"Зависимостта на Германия от руския газ може реално да ограничи суверенитета на Европа. Убеден съм в това", заяви в понеделник полският министър-председател Доналд Туск, който се обяви за преразглеждане на енергийната политика на ЕС.
Той ще поиска германският канцлер Ангела Меркел да работи за намаляване на зависимостта на Германия и европейците от руски газ, за да се предотвратят "бъдещи потенциални агресивни стъпки на Русия".
Меркел ще посети Полша в сряда, за да обсъди кризата в Украйна, където Русия на практика е завзела контрола върху автономния регион на Крим. Кризата в Украйна отново постави на дневен ред въпроса за енергийната зависимост на Европа от Русия.
Германия, която е икономически най-силната държава в ЕС, покрива около една трета от нуждите си с руски газ и нефт и има силно развити инвестиционни връзки с Русия. Поради тази причина Германия се съпротивлява на исканията на други страни членки за налагане на икономически санкции върху Русия.
"Проблемът в Украйна е свързан с бъдещата сигурност на ЕС", заяви Туск при посещението си във военна база в Северна Полша по повод 15-годишнината от присъединяването на бившата комунистическа страна към НАТО. 28-те държави членки на ЕС трябва да преразгледат енергийната си политика, каза още Туск.
"Все по-скъпата енергия в Европа поради прекомерни амбиции в сферата на климата и околната среда, могат да означават също и по-голяма зависимост от руски енергийни източници...Затова, аз ще говоря (с Меркел) на първо място за това как Германия може да коригира някои от икономическите си решения, така че зависимостта от руски газ да не парализира Европа, когато тя се нуждае...от решителна позиция", заяви той.
"Това, разбира се, се отнася не само за Германия, но в последните години тя е силен пример за този феномен", каза полският премиер. "Въпросът за Украйна е въпрос за бъдещето на ЕС, за безопасността на ЕС и за коригиране на енергийната му политика", смята Туск.
Полша е една от четирите централноевропейски страни, които поискаха от Конгреса на САЩ облекчен достъп до газови доставки от Съединените щати с цел редуциране на зависимостта им от Русия.
В същото време говорителят на Европейската комисия Антоан Коломбани подчерта, че ситуацията в Украйна не влияе на антимонополното разследване на Брюксел срещу "Газпром”, предаде ИТАР-ТАСС. "Тези теми изобщо не са свързани помежду си", заяви говорителят.
Миналата година руският газов монополист "Газпром" изнесе за ЕС и Турция рекордните 162 млрд. куб.м. газ, от които 86 млрд. куб.м. през Украйна.
Преди дни "Газпром" заплаши Украйна с прекратяване на газовите доставки заради неплатени дългове и повторение на ситуацията от зимата на 2009 г., когато заради ценови спор между Москва и Киев възникнаха проблеми със снабдяването с газ на ЕС.
Еврокомисарят Гюнтер Йотингер не очаква Русия да спре газа за Европа заради кризата с Украйна. Ако транзита на газ през Украйна бъде преустановен, това ще засегне 14% от консумацията на газ в ЕС, каза той.
Уязвимостта на европейските държави в случай на осъществяване на тази заплаха е различна. Страните от Западна Европа (Белгия, Холандия, Испания, Франция, Великобритания и Италия) разчитат за 0 до 25 процента на руските газови доставки, други страни като Германия, Австрия и Полша са по-зависими, а трети като Финландия и балтийските държави са напълно зависими от руския газ, цитира АФП данни на финансовата компания "Морган Стенли".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
13 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Поляците внасят сами 70% от Русия. Немците не са русофили, те само внасят на наѝ-изгодната цена. Освен това разпределителните дружества са частни, от къде на къде държавата ще им нарежда как и от къде ще внасят?
всеки да си изкопае газов кладенец дома и всичко ще е ок
Айде сега на параноиците им виновна \"зелената енергия\". Просто не се работи в посока съхранение на ел. еднергията в газово състояние, както и в посока \"еднолични\" производители на ел. енергия. Но помислете кой има полза от това, всяко домакинство да покрива поне 70% от собствените си енергийни нужди, което на практика е истинската диверсификация. Та кой? Концерните (без печалби)? Правителствата (без данъци върху данъци)? Просто до като не се унищожи напълно Планетата, до пълна победа на идиотската, дебилна политика, няма да се промени нищо. Ама иди им набий разум в главите, де...
До LoudSpeaker: Приятелю, ти вероятно се кодошиш, но не предполагаш колко си близко до истината. Неотдавна една независима журналистка от Санкт-Петербург беше проникнала (с хитрост - представяйки се за кандидат за работа) в добре охранявана сграда на 30 км от града - четириетажна, нагъчката с "тролове" които по определини сценарии пишат в интернет-форумите. Сутрин и вечер ги извозват с рейсове, получават не лоши заплати
До "Ney", "нЕкой", "Красимира", и пр.: Тъй като ви гледам по всяко време под всички форуми, като взаимно си "разцъквате" едно и също мнение, искам да ви питам вие това ли работите? И колко плащат, за да се включа и аз?
И Меркел сега взе че се притесни. @безпартийна - има тръби, но прегледайте цената на газа от Норвегия.
Орешарски вместо да обяснява колко страшно щяло да бъде, ако ядосаме Русия (всъщност ако не я ядосаме, ще бъде много по-страшно), да се беше присъединил към апела към САЩ на Вишеградската четворка.