Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша подписа договор с "Уестингхаус" за първата си АЕЦ

3 коментара
Подписването на договора от Томаш Степиен, председател на Управителния съвет на Полски атомни електроцентрали, Мирослав Ковалик, председател на Управителния съвет на "Уестингаус Електрик Поланд" и Дейвид Дърам, ръководител на отдел "Енергийни системи" в "Уестингхаус"

Полската компания за ядрена енергия "Полски атомни електроцентрали" (Polskie Elektrownie Jądrowe) и американската компания "Уестингхаус" (Westinghouse) подписаха договор за предпроектни работи по изграждането на първата полска атомна електроцентрала, предаде Полската агенция по печата (ПАП).

Договорът обхваща 10 области на подготвителни работи, включително разработване на модел за изпълнение на инвестицията, изготвяне на оценка на безопасността, създаване на програма за контрол на качеството и определяне на подизпълнители.

През ноември 2022 г. полското правителство одобри решение за изграждане на големи ядрени централи в Полша, с което потвърди избора на "Уестингхаус" за доставчик на технологии за първата полска атомна електроцентрала.

Първата АЕЦ в страната ще бъде разположена в Лубятово-Копалино, крайбрежна местност в северната част на Полша, а стойността на изграждането ѝ се оценява на 20 милиарда щатски долара.

Марк Бжежински, посланик на САЩ в Полша, заяви при подписването на договора, че атомната електроцентрала в Полша ще бъде значителен фактор за укрепване на енергийната сигурност, което е важно за "националната сигурност", както и за намаляване на емисиите на парникови газове и подобряване на качеството на въздуха.

На пресконференцията, която последва подписването на споразумението, министърката по въпросите на климата Анна Москва заяви днес, че очаква още една сделка с американската компания, този път за проектиране на полската атомна електроцентрала, да бъде подписана през тази година.

"Поемаме ангажимент да подпишем следващия договор, който ще засили още повече нашето сътрудничество, по-късно тази година... Надявам се преди лятната ваканция", каза тя.

Томаш Степен, главен изпълнителен директор на "Полски атомни електроцентрали", заяви на пресконференцията: "Днес изпълняваме този важен етап - от концептуалната фаза навлизаме във фазата на предварителното проектиране, подготвителната фаза."

Първият реактор трябва да започне да работи през 2033 г., а следващите реактори ще бъдат изграждани на всеки две години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .tеxt
    #3
    Отговор на коментар #2

    Ти си май един блЯдолизник... допринасяш ли с нещо или само рубли изкарваш?

  2. Sgt. Pepper
    #2

    Съвпадението на имената не е случайно - посланикът е син на Збигнев Бжежински. Полша е много здраво оплетена със САЩ и може да се надява на привилегировано отношение от американските власти. България е само една неразорана картофена нива за англосаксонците, и са пълни кpeтeни онези, които си мислят, че с блюдолизническото си поведение към САЩ ще допринесат с нещо за българската държава.

  3. .tеxt
    #1

    На другите държави им се случват проектите и нещата им вървят. Тук е тотален блокаж - руZZкият невротоксин е проникнал да най-базовите неврони на държавата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.