Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Помощи с оръжие за Македония ще окуражат екстремизма

0 коментара

- Политическата обстановка в Македония се изостри до крайност. Необходимо е спешно от военни действия да се премине към политически диалог и да се търсят политически решения. Моето послание е да се подкрепя политическия диалог и да не се създават предпоставки за нова ескалация на употребата на оръжие в Македония.

- С какво България може конкретно да помогне?

- Всички можем да помогнем с нашето присъствие в международните институции. Проблемите на албанците в Македония са натрупвани от години и поради това кризата днес е глобализирана. Затова е необходимо да се търси решение, което да ангажира всички европейски и западни институции.

- Вие поискахте от македонските власти до един месец да започнат диалог с албанците. Смятате ли, че ще започнат?

- Това, което поисках, не беше ултиматум. Това беше една реалистична оценка, според която - ако диалогът не започне бързо, обстановката може да се влоши още по-рязко. Смятам, че досега винаги съм имал верни и адекватни оценки. И в интерес на предотвратяването на подобни конфликти винаги привличам вниманието към възможностите да се търсят политически решения.

- Има ли риск от нарастване на влиянието на екстремистките сили и по-специално на АНО?

- Ако политически диалог не започне час по-скоро - опасявам се, че това ще предизвика милитаризация на обществото. И не само на албанците, но и на македонците. И не само на Македония, но и на целия регион.

- Има ли наистина опасност от разширяване на конфликта към други страни от региона?

- Засега не вярвам, тъй като заинтересоваността на международния фактор е огромна. Ние работим в тясно сътрудничество с ЕС и НАТО с надеждата, че ще успеем да овладеем кризата.

- Подкрепяте ли оказването на военнотехническа помощ на Македония от други страни?

- Подобен подход не е позитивен. Моето послание е да се изостави тази милитаристична философия и поведение, за да не се изостря кризата.

- Узнахме, че министерствата на вътрешните работи на Македония и България са подписали споразумение България срещу заплащане да окаже нова помощ с боеприпаси и други средства на Скопие. Какво означава това от Ваша гледна точка?

- Не мисля, че България ще окаже такава помощ на Македония, тъй като такава помощ ще окуражи милитаристично настроените сили в Македония. Това ще създаде по-голяма заплаха за Македония и за разпалването на истинска етническа война.

- Вашият депутат Хисни Шакири напусна парламентарната група на ДПА и се присъедини към АНО. Очаквате ли и други Ваши представители да го последват?

- Не очаквам, но всички тук сме под голяма емоция и пред големи дилеми. Нужно ни е повече хладнокръвие и повече реализъм.

- Кой извърши, според Вас, провокацията с обстрела срещу косовското село и с убийството на чужд журналист?

- Не знам. Това събитие тепърва трябва да се разследва.

- Днес представители на АНО казаха, че войната ще продължава дотогава, докато не бъдат изпълнени техните искания. Какво означава това?

- Не знам какви са техните искания. Ако техните искания не застрашават интегритета на държавата - тогава властите могат да разговарят по всякакви искания. Македония е самостоятелна държава. Тя е призната от всички международноправни субекти. Поради това тя може да разговаря политически по всякакви искания.

- АНО иска албанците да станат държавотворен народ в Македония. Реалистично ли е такова искане?

- Това е и наше искане отдавна. Това е не само прагматично и реалистично. Това е преди всичко право на албанците.

- Македонските власти твърдят, че кризата е внесена откъм Косово. Според Вас тази криза външна ли е, или е вътрешна криза на Македония?

- Мотивацията е вътрешна. Ние дълго време не можехме да решим проблемите на албанците. Има отчетлив процес на маргинализация на албанците, който не може да се преодолее със стандартни политически процедури. Необходими са бързи решение. Кризата е на Македония, а не привнесена от Косово.

- Ако Косово получи независимост, ще спре ли кризата между македонци и албанци?

- Мисля, че един от най-важните фактори за кризата в Македония е нерешеността на всички албански проблеми в пространството на бивша Югославия. Сред тях най-сериозен е проблемът с Косово. Ако Косово получи независимост, ще се успокоят не само албанците в региона, но и ще има съответен държавен контрол в Косово.

- Как ще се отрази независимост на Косово върху проблемите на албанците в Македония?

- Ще се отрази позитивно. Това ще означава, че Косово ще носи държавна отговорност за своето поведение. Независимо Косово ще иска да има меки отношения със своите съседи и с цялата международна общност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.