Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Помогнете на България! Накажете я!

8 коментара
Помогнете на България! Накажете я!

“Силната ангажираност на общественото мнение и политическата воля на правителството са фактори, които очакваме да доведат до истинска реформа в съдебната система”, уверява старателно тези дни министър-председателят. Досегашната дългогодишна практика в т.нар. съдебна реформа и непрекъснатата, но несъответстваща на реалните резултати употреба на понятието “политическа воля“ показват обаче, че от двата “фактора” може да се разчита само на единия.

"Политическа воля" за имитация на реформа

Силно ангажирано обществено мнение е наистина налице. То не се разколебава, а дори напротив - разширява територията си, въпреки неспирната нечистоплътна кампания за охулване на говорителите му, водена включително от политическите и “медийните” съюзници и съветници на самия министър-председател.

Противно на неговото твърдение, за това обществено мнение “политическата воля” е не съюзник, а по-скоро противник в борбата за истинска реформа. Защото “в България е налице устойчива и осезаема липса на върховенство на правото”. Защото разделението на властите и върховенството на закона се отменят с есемеси. Защото "липсата на работеща независима съдебна система подронва устоите на държавността”. Защото продължава да няма “адекватни институционални гаранции за независимостта на българските съдилища”. Впрочем, “политическа воля за провеждане на действителна и ефективна реформа в съдебната власт” липсва именно заради всичко това. А ако има някаква воля, тя е за съхраняваща статуквото имитация на реформи. Доказа го и изминалата година. С окастрените и в голяма степен обезсмислени конституционни промени и с безкрайния низ от скандали, оголили отвратителните схеми на “нерегламентирани зависимости, обвързаности и недопустими вмешателства на най-високи нива”. Положението описа може би най-точно член на Висшия съдебен съвет: “Влизаме на заседание с по едно хапче против повръщане”.

И пак се надяват на "критичен", но "обективен" доклад

На този фон предстои публикуването на поредния мониторингов доклад на Европейската комисия в областта на правосъдието и вътрешните работи. Очакванията на управляващите отново са за “критичен”, но “обективен” доклад, който да отчете “слабостите” и липсата на “достатъчен напредък”, но и че “България се движи в правилната посока”. И, дай боже - че се забелязва “политическа воля” (за влизането в на тази формулировка в докладите винаги се води голяма борба).

Всъщност, това е и надеждата на управляващите - че както винаги досега ще бъдат оставени комфортно да продължат с имитациите на реформи, дори и докладът да е най-критичният и най-унищожителният досега (какъвто се твърди, че ще бъде). Ще благодарят за препоръките и ще измислят поредния екшън план, който да изпълняват проформа. Вече десета година ефектът от тези доклади е все такъв. Заради дипломатично завоалирания им тон. И защото колкото и задълбочени и експертно аргументирани да са те, най-дълбоките системни и политически проблеми, както и отговорните за тях, си остават неназовани. И най-вече - защото както отдавна е ясно, без санкции или заплаха от санкции в случай на продължаваща липса на резултати нищо няма да стане.

Само мониторинг не стига

Това е известно и на ЕС. Което е и една от причините за приемането през 2014 година на далеч по-действения (засега само на книга) Механизъм за защита на върховенството на закона. Конкретният повод за приемането му бяха събитията в Унгария. А за първи път, макар и все още само с първата от трите възможни стъпки, процедурата по прилагането му бе задействана наскоро срещу Полша. Какъв ще е ефектът - предстои да видим. Разбира се, има скептици, които твърдят, че заради многобройните кризи, в които е изпаднал, ЕС едва ли може да си позволи да стигне докрай. И че в тази ситуация важна страна като Полша е прекалено „голям залък”.

За държава като България обаче прилагането на този механизъм е по-реалистично. И би било наистина смислено. Защото както твърдят представители на общественото мнение (на чиято силна ангажираност премиерът толкова разчита), в България “действително има ситуация на заплаха за върховенството на закона”. И защото „ерозията на държавността в България засилва ерозията на европейските ценности и превръща една част от границата на ЕС в несигурно пространство за икономиката, свободната стопанска инициатива, сигурността и човешките права”. И най-важното - задействането на този механизъм ще е само от полза за българската държава и българското общество.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #8

    Помогнете на България! Накажете я! От такава помощ имаме нужда, а не от едни охранени шефове на политически европейски партии, които хвалят непрекъснато Станишев, Борисов и до сега Местан и по тоя начин поддържат мафията, защото имат нужда от нея да се държат на постовете си, а дали не получават и пари от бюджета за това????? Вярно е че вината е наша, че ги избираме, ама как всички деца на бългаските престъпници са американски гарждани????

  2. Милостипросим
    #7

    Спокойно предсказвам, че ще се чуе пак -- за кой ли път -- мнение отвън: "Ами вие защо избирате и търпите такива негодници?" Тези, които ще го изрекат, не престанаха да се прегръщат с нашите негодници. В някои случаи активно ги подкрепяха, и то при налична силна демократична проевропейска националноотговорна алтернатива -- както беше с подкрепата за КГБ-Симеон срещу ОДС-Костов 2001. Ерго: ние ги избраме поради материална и духовна беднотия. Ами вие, богатите, умните и красивите -- от какъв зор?

  3. И какво от това
    #6

    Това го разправям от много време! Не става Боко да се ръкува и говори с Меркел, да се прегръща с Камерън, ида се целува с Юнкер, да го приемат в Белия дом, а той да си вихри корупцията по-най-нагъл начин! Всезнайкото, който откриваше всеки пребоядисан светофар, страда от липса на легитимност, и я черпи от вън! Ако никой не говори с него в Европейския съвет, тоя ще разбере, че или трябва да си ходи, или да попромени нещичко. А по думите на АтАт/ДСБ в Румъния има резултати от борбата с корупцията едва 10 години след старта и'

  4. Дядо ми Петър
    #5

    Тия от Брюксел не разбраха, че нищо няма да се оправи в нещастната ни Родина, докато най-висши европейски лидери и политици се прегръщат и тупат по рамото с НАШИТЕ НАЙ-ОТЯВЛЕНИ МАФИОТИ. Които в момента "управляват" държавата ни - т.е. будалкат ни, лъжат ни и крадат всичко възможно, дето е останало.

  5. daskal
    #4

    На Бойковата банда й дреме на дедовия за тези доклади. Могат да си избършат задни.ите с тях. Доказват го и с наглото си поведение на всички равнища - нагли депутати, нагли министри и заместници, нагли шефове на институции, нагли кметове... Гледат нагло в очите хората, лъжат, шикалкавят и богатеят! Много по-нагли и отвратителни от родителите си и дедите си комуняги!

  6. pinocchio
    #3

    е то бива бива да сме наивни, ама чак толкоз! кой по ред е този доклад пълен с критики? какво се случва след всеки доклад - нищо! ако ние не си помогнем и Господ не може да ни помогне! Не виждате ли че КОЙ вече съвсем нагло и на показ придобива на безцзница с откраднатите от НАС пари (знаем за КТБ, а за колко други пладнешки грабежи не знаем) един след друг цели отрасли на икономиката. Видимо се пръска по шевовете, но лапа ли лапа! Не се ли събудим, не се ли отърсим от заблудата че Америка или Европа или който и да било ще дойде да ни вади от собствените ни фекалии, и не започнем да действаме, "надежда всяка оставете"...

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    #‎ШОК‬ ‪#‎УЖАС‬ ‪#‎БОМБА‬ Искам европейски прокурори да дишат зад врата на цацата и другите! В Доклада мишките в ВСС са посочени 10 пъти,какво трябва да направят ИЛИ ‪#оставка! ‪#Корупцията!

  8. Милостипросим
    #1

    Ние сме най-сериозните кандидати за първенство в приложението на чл. 7 на Договора за Европейския съюз. Въпросът е: това ще помогне ли?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.