Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша вкарва разширяването на Шенген в Съвета на ЕС въпреки заплахата на Холандия

Букурещ заплашва да съди Хага за неспазване на законите в ЕС

15 коментара
Полша вкарва разширяването на Шенген в Съвета на ЕС въпреки заплахата на Холандия

Полското председателство ще постави въпроса за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство на заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи в края на седмицата въпреки намерението на Холандия да му наложи вето.

Полски дипломати съобщиха, че ще бъде предложено поетапно присъединяване на двете страни - първо до края на годината с въздушните и морските граници, а след мониторинговия доклад на ЕК в областта на правосъдието и вътрешния ред следващото лято евентуално и със сухопътните граници.

Резерви към членството на двете страни в зоната за свободно пътуване освен Холандия имат и други страни. По-рано тази година Германия и Франция казаха, че това не може да стане заради слабите резултати в борбата срещу корупцията и организираната престъпност, които бяха потвърдени и от доклада на ЕК. Според София и Букурещ обаче Берлин и Париж са готови да приемат компромис. Няма такава официална информация, а в началото на септември говорителят на германския вътрешен министър Ханс-Петер Фридрих обяви, че "с оглед на негативните доклади на ЕК за напредъка на двете страни Германия гледа въздържано на желанието за членство”.

За да бъде блокирано членството на България обаче е достатъчно само ветото на Холандия и не е нужна официална реакция и от другите страни с резерви към София.
Представител на полското председателството, цитиран от БТА, определи темата като "много чувствителен въпрос" и заяви, че предстои да се установи дали единствено Холандия е против приемането на България и Румъния, след като има информации за сериозен дебат по темата и във Финландия.

Досега осем страни са влизали в Шенгенското пространство поетапно и евентуално решение за България и Румъния няма да бъде прецедент. Ако не се стигне до решение по време на срещата на вътрешните министри на 22 и 23 септември в Брюксел, то ще се търси едва догодина, съобщи БНР.

Едната причина е, че заради авиационния трафик, отваряне на въздушни граници е възможно само два пъти в годината, през април и през октомври. Другата е в мониторинговия механизъм, докладите по който, излизат през лятото.

Българските власти дълго време пренебрегваха отрицателните сигнали, които идваха по различни дипломатически канали, като често демонстрираха твърда убеденост за положително решение през септември. След като Холандия обяви в прав текст преди няколко дни, че ще блокира членството на София, външният министър реагира с поставянето на ултиматум към ЕК, че България може да преразгледа позицията си по промените в шенгенското законодателство заради холандското решение.

Не ясно обаче към кого точно е насочен този ултиматум, който смесва позиции на националните правителства с позиции на ЕК. Българската заплаха вече бе неглижирана от ЕК, а експерти я обявиха за контрапродуктивна.

Дипломатически източник в Хага пък е посочил пред в. "Сега“, че, ако България изпълни заканата на външния си министър Николай Младенов, ще изпадне в тежка изолация в ЕС.

Румънската реакция

Остра реакция срещу евентуалното холандско вето дойде и от страна на Румъния. Властите в Букурещ най-напред блокираха на границата с Унгария камиони с холандски лалета, а във вторник стана ясно, че Румъния може да изправи Холандия пред Европейския съд за неспазване на законодателството на Европейския съюз.

Заместник-председателят на румънския Сенат и бивш министър на правосъдието и на външните работи Кристиан Дяконеску заяви, че в случай на такова блокиране от холандска страна, има възможност за сезиране, но то трябва да стане с посредничеството на Европейската комисия.

За тази цел Румъния първо трябва да започне предварителна процедура в Европейската комисия. Ролята на комисията, като защитник на прилагането на европейските закони, е съществена тук, тъй като в мнозинството от случаите тя е тази, която сезира Европейския съд, а не потърпевшата страна, отбелязва заместник-председателят на Сената, цитиран от местни медии.

В същото време "кризата с лалетата" бе определена от холандски евродепутати като шантаж.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    Разчитам на Румъния да направи нещо, което да накара правителството на Холандия да се замисли. На българската политика не разчитам. Всъщност има много лостове за източноевропейците да си извоюват правата и моралната висота отдавна не е монопол само на западноевропейските правителства (особено когато са съставени от националисти като холандското). Наводнени от емигранти поради бившата си колониална политика и в по-ново време поради мулти-култи лицемерието на политическата си класа по времето на безхаберното

  2. Анонимен
    #14

    Кое им е бравото на румънците? Не могат да си свършат работата и се пенявят за вътрешнополитически цели? Само че и там обикновените румънци си патят от алчността на управляващите!

  3. Анонимен
    #13

    До 11 Я стига си писал глупости! Ясно ти се казва, че страната ни не става за Шенген, защото не са изпълнени критериите за членство! Защо не са изпълнени? Защото нашите управляващи обичат да крадат! Това е! Останалото са ала-бала на миришещи на нафталин личности като теб!

  4. Анонимен
    #12

    Браво на румънците!

  5. Анонимен
    #11

    Децата на тази страна нямат бъдеще не от вчера, другарки и другари от форума на Медияпуул. Децата на тази страна нямат бъдеще още от палежа на Партийния дом, от приемането на Конституцията и от неспособността на нацията да отхвърли господството на децата на бившата номенклатура и господството на спортистите и държавна сигурност. Сега намерихте да хленчите, ама чини ми се късно

  6. Анонимен
    #10

    Правителството на ГЕРБ начело с Бойко Борисов направи всичко възможно да отдалечи България от ЕС и цивилизования свят!

  7. Анонимен
    #9

    не е възможно след толкова доказателства ,че сме корумпирани и всички от нас го знае ,че е истина ,а правителството на абсурда което прави гаф след гаф да си въобразим ,че ЕС ще наруши правилата -не няма да стане .Много ни търпяха скоро няма да сме в тоя съюз .Тогава с премиер мутра и президент мутра накъде.Жалко за децата на тая страна нямат бъдеще

  8. Анонимен
    #8

    Изцяло се присъединявам към мнението от 14:18.Бих добавил,че на Плевнелиев му липсват елементарни качества за общуване на ниво дипломати.Един Президент няма право да се обучава на това в ход.Гафа с холандския посланик е емблематичен за гафовете сътворени от ГЕРБ в лицето на Маниту и по-малкия Маниту/сещате се за кого става дума:за Б.Борисов и Цв.Цветанов,разбира се/.

  9. Анонимен
    #7

    До 5 Ами тогава постоянно да се гъзим/с извинение/, а други лапат милиарди и им ги опрощават едва ли не .Да не са по читави от нас?

  10. Анонимен
    #6

    Към "историка" 5 Какъв ти е проблемът, приятелю? Да не си търговец на лалета?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.