Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Помогна ли ОНД да се избегне югославският сценария в СССР?

0 коментара

Десетилетие след като бе създадена върху руините на Съветския съюз, Общността на независимите държави е смятана от политиците и дори от някои от държавните лидери, които участваха в срещата ѝ на върха, за умираща и неадекватна. Но всички, дори злословниците, са единодушни, че в края на краищата ОНД позволи на съветските републики да получат независимост, без да бъдат въвлечени в насилието, което разтърси Югославия.

"Колапсът не само на Съветския съюз, но и на двуполюсния свят, имаше сериозни последици и доведе до прегрупиране на силите, каза руският президент Владимир Путин пред гръцки журналисти няколко дни преди годишнината на общността. Но трябва да подчертаем, че решението да се създаде ОНД преди десет години ни помогна да избегнем "югославизацията" на бившия Съветски съюз."

На срещата на върха по случай годишнината премиерът Михаил Касянов не показа такъв оптимизъм. Търговията между страните-членки е на една трета от равнището от 1991 г. "В повечето страни месечната заплата е под 100 долара, което се смята за граница на бедността", каза той.

ОНД беше създадена на 8 декември 1991 г. от руския президент Борис Елцин и лидерите на Украйна и Беларус, които се събраха във вила в Беловежската гора в Беларус и изхитриха отсъстващия съветски президент Михаил Горбачов. За първоначална изненада на украинския президент Леонид Кравчук и беларуския лидер Станислав Шушкевич на тази среща екипът на Елцин представи документ, в който Съветският съюз се обявяваше за мъртъв. Благородната цел на ОНД беше да се сложи край на хаоса и интригите от последните години от управлението на Горбачов и да се създадат проспериращи държави, свободни от контрола на Москва и комунистическата партия.

Но досегашните усилия на ОНД да изпълни политическите решения и да изгради икономическа интеграция между 12-те бивши съветски републики се смятат по-скоро за провал. Периодичните срещи на върха, изпълнени с обещания за по-тясно сътрудничество, се оказаха безрезултатни.

С надеждата, че все още може да се изгради нов тип Съветски съюз, левите политически сили настояват, че ОНД все още има роля. Либералите твърдят, че идеята е била обречена още от началото. Всички обаче са съгласни, че без организацията нещата щяха да са много по-зле.

"Ако приемем ОНД като нещо необходимо за цивилизования развод на бившите съветски републики, тогава тя без съмнение е успешна, казва Сергей Юшченко, либерален депутат от руската Дума. Но икономическата интеграция е само на хартия. Европейският съюз показва, че истинската интеграция изисква членовете да имат обвързани и развити пазарни икономики."

ОНД има изпълнителен секретариат в Минск и офис в Москва с общ персонал 320 души. Тя има знаме, парламентарна асамблея, комисии и съд. Всички тези органи са взели стотици решения, но само няколко от тях са изпълнени. Ако въобще общността има някаква роля за живота на 250-те милиона жители на страните-членки, тя е минимална.

В началото тримата основатели на ОНД реагираха срещу опасността от хаос в съветското общество. Грузия, Азербайджан, а няколко месеца по-рано и балтийските републики, станаха свидетели на насилие, невиждано в съветската ера, в усилията да извоюват независимост. Опитите на Горбачов да изгради "нов съюз" с по-голяма автономия на републиките не само доведоха до задънена улица, но и предизвикаха ответна реакция сред комунистическите хардлайнери, които направиха опит за преврат през август 1991 г.

Последният удар дойде от украинските гласоподаватели, които на 1 декември подкрепиха на референдум независимостта с 90 процента. "На 8 декември 1991 г. тримата президенти забелязаха трагичното развитие на обстоятелствата и че Съветският съюз е мъртъв", разказа пред в. Московские новости съветникът на Елцин Сергей Шахрай, участник в срещата в Беларус.

Според Генадий Бурбулис, съветник на Елцин през по-голямата част от 90-те години, споразумението е било опит да се смекчи въздействието "на очевидно настъпилия хаос". "Икономиката беше в колапс, комунистическата партия вече не беше репресивен монолит, а настроенията на тема суверенитет, свобода и истина бяха станали непредвидими и опасни", сподели той пред телевизия РТР. "Ние се опитахме да намерим деликатен начин да сложим нещата под правен и политически контрол."

В мемоарите си, озаглавени "Бележки на един президент", Елцин посочва, че е подписал споразумението, за да избегне кръвопролитията от предишните години. "Трябваше ли просто да седим и да чакаме нова трагедия да опари пръстите ни?", пита той и отговаря: "Не, не можех повече да позволя това."

Две седмици по-късно парламентите на всички съветски републики бяха ратифицирали споразумението от 8 декември и изолираният Горбачов нямаше друг избор, освен да се оттегли от поста си, което стана точно на Коледа.

Но скоро след това липсата на конкретни резултати от работата на ОНД доведе до разочарование. "ОНД е съюз на тези, които нямат късмет, тези, които никой не обича, заяви за сп. Профил бившият вицепремиер Борис Немцов. Всички тези срещи, цялото хленчене, всички молби, съглашения и митнически споразумения. Всичко беше открито лицемерие."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.