Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша вдигна бялото знаме в спора си с ЕК за върховенството на закона

Варшава иска бързи законодателни промени, за да отключи 35 млрд. евро от ЕС

2 коментара
Матеуш Моравецки, снимка ЕПА/БГНЕС

Изправена пред перспективата от загуба на милиарди евро от ЕС и спадащия ѝ рейтинг преди изборите догодина, полската управляваща партия "Право и справедливост" демонстрира отстъпление в отдавнашния юридически спор за върховенството на закона, влошил неимоверно отношенията между Варшава и Брюксел.

Нямаме време да продължаваме битката с Европейската комисия, каза премиерът на Полша Матеуш Моравецки на пресконференция в сряда. "Призовах опозицията да започнем работа по предложения закон колкото може по-бързо", заяви той, цитиран от сайта "Политико".

Проектозаконът, внесен в парламента на 13 декември късно вечерта, предвижда да се приложи реформата, за която Брюксел отдавна настоява. Идеята е случаите на дисциплинарна отговорност да се прехвърлят от Дисциплинарната камара на Върховния съд, считан за зависим от правителството, към друго върховен съд, административния, който е смятан за по-независим. Предвижда се също така да бъдат снети санкциите спрямо съдиите, които са повдигнали въпроса за статуса на свои колеги – чувствителен въпрос в Полша, където много от новоназначените съдии са със съмнителен правен статус.

Министърът по европейските въпроси на Полша Шимон Шинковски вел Сек заяви, че промените в закона са съгласувани с Европейската комисия.

Достъпът на Полша до 23.9 милиарда евро безвъзмездни средства и 11.5 милиарда евро евтини заеми по Плана за възстановяване на ЕС беше блокиран поради спор с Брюксел за независимостта на съдебната система от управляващите.

През юни Европейската комисия заяви, че одобрява внесения от страната План за възстановяване, но парите няма да са достъпни, докато Варшава не направи реформи в съдебната система.

"Според декларираното от ЕК, ако този проект бъде одобрен, това ще е равносилно на отпускане на еврофондовете за Полша", каза в сряда правителственият говорител.

Независимостта на съдиите и прилагането на дисциплинарни мерки за наказание на онези, които са против съдебните реформи на правителството, са в сърцевината на конфликта между ЕС и Полша за върховенството на закона.

Полското правителство твърди, че реформите са необходими, за да направят полските съдилища по-ефикасни, достъпни и прочистени от магистратите от ерата на комунизма. Опонентите на тези реформи обаче смятат, че промените, започнали в края на 2015 г., са опит да бъде наложен политически контрол над съдилищата.

В резултат на това ЕК замрази милиардите еврофондове за Полша. Миналата година Съдът на ЕС нареди на страната да разпусне спорна институция на Дисциплинарна камара за съдии и наложи глоба от 1 милион евро на ден на Полша, ако не го направи.

В отговор Варшава предприе козметични промени, като замени камарата с нов орган с друго име, но това не заблуди ЕК, тъй като проблемът подкопаването на съдийската независимост остана нерешен.

Дори премиерът Моравецки призна в скорошно интервю, че цялостният резултатът е бъркотия: "Вероятно не бихме могли да имаме повече хаос и проблеми в съдебната система, отколкото имаме в момента".

За да бъдат размразени милиардите еврофондове за Полша, законопроектът трябва да бъде приет от двете камари на парламента и след това да бъде подписан от президента Анджей Дуда. Не е ясно дали всичко ще премине гладко.

Правителството има съвсем крехко мнозинство в парламента и "Право и справедливост" се нуждае от гласовете на коалиционния си партньор – крайнодясната партия "Обединена Полша", за да бъдат гласувани промените.

Лидерът на партията Збигнев Жобро, ярък евроскептик, политически конкурент на премиера Моравецки, обаче не дава надежда, че ще се съобрази с ЕК. Още повече, че самият Жобро като правосъден министър е архитект на спорните правителствени реформи за съдебната власт.

Първото четене на съгласувания с ЕК законопроект е насрочено за четвъртък.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горскио
    #2

    Медияпул пак бърка. Полското знаме е бяло и червено. Правилно е заглавието да бъде"Полша вдигна бялочервеното знаме...".

  2. Entdecken
    #1

    Да се надяваме че повечето комунистически магистрати в Полша са се пенсионирали вече защото освен срещу другите извращения май борбата беше и за техните права на защитници на статуквото там. У нас от зайчарника в Банкянско силно бранят позиите на придворните си магистрати и скоро не се вижда решение - освен да се приложи имотен тест с доказване на произхода на средствата както направиха в Албания където за 2 години от 800 съдиите намаляха на половина.... Червените партии у нас като Герб ДПС БСП и т.н. обаче пак ще застанат пред амбразурата в тяхна защита.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.