Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша възмути страни - основателки на ЕС

0 коментара

Някои страни основателки на ЕС като Белгия, Германия и Люксембург се възмутиха от непреклонността на Полша, която на срещата на върха на ЕС категорично отхвърли предложението за нова система за преразпределяне на гласовете при взимане на решения в бъдещия разширен съюз, предаде Ройтерс.

Варшава твърдо се противопостави на всякаква промяна на формулата, договорена преди три години в Ница. Предлаганите нови варианти определят броя на гласовете на страните-членки в зависимост от населението им. Това би ограничило влиянието на поляците. При това положение Полша ще загуби част от влиянието си при вземане на решения.

Макар че и Испания е против промяната на системата от Ница, дипломати коментират, че испанците са по-гъвкави. Испанският премиер Хосе Мария Аснар заяви: "Ница не е Библия", докато полският премиер Лешек Милер бе категоричен: "Ница е единственият възможен компромис", припомнят те.

По време на разговорите на лидерите на ЕС, заедно с тези на страните - кандидатки за членство, се отново се очертаха различията във връзка с проектоконституцията. На срещата те са отстоявали позициите, които заемаха преди две седмици в Рим. Това поставя под въпрос плановете на председателството да се постигне съгласие по конституцията до края на тази година, предаде Би Би Си.

Проектът предвижда важни промени в досегашното статукво и онова, което от едни страни се оценява като добро, за други е потенциална катастрофа.

Шведският премиер Горан Першон смята, че дискусиите ще продължат и догодина по време на ирландското председателство.

Висш представител на ЕС е заявил пред Ройтерс, че тече същата дискусия, каквато и миналия път, без признаци за напредък.

Според италианското председателство обаче напредък има. Външният министър Франко Фратини каза, че до края на ноември ще води двустранни разговори с онези, които имат възражения по части от проекта.

Полша, която все още не е член на ЕС, се присъедини към Испания в съпротивата си срещу положенията в проектоконституцията, свързани със системата за гласуване вътре в съюза. Политици от двете държави казват, че това щяло да е "битка до смърт".

Испания и Полша са против всякакви промени в системата за гласуване, одобрена със споразумението от Ница през 2000 г., което им дава право на толкова гласа, колкото се полагат и на Германия, независимо, че населението в техните държави е много по - малко.

Белгийският външен министър Луи Мишел нарече полското отношение "неевропейско", а премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер заяви, че бил "разтревожен от цялата тази история".

Високопоставен дипломат от ЕС каза пред Ройтерс, че поведението на полския премиер понякога е просто невероятно. Поляците трябва да разберат, че ЕС е изградена върху компромиса, смята той. Ако германец се бе държал като Милер, на някои това щеше да им напомни "тъмното германско минало", казва същия дипломат.

Полските ръководители отхвърлят обаче опасенията на бъдещите си партньори от ЕС и твърдят, че няма да създават проблеми като членове на съюза. "Ние сме за задълбочаване на европейската интеграция. Искаме дискусии по същество. Не сме агресивни", каза Милер пред репортери преди да си тръгне от срещата. Полската министърка по европейските въпроси Данута Хюбнер добави, че поляците не са евроскептици и че не бива да се съди за поведението им като бъдещи членове на ЕС само от позицията им по сегашния спорен въпрос - системата за гласуване.

Някои полски политици признават, че с безкомпромисното си становище по евроконституцията правителството на Милер само се е натикало в задънена улица. Кабинетът му, който и без това не е много популярен, може да падне, ако приеме компромис след всичките си досегашни демонстрации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.