Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Помпейо: Комунистически Китай е новата тирания на света

Закриването на консулства на двете страни продължава

10 коментара

Дипломат номер едно на САЩ Майк Помпейо призова свободния свят да триумфира над новата тирания, въплътена, според него, от комунистически Китай. Призивът бе отправен след решението на Вашингтон да затвори китайското консулство в град Хюстън в Тексас, описвано като "шпионски пункт", предаде Франс прес.

"Китай днес е все по-авторитарен във вътрешността на самата страна и по-агресивен във враждебното си отношение към свободата навсякъде по света", заяви Помпейо в реч, която произнесе снощи в Калифорния и чийто тон напомни повече от когато и да е било за Студената война със СССР, посочва Франс прес.

Помпейо също така обвини китайския президент Си Цзинпин, че е искрен последовател на една проваляща се тоталитарна идеология, визирайки неговите функции на генерален секретар на Комунистическата партия на Китай. Това бе рядко ожесточена нападка от страна на Помпейо срещу президента на една от основните сили в света, отбелязва агенцията.

Речта на държавния секретар целеше да представи в детайли стратегията на американския президент Доналд Тръмп спрямо азиатския гигант, обрисуван на няколко пъти като заплаха и опасност.

Помпейо произнесе речта си след новината за затваряне на китайското консулство в Хюстън, което беше нов етап в безпрецедентната ескалация между двете съперничещи си големи сили в света. "Ние затворихме консулството, което беше пункт на шпионажа и на кражбата на интелектуална собственост", заяви Помпейо, без да навлиза в детайли относно приписваните на китайските дипломати деяния.

Знак за нарастващото недоверие към Китай е това, че американската полиция подозира, че китайска изследователка, обвинена, че е скрила връзките си с китайската армия, за да получи американска виза, сега се е подслонила в китайското консулство в Сан Франциско, за да не бъде арестувана.

Речта си Помпейо произнесе от президентската библиотека "Ричард Никсън" в Йорба Линда в Калифорния. Това беше символичен избор, тъй като целеше да потвърди провала на стратегията, подета преди повече от 40 години от бившия републикански президент, когато той започна диалог с комунистически Китай с надеждата, че неговата интеграция в международната общност ще е от полза за известна нормализация.

"Тази стара парадигма просто не работи", заяви Помпейо. "Настъпи часът за свободните нации да преминат към действие", добави той и призова за "нов алианс на демокрациите". Целта му ще бъде да "се промени отношението" на Пекин, пледира Помпейо, без обаче да говори за промяна на режима, въпреки че приветства открито някои китайски дисиденти.

Според Помпейо "Си Цзинпин няма призванието да сее вечно тирания в Китай и в чужбина, освен ако останалите не го оставят да прави това".

Държавният секретар освен това умножи препратките към Студената война, призовавайки останалата част от света да избере своя лагер между свободата и тиранията. Той приветства пробуждането на някои страни, по-специално европейските, но изрази също така съжаление за "стеснителността" на други, като "онзи съюзник от НАТО", който той така и не назова, който е сдържан в защитата на автономията на Хонконг от страх, че ще изгуби достъпа си до големия китайски пазар.

Подобен упрек беше отправен и към американските компании, които се подчиняват на китайските изисквания и подкрепят съзнателно или без тяхното знание сериозни нарушения на човешките права.

По отношение на Китай Помпейо препоръча не да се прибягва до защитаваната от друг бивш републикански президент - Роналд Рейгън - доктрина на доверие и проверка, а вместо това спрямо Китай "да не се доверяваме и да проверяваме".

Но Помпейо призна, че твърдостта не е достатъчна в момент, в който демократите в САЩ, както и някои републиканци смятат, че тази твърда дипломация не е позволила досега да се възпрат китайските амбиции.

"Трябва да говорим с и да дадем власт на китайския народ", заяви Помпейо, допълвайки, че режимът се страхува от мнението на своите сънародници повече, отколкото от всеки чужд противник.

Пекин: Речта на Помпейо бе пълна с идеологически прeдразсъдъци

Китай заяви днес, че посветената на него реч на държавния секретар на САЩ Майк Помпейо е пренебрегнала реалността и е била пълна с идеологически предразсъдъци, предаде Ройтерс.

Китай призовава САЩ да се откажат от "манталитета от Студената война", каза на пресконференция в Пекин Ван Вънбин, говорител на китайското министерство на външните работи.

Китай затваря консулството на САЩ в Чънду

Китай разпореди днес затварянето на консулството на САЩ в големия град Чънду в югозападната част на страната. Това стана три дни след решението на Вашингтон да затвори китайското консулство в Хюстън, предадоха световните агенции.

Решението на Пекин е "законен и нужен отговор на неразумните мерки на САЩ", се казва в изявление на китайското министерство на външните работи. Не се уточнява в какъв срок дипломатическата мисия в Чънду трябва да затвори врати.

В случая с Хюстън американската администрация беше дала на китайските дипломати срок от 72 часа да си съберат багажа.

Освен посолството в Пекин, САЩ имат пет консулства в континентален Китай - в Гуанджоу или Кантон, Шанхай, Шънян, Чънду и Ухан, както и в Хонконг. Мисията в Чънду беше открита през 1985 г. и обхваща целия район на югозападен Китай, както и автономния район Тибет. Според сайта ѝ в нея работят 200 души, от които 150 имат местен статут.

По повод ескалацията на напрежението между САЩ и Китай от последните дни в изявление на китайското външно министерство се казва, че отговорността за това е на САЩ и че тази страна трябва да положи усилия за завръщането на отношенията в нормалното русло.

Според главния редактор на китайското издание "Глоубъл таймс" Ху Сицзин Китай е дал срок до 72 часа на американското консулство в Чънду да затвори врати, предаде Ройтерс. Американската страна е била информирана днес в 10 ч. местно време или 2 ч. по Гринуич, което означава, че консулството трябва да преустанови работа в 10 ч. местно време или 2 ч. по Гринуич в понеделник.

"Глоубъл таймс" е издаван от "Женмин жибао", официалния вестник на Комунистическата партия на Китай.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #10
    Отговор на коментар #8

    Само ти ли не си разбрал, че Тръмп прави всичко възможно да ги върне обратно, а любимите ти комунист-"демократи" се опъват. Или викаш, че Джо Сандерс ще е следващия Президент и СВЕТОВНИЯ КОМУНИЗЪМ и ИНТЕРНАЦИОНАЛИЗЪМ ще победят, та затова не ти се вярва ????

  2. Real ''Mickey''
    #9
    Отговор на коментар #7

    "Тръмп има отчаяна нужда от външен враг ."?????Имаш предвид Мамашата ти с нейния Северен Паток и "Вагнер" ли? Или любимия ти Комунистически Китай?????

  3. .text
    #8

    Ще призная тези приказки за сериозни, когато американските компании се изтеглят от Китай

  4. dimitardi100
    #7

    Тръмп има отчаяна нужда от външен враг .

  5. ivancho ivanov
    #6

    Китай не е комунистическа страна, по-скоро автократичен държавен капитализъм, нещо подобно на фашизма! Опасна защото агресивна навън с териториялнни мераци в Южно жълто море, Тибет, шпионаж и т.н.!

  6. Insta Killa
    #5

    Самите китайци, след Мао, казват, че строят социализъм и са доказателството, че проблемите не са в идеите, а в качествата на тези, които ги осъществяват.

  7. lindentown
    #4

    В момента китайския комунизъм е толкова комунизъм, колкото американския либерализъм е либерализъм. Тази риторика на Помпео е част от борбата за световно икономическо и политическо надмощие между двете най-мощни в икономическо отношение държави. А през последните 30 години Китай се превърна в суперсила точно благодарение на САЩ- чрез невиждан като размер износ на производства и технологии.

  8. Н
    #3

    Доста неясни неща се натрупаха в света. Обвиниха Китай,че е подкрепял фишеците на Ким,че е източник на вируса и на отровно ново 5G,а може би Китай прото не дава да го крадат.И си пази интелекта. Трудно е да се разсъждава за оплетените в корпоративни интереси сили,обикновените хора мислят доколкото могат да четат пресата.

  9. Ротшилдовщината минава само в Хонг-конг. Жертвите на тиранията са много по-малко от жертвите на демокрацията. За 30 години "тирания" Китай се възмогна много над България. А за 30 години демокрация-ние сме Тотал щета. При демокрацията се краде навсякъде и във всичко. Румънец-всяко евро, откраднато от здравеопазването, струва човешки живот. Докато котай е подредена и законова държава("тирания"), ние 30 години угояваме няколко прасета и един сокол. Угояваме ги с човешка плът и кръв

  10. deni123
    #1

    трябва да им се признае на американците, че са последователни и упорити в борбата срещу комунизма. Макар че това в Китай няма много общо с марксистката идеология, доколкото капитализма е основната им икономическа компонента, плюс тоталитарна диктатура.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.