Полша отказа на Русия участие в проект за газопровод, който през нейна територия да транзитира до Западна Европа природен газ от находището в Ямал в Западен Сибир.
Става дума за второ разклонение на съществуващ вече газопровод. При преговорите за прокарването му преди години се стигна до разногласия, в резултат на които Русия заобиколи Полша със значително по-скъпия "Северен поток".
Както съобщи полският в. "Газета виборча", президентът Владимир Путин е възложил на "Газпром" да се върне към проекта за втора тръба на газопровода Ямал - Европа.
Според Путин Русия се е отказала неоснователно от тази идея заради проектите "Северен поток" и "Южен поток". Москва трябва да се върне към нея, за да се гарантира сигурността на доставките за Полша, Словакия и Унгария - е заявил Путин на среща с шефа на "Газпром" Алексей Милер. Според президента новият газопровод би могъл да влезе в действие през 2018-2019 г.
Само няколко часа по-късно дойде и полската реакция - учудване, че подобен инвестиционен проект може да се смята за перспективен.
"Увеличаването на вноса на руски газ в ЕС буди съмнения от гледна точка на икономическата ефективност," заяви министърът на държавното съкровище Миколай Будзановски. Основният въпрос според него е дали изобщо увеличаването на този внос в ЕС има икономическа обосновка. По-скоро, гледайки резултатите от 2011 и 2012 г., се наблюдава намаление с около 10 млрд. куб. метра, посочи той.
Според Будзановски нито в Полша, нито в страните, за които говори Путин, има капацитет за използване на нови 15 млрд. куб. метра.
"Освен това - заяви министърът - искам много ясно да заявя, че единствената фирма, която може да изгражда транзитни газопроводи на наша територия, е полската държавна компания "Газ-Систем". И решението дали ще има газопровод, не е решение нито на "Газпром", нито на друго правителство. Ние сме в Европейския съюз и ние ще вземаме тези решения".
Съществуващият в момента ямалски газопровод свързва находището в Ямал със Западна Европа през Русия, Беларус и Полша до Германия. Той бе пуснат в действие през 1999 г., дълъг е 2 хил. километра и транзитира годишно 33 млрд. куб. метра.
Второто му разклонение трябваше да бъде изградено няколко години по-късно, строежът неколкократно бе отлаган и в крайна сметка Русия предпочете да заобиколи Полша, изграждайки "Северен поток".
По същия начин Русия поради непостигане на съгласие с българските власти заобиколи България със "Син поток" под Черно море, а сега предвижда да заобиколи Украйна с "Южен поток".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
44 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Мани мани, голям страх го тресе Путин в случая!
Ясно, Путин няма да го изберат поляците.
Браво на поляците. Мислят се за незаобиколими. Но незаобиколими даржави и незаменими хора няма. И България се мислеше за незаобиколима от Син поток, този филм сме го гледали.
До 32 и 33 (един и същ): Примитиве, 25,000 поляци са избити по време на окупацията на Полша, защото са укривали евреи! И още, да си чувал нещо за крал Собиески?
32: ti si lud ne zaesh li kolko poljazi zaginaha
и Полша и Чехия знаят какво ги чака ако са зависими от Русия Затова най-добре без нея Не на Руската мафия!
Поляците са известни с това, че винаги са готови да умрат за Полша, но не и да работят за нея.
В Полша русофили няма !!! Няма и стокхолмски синдром !!!