Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Контролът върху въоръженията, Венецуела и Иран оглавяват дневния ред на Помпейо в Русия

2 коментара

Държавният секретар на САЩ заминава за Русия за разговори с президента Владимир Путин в момент на засилено напрежение между САЩ и Русия заради кризата във Венецуела и твърдолинейната политика на администрацията на Тръмп към Иран, съобщи в края на миналата седмица Държавният департамент, съобщи Асошиейтед прес.

Вчера обаче говорител на ведомството съобщи, че Помпейо, който същия ден отпътува за Европа, е променил в последния момент програмата си, замествайки с визита в Брюксел, посветена на Иран, етапа в Москва, където трябваше да се срещне със служители от американското посолство, с представители на американския бизнес и с руски стипендианти на програмите на Държавния департамент за обмен на студенти. Два пъти миналата седмица държавният секретар промени графика си в последната минута, пак заради проблемите с Иран. Той не се отби, както бе предвидено, в Берлин за среща с канцлера Ангела Меркел, а вместо това замина за Ирак, а после се отказа и от визитата в Гренландия и отпътува за САЩ директно от Лондон.

Срещите на Помпейо с Путин и външния министър Сергей Лавров утре в черноморския курорт Сочи остават в сила. Това ще бъдат разговорите на най-високо равнище очи в очи между бившите врагове от Студената война след огласяването на доклада на специалния прокурор Робърт Мълър за руската намеса в президентските избори през 2016 г. Путин и президентът Доналд Тръмп миналата седмица имаха продължителен телефонен разговор, а Помпейо се видя с Лавров по-рано тази седмица във Финландия.

Това ще бъде първото пътуване на Помпейо до Русия като държавен секретар и докато той се подготвяше за отпътуването си през уикенда, критици на администрацията, включително демократи от Конгреса, отбелязаха, че едно силно критично изявление за предполагаема руска намеса в опит за държавен преврат в Черна гора е било свалено от сайта на Държавния департамент.

В изявлението, публикувано в четвъртък, се казвало, че задочната присъда на черногорски съд срещу двама служители на руското разузнаване за заговор за сваляне на правителството на балканската страна и предотвратяване на нейното присъединяване към НАТО е "категорична победа за върховенството на закона, разкриваща дръзки опит на Русия да подкопае суверенитета на една независима европейска страна".

След възражение от канцеларията на Помпейо изявлението било свалено от сайта, твърдят анонимни служители, които подчертават, че то не е било официално оттеглено и все още отразява политиката на правителството на САЩ. Премахването му обаче, за което първо съобщи списанието "Форин полиси", предизвика присмеха на демократите от комисията по външните работи в Камарата на представителите, които пуснаха в Туитър скрийншот на декларацията, придружен с текста: "Добра новина, @StateDept, ние запазихме копие".

Държавният департамент каза, че Помпейо и Путин и Лавров ще обсъдят "целия обхват от двустранни и многостранни предизвикателства" пред двете страни. Високопоставен служител от департамента каза, че освен Венецуела и Иран разговорите ще включват контрола върху въоръженията, замрелите ядрени преговори на САЩ със Северна Корея, Сирия, подкрепата на Русия за сепаратистите в Източна Украйна и тревогата на Вашингтон заради опитите на Русия за намеса в изборите.

Източникът, настоял за анонимност, каза, че Помпейо не очаква със сигурност разговорите да доведат до някакви пробиви "за една нощ", а са "възможност за да се повиши нивото на диалога". По думите му една от приоритетните теми на срещата ще бъде желанието на Тръмп да модернизира и разшири съществуващите споразумения за контрол върху въоръженията, в частност преди официалното изтегляне на САЩ от от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег през август след многократните оплаквания на Вашингтон, че Москва го нарушава. Тръмп казва, че иска новите договори за контрол върху въоръженията да отразяват сегашната ситуация след Студената война и да включат и други държави и особено Китай.

След срещата си с Лавров в кулоарите на министерската среща на Арктическия съвет в Рованиеми, Финландия, Помпейо каза, че според него разговорът е бил "добър" и е положил началото на евентуални позитивни дискусии по значителните разногласия между Вашингтон и Москва по много въпроси.

"Ние засегнахме широк кръг от въпроси и мисля, че по всеки от тях начертахме път, по който да можем да започнем позитивни разговори занапред", каза той. "Ние имаме интереси, които определено са различни, и със сигурност на някои места, доста бързо ще се натъкнем на непреодолими различия, но няма съмнение, че е налице желание за започнем да се опитваме да намерим пътища, по които можем да постигнем действителен напредък там, където интересите ни се застъпват".

След разговора по телефона с Путин Тръмп сякаш влезе в противоречие с острите критики срещу подкрепата на Русия за венецуелския лидер Николас Мадуро отстрана на Помпейо и на съветника по националната сигурност Джон Болтън. Тръмп заяви, че Путин няма желание да бъде въвлечен във Венецуела, въпреки че Помпейо и Болтън бяха отправили все по-категорични искания към Русия и Куба да спрат помощта си за Мадуро против подкрепяния от САЩ опозиционен лидер Хуан Гуайдо.

Помпейо обаче каза, че потвърждава досегашните си призиви към Русия да се махне от Венецуела: "Изразих ясно нашето становище, че венецуелците заслужават демокрация, че никоя чужда страна не бива да управлява тяхната страна, нито да се намесва постоянно в нея и то с военни средства". В отговор Русия обвини САЩ, че се намесват във вътрешните работи на Венецуела.

Докато през последните седмици са увеличаваше напрежението между Вашингтон и Техеран заради възстановените санкции на САЩ, Москва зае страната на Иран с призив да бъда запазена ядрената сделка от 2016 г. Тази седмица Иран каза, че ще престане да спазва някои части от сделката, освен ако европейските страни съумеят да заобиколят санкциите и да осигурят облагите, дължими по споразумението, което Тръмп отхвърли през миналата година.

САЩ съобщиха тази седмица, че дислоцират ударна военномораска група начено със самолетоносач и стратегически бомбардировачи "Б-52" в Близкия изток в отговор на разузнавателни данни, че Иран се готви да отвърне на санкциите чрез нападения срещу американски интереси в региона.

Що се отнася до намесата в изборите, макар че Тръмп омаловажи нейното значение и отхвърли обвиненията, че неговият щаб е бил в сговор с Русия преди победата през 2016 г., Помпейо заяви, че във Финландия е казал на Лавров: "Това не е уместно и ние ще направим всичко възможно, за да го спрем".

Според служителя от американската администрация за Помпейо би било интересно да чуе от Путин неговия разказ за срещата му със севернокорейския лидер Ким Чен-ун, който посети миналия месец Владивосток, предвид задънената улица на разговорите между Пхенян и САЩ и последвалите севернокорейски ракетни тестове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ilia Iliev_fb
    #2

    Интересно! Дали сега Русия ще се продаде и на каква цена! ха ха ха Украйна , Венецуела, Сирия или за пари? Историята с Югославия,Либия или Ирак дали ще се повтори!

  2. Тоя, заедно с Пеевкси да отидат при гладуващите в Африка! И да раздадат месото им на бедните.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.