Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полупразният парламент пак умува как да се спре гласуването с чужди карти

13 коментара
Полупразният парламент пак умува как да се спре гласуването с чужди карти
На фона на все по-натоварената с предизборни мероприятия програма на депутатите от БСП и НДСВ и все по-рехавите редици в пленарна зала, Народното събрание обсъди в четвъртък 10 проекта за промени в парламентарния правилник. Най-много се дебатира около предложението на Лъчезар Тошев (ОДС), което е поредното, насочено към непостижимата засега цел да се преустанови гласуването с чужди карти.

Идеята му е на входовете на пленарната зала да бъдат монтирани автоматични електронни устройства, които да отчитат картите за гласуване на депутатите. Устройствата ще са свързани със системата за гласуване и ще представят присъствието в залата на народните представители във всеки един момент от заседанието.

Четин Казак от ДПС обаче определи предложението на Тошев като "полицейско": "Ако ще слагаме и рамки на подовете на пленарна зала, които да отчитат във всеки един момент кога е влязъл и кога е излязъл народният представител, дайте направо да имплантираме чипове – може да го следим във всеки един момент, може би чрез GPS, къде се намира. Такива предложения ми се струват крайни и неприемливи", заяви Казак.

 Независимият депутат Антонела Понева каза пред колегите си, че всички те гласуват с чужди карти. "Ако някой каже, че не го прави, изобщо няма да му повярвам", добави тя.

Предложението на Тошев за изменение на парламентарния правилник не е подкрепено от водещата правна комисия. То и още 9 други предложения, представени в четвъртък, ще бъдат гласувани в петък сутрин. Промените в правилника се приемат само с едно четене.

В подкрепените от правната комисия 4 решения е записано да се предвиждат средства за "Студентска програма за законодателни проучвания в Народното събрание" (предложени от Светослав Спасов, Лъчезар Иванов и Пламен Панайотов), както и неправителствени организации да имат право да присъстват на заседанията на комисиите, както и да представят свои становища по разглежданите законопроекти, свързани с тяхната дейност (внесено от Йордан Бакалов и група народни представители). Подобно е и предложението на депутатите Надя Антонова, Ваньо Шарков и група депутати.

Независимите депутати Стела Банкова и Минчо Христов предлагат регистрацията и гласуванията по парламентарни групи и поименно да се публикуват в 7-дневен срок на сайта на Народното събрание.

Отхвърлени от юристите в НС са предложенията на независимата Мария Капон, която иска въпросите и питанията на народните представители до министрите, както и писмените им отговори да се публикуват на сайта на парламента в 7-дневен срок от постъпването им. В друго свое проекторешение тя предлага общото време за изказване на независими депутати да е до 20 минути, но не по-малко от 15 минути, а на отделните независими народни представители - до 5 минути.

Измененията, внесени от Димитър Абаджиев (независим), са свързани с възможността за задържане на народни представители и възбуждане на наказателно преследване срещу тях. В случай на образуване на наказателно производство срещу депутат, Народното събрание да го отстранява от работата на постоянните и временните парламентарни комисии, на които той е член, до завършване на производството, предлага Абаджиев.

Промените на Борислав Ралчев (БНД) и група народни представители предвиждат парламентът да заседава и във вторник, като времето за пленарните заседания да бъде преместено от 14.00 до 17.00 ч., вместо от 9.00 до 14.00 ч.

Депутатите предлагат още Народното събрание да изслушва всеки вторник въпросите и отговорите, свързани с изпълнението на задълженията, произтичащи от европейското членство на България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. max
    #14

    направете го с пръстови отпечатъци !

  2. ... - - - ...
    #13

    Точно така е решен проблемът в италианския парламент: http://www.theworld.org/node/24824Ако прочетете статията може би ще се успокоите донякъде - оказва се, че и италианските парламентаристи не са особено очаровани от гласуване с отпечатъци от пръсти. Дотолкова обаче прилика между Италия и България.

  3. max
    #12

    просто и евтино и най вече да е ясно кой кога е там ида има инфо и за избирателите тези кога ходят на работа !!!

  4. Майербах
    #11

    и да вземат тяхната система.

  5. max
    #9

    какво да се учат, всяка българска фирма занимаваща се с информатика ще го направи за без пари дори ! та поне доне да ги знае цял народ кога работят !

  6. Ламбо
    #8

    За тези умници трябва да се въведе системата на бай Тошо- експерти и професори от юридическите факултети изготвят законопроектите и тези хубваци(народните ни избранници) се свикват два пъти в годината да гласуват. За тези две заседания вземат по някой лев. След това всеки да си отива при избирателите или да работи. Така няма да получават едни огромни заплати за своето бездействие и безхаберие, няма да се поддържа огромната администрация на Народното събрание, няма да се ремонтира ежегодно сградата на парламента, няма да се купуват скъпи возила и пр. Ако погледенете закона за държавния бюджет, може да си направите сами сметка колко пари могат да се спестят и ползват за нещо разумно.

  7. max
    #7

    идятая е да се контролира кой е в залата на работа и кой гласува само с пръстови отпечатъци и то е много лесно реализируемо и полу невъзможно да се манипулира

  8. 853
    #6

    da im davat orden Stara planina

  9. Защо ли
    #5

    Крайно време е да се отмени тази ненужна процедура, гласуването де. Само отнема време и създава проблеми със спонсорите, които изискват по бързо влизане в действие на решенията, за които вече е платено.

  10. morskiq56
    #4

    Идиоти...............Дебелосерци..........Гьонсурати................и т.н. .........

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.