Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша осигури европари за терминал за втечнен газ, намаляващ зависимостта й от Русия

30 коментара
Мястото, на което ще се изгражда треминалът за втечнен газ край Швиноуишче.

Полша вече е по-близо до целта да намали зависимостта си от руски газ, след като успя да осигури окончателно инвестициите, необходими ѝ да изгради първия си терминал за втечнен газ (LNG), в който се очаква да започне да внася газ от Катар през 2014 година.

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) съобщи в четвъртък, че отпуска 12-годишен заем от 75 млн. евро на полския оператор "Gaz-System" да започне изграждането на терминала, предаде Ройтерс.

Съоръжението на Балтийско море ще даде достъп на Полша и сухопътно затворените ѝ съседи в Югоизточна Европа до глобалния пазар на втечнен природен газ, алтернатива на газовите доставки по тръбопроводи от руския "Газпром", от който Полша зависи почти изцяло за вноса си на газ.

"Това, което този проект наистина представлява, е изборът на Полша да получава една трета от своя газ от страна различна от Русия", заяви пред агенцията управляващият директор на ЕБВР за енергийни и природни ресурси Рикардо Пулити.

Той допълни, че това е част от стратегия, целяща да гарантира сигурността на енергийните доставки за Югоизточна Европа. Проектът е от много голяма важност, защото ще позволи повече наличен газ за съседните страни Словакия, Унгария и Чехия, както и за "Централна Европа като цяло", каза Пулити.

Изграждането на терминала е една от най-важните инвестиции, които в момента прави Полша, коментира министърът на финансите Миколаж Будзановски.

Заемът от ЕБВР е последният елемент от общата финансова инвестиция, възлизаща на 660 млн. евро. Проектът получи финансиране по линия на европейските фондове и от Европейската инвестиционна банка.

Терминалът ще получава газови доставки от Катар, но две трети от импортния му капацитет ще е резервиран за внос на газ на спотови цени от други източници, което потенциално отваря възможност по-евтини доставки.

Имайки предвид силните връзки на САЩ и Полша, въобще не бих се изненадал, ако започнем да получаваме американски газ, коментира още финансовият министър.

Надеждите са, че разнообразяването на доставките ще усили преговорните позиции на Полша в спора ѝ с руския монополист "Газпром" за цените на газа, които са свързани с тези на петрола.

Цената на природния газ, внасян от държавния катарски износител "Qatargas", също е "вързана" за петрола, но тези доставки се очаква да ограничат вноса на руски тръбопроводен газ и да намалят доминиращата му позиция в Полша, заяви представителят на ЕБВР.

Увеличавайки конкуренцията, вие сте в по-добра позиция да предоговаряте дългосрочни договори с всички доставчици, допълни той.

Европейските клиенти на "Газпром" все по-силно се противопоставят на дългосрочните договори, в които цената на газа е свързана с промяна в стойността на кошница от петролни продукти. Освен това Европейската комисия наскоро започна антитръстово разследване срещу "Газпром".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #30

    Въпрос на ценова динамика и сигурност. Транспортът на втечнен природен газ е скъпо и рисково дело. Но като се зададе конкурент, Газпром ще свели цени и ...хайде пак в совалката. САЩ вече изнасят, но май помагат само на Англия.

  2. Анонимен
    #29

    Поляците заслужават похвала. Според мен един подобен терминал в района на Александруполис Гр,със смесена българо-гръцка собственост ще е добро решение. Това ще е голям бонус за двете икономики и ще ги направи значително по-конкурентоспособни.

  3. Анонимен
    #28

    Наивни поляци, колко ще им струва газопреносна мрежа от САЩ? Още повече не съм чувал досега Америка да изнася горива, напротив, заграбва горива с цената на бомбите над Ирак и Либия.

  4. Анонимен
    #27

    * та поради тази причина

  5. Анонимен
    #26

    25, до наш ще имаме до 3 години. Това е началото на края на руското владичество, но това не трябва да ни приспива - има петиции, референдуми, улични протести, избори - трябва ясно да заявим какво искаме, за да могът от ЕС да ни помогнат като техен член. Бездействието е пагубно!

  6. Анонимен
    #25

    до 7-8 години ще имаме достъп до наш газ и до този от израел и кипър

  7. Анонимен
    #24

    Дежурните в руското посолство са тъпаци и двамата - аз бих ги уволнил!

  8. Анонимен
    #23

    "та поради причина"

  9. Анонимен
    #22

    до 21. Лесно е - въпрос на договорка: Аз на теб това - ти на мен онова (например 1 бира = 5 лева). Това, че в Германия има и национално (именно национално) отговорни типове и нещо което на другите да им е нужно (заради това и ги има тези преговори) - та поради причина. Простичко е малко повече от теб! Та за теб докторе (понеже идиот е диагноза) - все още не разбирам какво общо има Катар и Полша! Имаш ли смислен отговор?!

  10. Анонимен
    #21

    18, погледни червено дете идиотче картата и ми кажи поне една причина руският газ на германците да струва 2 пъти по евтино, отколкото на България?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.