Полша спечели златото в Световната лига по волейбол

България пак остана без медал след третата си загуба в турнира

10 коментара

Отборът на Полша спечели златните медали в Световната лига по волейбол. Във финалния мач в софийската зала „Арена Армеец” поляците разгромиха отбора на Съединените щати с 3:0 (25:17, 26:24, 25:20).

Това бе първи финал за поляците в 15-те им участия м Световната лига.

Полският отбор показа изключително ниво във всички елементи на играта и нито за момент не остави съмнение в превъзходството си.

Отборът на САЩ успя да изиграе сравнително по-равностойно само втория гейм на мача.

С победата си и най-вече с блестящата си игра полският отбор показа, че ще бъде основен фаворит и за титлата на Олимпиадата в Лондон.

България отново не успя да стигне до медалите в Световната лига по волейбол за мъже, след като в мача за третото място на финалите на лигата в София отборът ни загуби от Куба с 2:3 гейма (18:25, 25:19, 25:23, 23:25, 11:15). Така за четвърти път в досегашните си вече 15 участия България остава четвърта в този турнир след 1994, 2004 и 2006 г.

Подмладеният български отбор в отсъствието на Матей Казийски и Андрей Жеков, напуснали заради конфликта с ръководството на волейболната федерация, в събота срещу Куба стоеше значително по-добре в сравнение с двата предишни мача, загубени от САЩ и Полша, но в крайна сметка отново се оказа, че само силното желание за победа не е достатъчно.

Първият гейм започна добре за българите, които поведоха с 6:2. Поэсле обаче кубинците подобриха играта си, изравниха при 12:12 и натрупаха преднина, която задържаха до края – 25:18.

Във втория гейм българите отново поведоха до 11:5, но после допуснаха да бъдат настигнати при 16:16. Въпреки това те успяха да се съсредоточат, да намалят грешките и да стигнат до убедителното 25:19.

С добра игра на Тодор Алексиев (най-постоянен в състава през целия мач) и Владо Николов българите спечелиха третия гейм с 25:23.

Те бяха на крачка от успеха в мача и от медалите в четвъртия гейм. Докъм двайстата точка никой от отборите не успя да вземе сериозна преднина. Кубинците поведоха с 22:20, но българите обърнаха резултата и излязоха с точка напред при 23:22. Последва изравняване и три поредни неуспешни атаки на Цветан Соколов, за да се стигне до 25:23 за Куба и равенство 2:2.

Тайбрекът премина с превъзходство на кубинците, които водеха през цялото време с 3-4 точки. Отборът, воден от Найден Найденов, успя да върне надеждата за кратко при 9:10, но после грешките отново зачестиха и Куба приключи мача при 15:11.

Така 20 дни преди олимпийския турнир в Лондон българският отбор успя да спечели само един мач при домакинството си на турнира за Световната купа.