничество с ЕС като е забранила вноса на полско месо и много други видове храни.

“Ние искаме страните членки на ЕС да покажат солидарност с Полша, що се отнася до нейните отношения с Русия”, заяви той след срещата на външните министри на ЕС в Брюксел.

След като Полша наложи своето вето, еврокомисарят по външните работи Бенита Фереро – Валднер заяви, че все още има надежда ЕС да влезе с обща позиция на предстоящите преговори.

“Ние всички наистина искаме Полша да вдигне своята блокада”, заяви еврокомисарят

Френски дипломат, пожелал анонимност, коментира пред EUobserver, че “ще бъде жалко ако се изпусне позитивният момент, който е спечелен по време на срещата в Лахти, когато Русия показа интерес да се приложат някои основни моменти от Енергийната харта в новия партньорски договор”.

Москва наложи забрана за вноса на полски хранителни продукти в началото на 2005 година поради съображения за безопасността на храните. Полски дипломати обаче твърдят, че страната вече напълно е сертифицирала своята хранителна промишленост по европейските стандарти и решението да не се вдигне забраната е изцяло политическо. Според Варшава Москва се опитва да накаже своя най-голям критик в рамките на ЕС.

По-рано в понеделник европейски издания публикуваха част от секретни документи от двустранната среща ЕС – Русия миналия месец, които разкриват опити за формирането на обединен европейски фронт по отношение на проблема с енергийната зависимост на ЕС.

Документите от неофициалната среща на върха в финландския град Лахти, както и други секретни книжа, са били намерени миналата седмица в кош за боклук пред сградата на испанското министерство на външните работи в Мадрид, съобщава испанското издание “Ел Паис”.

По време на обяда миналия месец европейските лидери са се споразумели да бъдат колкото е възможно по-обединени по време на вечерята с руския президент Владимир Путин, която се проведе няколко часа по-късно.

”Нужно е да доведем Русия до по-конструктивни позиции,” предложила германският канцлер Алгела Меркел на своите колеги.

Италианският премиер Романо Проди подчертал, че е особено важно да се затвърди политическото сътрудничество и икономическите интереси на базата на една стабилна уговорка с Москва, като това стане в замяна на по-големи инвестиции в Русия.

Мнозинството от европейските лидери са призовали енергийните доставки да идват от повече източници, докато испанският премиер Жозе Луис Сапатеро настоява ЕС да постави пред Путин ясно въпроса за повече уважение към демократичните права и същевременно по-малко агресия в Чечения, Грузия и Украйна.

Френският президент Жак Ширак е предупредил, че “сигурността и стабилността на Европа зависят до голямата степен от Русия”.

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозо, коментира, че е особено важно страните членки да запазят спокойствие, като останат обединени при разговора с Путин”.

Белгийският министър-председател Ги Верховстадт е уточнил пред колегите си, че не е необходимо да се заема такава защитна позиция спрямо Москва.

Енергетиката се превръща в инструмент за правене на политика, алармира генералният секретар на Съвета на ЕС Хавиер Солана, като допълва, че всички страни, които са големи доставчици на петрол и газ, са нестабилни. Изключение от това правило е Норвегия.

Ирландският премиер Бърти Ахърн коментира, че за да бъде обединен, ЕС трябва да има обща политика по отношение на енергетиката, както и да създаде ефективен и прозрачен външен пазар.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

74 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. КАТИНСКА ГОРА
    #76

    ПОЛЯЦИТЕ ПАК ДОКАЗВАТ ЧЕ СА НАЦИЯ,А НЕ ПРИРОДОНАСЕЛЕНИЕ.ГЛЕДАЙТЕ СЕГА ЩО ГАЗ ЩЕ ИЗПИКАЯТ РУСКАТА АГЕНТУРА И РУСОЛИЗЦИТЕ :-)))))))))))))))

  2. Петър
    #75

    Не за първи път показват твърдост и отстояват принципите си, дори и при минимален шанс да успеят. Затова се ползват с уважение и от страна на великите нации. Струва си да вземем пример от тях.

  3. Бодил
    #74

    Европейците хабер си нямат с кого имат работа. Те не са яли руска попора като нас и останалите от бившия соцлагер! Затова си мислят, че могат да прокарат нормални условия за доставките. Не знаят, че ако подадат пръст на путин, ще им отхапе ръката до рамото.

  4. Бодил
    #73

    Европейците хабер си нямат с кого имат работа. Те не са яли руска попора като нас и останалите от бившия соцлагер! Затова си мислят, че могат да прокарат нормални условия за доставките. Не знаят, че ако подадат пръст на путин, ще им отхапе ръката до рамото.

  5. hard
    #72

    Дано да успеят поне малко от малко да внушат на самодоволните западняци какво е да те гази руски ботуш и да се уувива около врата ти руски камшик.

  6. БРАВО
    #71

    БРАВО

  7. Българан
    #70

    Немците ще си прокарат тръбопровода под Балтийско море и след това ще продават на поляците руска газ! Всички други заемат нишата на полските продукти на руския пазар! Така че поляците ще помрънкат ама накрая ще клекнат!!

  8. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #69

    http://www.hugequestions.com/http://www.hugequestions.com/statue_of_liberty.jpg

  9. monitor
    #68

    за Соцлагера, за СССР, за НАТО, за ЕС... Бавно се учи да кляка добре, но се учи.

  10. monitor
    #67

    Браво на поляците! Достойна нация.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.