Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полският президент подписа един от трите спорни съдебни закона

С ветото си върху другите два Анджей Дуда нанесе тежък удар на управляващата партия

5 коментара
Анджей Дуда

Президентът на Полша Анджей Дуда подписа приетия от управляващата партия "Право и справедливост" закон, който дава на министъра на правосъдието правомощия да назначава и уволнява председателите на общите съдилища в страната, съобщи Ройтерс.

Заместник-началникът на президентската канцелария Анджей Муха съобщи, че законът засяга дейността на обикновените местни съдилища.

Вчера протестиращите от опозицията настояха президентът да не подписва закона, след като наложи вето върху другите два от трите законопроекта за реформиране на съдебната система, приети от парламента.

След бурни осемдневни протести с обвинението, че управляващите в Полша посягат на самите устои на демокрацията, Дуда отказа да подпише законите за Върховния съд и за Националния съвет на магистратурата (полския висш съдебен съвет), които дават право на парламента да назначава висшите магистрати.

Според опозицията така управляващата партия "Право и справедливост" на Ярослав Качински на практика ще може да овладее съдебната система.

"Право и справедливост" защитава законите за реформи в съдебната система с аргумента, че те ще подобрят работата ѝ и че ще са необходими на борбата с корупцията.

Скандалните промени са временно спрени

В понеделник вечерта Дуда заяви, че е трябвало да наложи вето на два от трите закона за реформа на съдебната система, за да се увери, че те отговарят на Конституцията.

"Подготвените от парламента реформи на съдебната система като цяло отговаряха на обществените очаквания", заяви Дуда в обръщение към нацията, излъчено по обществената телевизия.

"Като президент обаче, аз не можех да ги приема и използвам правото на вето, защото те изискват промени, които да гарантират съответствието им на Конституцията", подчерта той.

Президентът добави, че скоро ще представи свое собствено предложение за съдебна реформа.

Полският премиер Беата Шидло заяви, че неочакваното президентско вето на законите за промяна на съдебната система е забавило въвеждането на необходимите реформи.

"Всички искаме да живеем в справедлива Полша, затова е необходима реформа на съдилищата. Днешното вето на президента забави работата по реформата", подчерта тя също в обръщение към нацията, излъчено по обществената телевизия.

Правителството не трябва да се поддава на натиск от улицата и от чужбина, добави Шидло, визирайки продължаващите протести срещу планираните реформи и критиките от ЕС.

Тежък удар срещу "Право и справедливост"

Изненадващото изявление на президента беше прието като един на редките случаи на порицание от негова страна на управляващата партия "Право и справедливост", с която той обикновено поддържа близки отношения, отбелязва британският вестник "Гардиън" и посочва, че политическите коментатори са смаяни от решението му, което е тежък удар за "Право и справедливост".

От идването си на власт през 2015 г. партията полага големи усилия да контролира независимите институции в Полша, особено съдебната власт, пише "Гардиън" и припомня, че реформите доведоха и до конфликт с Европейската комисия и критики от Държавния департамент на САЩ.

Решението на Анджей Дуда бележи първия му публичен разрив с лидера на "Право и справедливост" Ярослав Качински. След встъпването си в длъжност президентът беше смятан донякъде за марионетка на Качински, който на практика го командва, подчертава британският вестник. Някои коментатори изразяват скептицизъм доколко той наистина е решил да наложи властта си, и доколко това е просто опит да се намали интензивността на протестите.

Полша се движи към мек авторитаризъм

Някога Полша беше начело на демократичните промени, обхванали региона след рухването на комунизма. Но страната се движи към мек авторитаризъм и твърд национализъм под ръководството на партията "Право и справедливост", която систематично разруши голяма част от постигнатия напредък, пише в. "Ню Йорк таймс", цитиран от БТА.

Полската демокрация получи частичен, моментен отдих с ветото на Дуда. Частичен, защото президентът Дуда подписа закон, даващ на министерството на правосъдието контрол над местните съдилища. И моментен, защото той заяви, че ще внесе собствени версии на тези закони, подчертава в. "Ню Йорк таймс" в друга статия.

Не е тайна, че "Право и справедливост" и нейният лидер Качински се опитват да премахнат независимостта на съдилищата, една от последните пречки пред техния контрол над Полша, пише изданието. По-малко известна, но не по-малко ясна, е ролята на САЩ в насърчаването им да предприемат тази последна стъпка.

Тази година опитите на Качински и неговата партия да завземат властта бяха особено дръзки - те се опитаха да спрат избирането на бившия полски премиер Доналд Туск начело на Европейския съвет. Провалът доведе до загуба на популярност, което ги насърчи да се целят още по-високо. Така бяха предложени новите закони за съдебната система.

Къде е Тръмп в цялата каша?

В цялата тази каша се намеси и Доналд Тръмп, който също като полските управляващи се стремеше към позитивно отразяване в медиите. Той обяви, че ще посети Полша на път за Г-20 и Белият дом диктуваше условията: Тръмп е трябвало да бъде посрещнат от ликуващи тълпи, които да създадат пред света впечатлението за силен американски лидер, обожаван от хората в чужбина и от техните лидери.

Тъй като инициативата "Три морета" имаше среща във Варшава, Тръмп получи възможност да се срещне с лидери на 11 други страни от региона. Това беше добре и за Качински - неговото правителство имаше нужда да покаже, че Полша се ползва с уважението на един от най-влиятелните политици в света.

Така Тръмп посети Варшава, потвърди ангажимента си към чл. 5 от Договора на НАТО и обеща договори за продажба на ракети "Пейтриът" и природен газ. Партията на Качински докара ликуващи тълпи с автобуси и двете страни заключиха, не без основания, че посещението е преминало успешно, пише в. "Ню Йорк таймс" и добавя, че "Право и справедливост" е повишило популярността си.

Предложените закони за съдебна реформа бяха оттеглени преди посещението на Тръмп, след като популярността на партията започна да расте, проектозаконите бяха върнати и беше добавен трети, предвиждащ освобождаване на съдиите от Върховния съд и избиране на новите членове от парламента.

Като се има предвид, че полският Върховен съд потвърждава резултатите от парламентарни и президентски избори, законът щеше да даде на "Право и справедливост" контрол и над резултатите от изборите. Накратко, на цената на известни аплодисменти, Тръмп даде на Качински прикритие да извърши преврат, отбелязва американското издание.

Малко вероятно е Тръмп да е имал намерение да подкрепи стремежа към власт на Качински.

Но като не използва посещението си, за да призове лидера на "Право и справедливост" да уважава демокрацията, Тръмп даде мълчаливото си одобрение на новата кампания за приемането на законите. Макар че Дуда прояви политическа независимост, досега той беше верен съюзник на Качински. Предстои да видим дали новите законопроекти наистина ще са различни от досегашните, или само ще увеличат влиянието на Дуда за сметка на това на "Право и справедливост", отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #5

    Ако "всенародните протести" продължат и след като вкарат закона за разрушаване на руските и комунистическите "паметници", нещата ще се поизяснят.

  2. Real ''Mickey''
    #4
  3. Real ''Mickey''
    #3
  4. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #2
  5. Полската демократича опозиция / НОВОЧЕСНА И ГРАЖДАНСКА ПЛАТФОРМА/ постигна първата си политическа победа! Младите хора няма да допуснат авторитаризъм!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.