Полша заплашва да наложи вето на новото споразумение за стратегическо партньорство между ЕС и Русия, ако преди това Москва не ратифицира Енергийната харта за достъпа до газовия и петролния ѝ пазар, предаде електронното издание EUobserver.
“Ние искаме Русия да уважава записаното в съществуващите споразумения”, каза полският министър по европейските въпроси Витолд Собков.
“Ние искаме да разговаряме с Русия, не искаме да я изолираме. Искаме да започнем от позициите на приятелството, но също така да говорим със силен глас. Ето това мислим ние, познавайки Русия и как тя работи”, допълни министърът.
Той намекна, че заплахата с вето може да бъде разменена за други отстъпки към полските национални интереси в Споразумението за стратегическо партньорство. По-специално става дума за полското противопоставяне на планирания руско-германски газопровод под Балтийско море, както и продължаващата вече година руска блокада на вноса на месо и зеленчуци от Полша.
”Затова министър-председателят, президентът и външният министър (на Полша) говорят сега”, обясни министър Собков. По думите му полското ръководство трябва да види може ли да приеме нещо друго (вместо ратификацията на Енергийната харта), за да не бъдат накърнени полските интереси.
Варшава обяви позицията си преди срещата на външните министри на ЕС в понеделник, когато ще се обсъжда “обща позиция” по новия пакт ЕС – Русия. Ако Полша блокира общата позиция, преговорите може да бъдат отложени за 24 ноември.
Русия отказва да ратифицира Енергийната харта – многостранното споразумение от 1991 г. за достъп на европейски фирми до тръбите и газовите полета на бившия Съветски съюз. Страните членки на ЕС и Еврокомисията загубиха надежда, че това може да стане. Сега настояват вместо ратификация на хартата да се запишат по-прагматични “принципи” по отношение на енергийния пазар в новото споразумение ЕС – Русия.
Сегашното полско управление, ръководено от братята Качински, често е критикувано за липса на консултации в европейските институции и страните членки на ЕС. Бивши полски дипломати смятат, че близнаците Качински са се заобиколили с лоялни партийни кадри и изготвят позиции по европейски въпроси в пълна изолация.
Полският премиер Ярослав Качински напоследък сюрпризира Брюксел, като предложи създаването на “европейска армия” от 60 000 войници, ръководена от Европейската комисия. През януари т.г. наложи вето на споразумение на ЕС със Световната търговска организация, но месец по-късно се отказа.
“Проблемът с Варшава е, че те изглежда все още не знаят как работи ЕС. В европейските преговори никой никога не постига всичко, което иска, но и никой не си тръгва с нищо”, коментира европейски дипломат.
Полският министър по европейските въпроси обаче защити стратегията на страната си като каза, че ЕС е битка между конкуриращи се национални интереси, където най-богатите страни членки действат по свой начин, докато няколко бивши страни от съветския блок, сред които Литва, силно подкрепят Полша и отстояват ценностен подход спрямо Москва.
”Ако погледнете други страни – Франция, Великобритания, Германия – когато имат важни интереси, те или си осигуряват алтернативна опция, или защитават своите интереси до край. Това е също и наше изискване към ЕС - че всички сме равни”, заяви Собков.
Той допълни, че е трудно да бъдеш разбран в Европа, където все още има типове разделение ЕС15 и ЕС10. “Ако страните в ЕС15 защитават своите национални интереси, това е OK, но ако ние правим това, тогава е “блокиране”, посочи министърът.
Същевременно полският президент Лех Качински е поел водеща роля в изготвянето на новите предложения на страната за спасяване на проваления проект на евроконституцията. Планът ще бъде представен по време на германското председателство на ЕС.
”Аз съм по-голям евроскептик от моя брат”, заяви тази седмица президентът пред ББС, с което даде да се разбере, че Варшава ще настоява за максимално зачитане на националния суверенитет в структурите за вземане на решения в ЕС.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
31 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Защо Медиапул подмина скандала и отложеното посещение на Качински в Германия заради статия осмиваща поляците в Германски вестник??
На болшевики доверие -- никога!
На гол гъз- чифте пищови.Ще им врътнат русите кранчето и по-долния пишещ реститут ще трябва да им свети.
Поляците са прави, ние трябва незабавно да ги последваме, а не да си даваме енергетиката на един враг на пазарната икономика
ботуш могат да започнат преговори едва тотава, когато в русия свърши и последната торба картофи и започнат да ядът камъни.
чешките славяни, словенските... Славяни за пример. Християни. Не като руската напаст.
УСПЕХ
.. Не като нас..С изутите гащи като ни каже някой от Е15 нещо и ние веднага да подаваме дупе.. Поляците ше си просперират все повече и повече и за кеф може да си купят завода за коняк плиска и ще им е перфектно. А ние нека студуваме без ток и без държавни интереси
Поляците останаха като посрани след като Германия зад гърба им се договори с руснаците да си доставя газ под Балтийско море. Следващата стъпка ще е да го продават на Полша по Европейски цени!! Кво да прайш, който плаща той е Пан!
Полша винаги е била част от Християнска Европа /даже е владеела Москва и Украйна/. Особено от времето на Солидарност и Полския Папа. След разпадането на миризливия руски лагер Полша е твърдо в ЕС и НАТО, а остатъчна Русия отново се пъха в любимата си обречена униформа на тоталитарно "величие".