Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Понасяме последиците от едностранно залагане на "руската карта"

22 коментара
Кризата с прекратяването на доставките на природен газ от "Газпром" би трябвало да действа отрезвяващо на българското общество относно рисковете от продължаване на досегашната инерционна политика в енергийните отношения на България с Русия, се посочва в позицията на Българската асоциация за външна политика (БВАП), обявена в четвъртък.

Забележителен е отказът на най-високи равнища в управлението на страната да назоват нещата с истинските им имена и да признаят провала в енергийната си политика.

Докато България заложи на едностранната енергийна обвързаност с Русия чрез договарянето на пакета от енергийни проекти непосредствено преди влизането ни в ЕС, Гърция на практика укрепи независимостта си и бидейки в по-неблагоприятно географско положение от България, днес реално може да получава природен газ по алтернативни маршрути през Турция.

България не неправи нищо за да се включи към този алтернативен маршрут и да построи интерконекторна връзка с газопреносните системи на Турция и Гърция..По традиция от близко и по-далечно минало се заложи единствено и само на "руската карта”.

Видна с просто око е практическата безполезност на многобройните близки срещи и доверителни отношения между президента Първанов и силния човек на Русия Владимир Путин, който лично, пред телевизионните камери, нареди на "Газпром" да намали подаването на природен газ през територията на Украйна.

Независимо от това как Русия и Украйна си прехвърлят вината за кризата, независимо от липсата на елементарна солидарност по енергийните въпроси в ЕС, ясно е едно - България може да бъде поставена в критична ситуация и под фундаментална заплаха за сигурността ѝ от външни сили, било то по технически, или както е случая- по политически причини.

Както многократно е подчертавано, пълната зависимост на България от един енергиен източник е заплаха номер едно за националната ни сигурност.

Държавното ръководство на страната, президентът и правителството носят цялата отговорност за създалата се се ситуация, както и за намирането на начини за защита на интересите на държавата и гражданите.

Дефицити в политиката на ЕС

БАВП посочва още, че настоящата криза остро открои дефицитите и в политиката на ЕС, който на практика не е в състояние да защити интересите на своите страни членки.

За България е неприемлив плахият начин на реакция на ЕК и председателстващата ЕС страна, липсата на ясна и категорична позиция по намирането на солидарни решения в полза на силно зависимите от вноса на руски природен газ страни и очертаващата се хуманитарна катастрофа.

България и другите потърпевши страни в Централна и Източна Европа не могат да бъдат заложници на привилегировани отношения на отделни страни членки на ЕС с Русия и егоистични национални съображения.

Смисълът на членството в ЕС за българския, а и за всеки друг гражданин на страна членка, се състои в това да се разчита на солидарни решения и на подкрепа, а не на бланкетни становища че енергийната сигурност е "сфера на национална отговорност”.

Ние разчитаме на нашите партньори в ЕС да потвърдят ангажиментите си към колективните системи за икономическа и военно-политическа сигурност, включително при техните контакти с ръководствата на Русия и Украйна. Отчитайки предисторията на сегашния проблем, особено внимание отделяме на предстоящата визита на министър председателя Владимир Путин в Германия, най-вече в контекста на възможните практически и системни решения на сегашната криза.

За нас е неприемливо обстоятелството, че в поведението на руското ръководство по време на последните събития се открои отчетлива избирателност в последиците от решенията на "Газпром" за прекратяване на газовите доставки между отделните страни в Централна и Източна Европа и някои традиционни стратегически партньори на Русия в Западна Европа.

Това не може да не предизвиква загриженост не само в контекста на ерозията на евроатлантическите ценности, но и на европейската солидарност и единната ценностна база.

Антикризисна политика

Отчитайки значителния потенциал за по-нататъшна ескалация на кризата и необходимостта от активна антикризисна политика, БАВП призовава правителството на страната да предприеме активни действия за използване на всички инструменти в рамките на съществуващите системи за сигурност и взаимна подкрепа в рамките на ЕС и НАТО.

Предлага на правителството, както и на най-високо политическо равнище да се предприемат действия за консолидиране на реакцията на ЕС и за използване на целия наличен политико-дипломатически ресурс за осигуряването на необходимите количества природен газ.

Не трябва да има никакво колебание както по отношение на обвързаността с реализацията на проекти от приоритетен интерес за Русия през българска територия, нито относно посочването на отговорностите на ръководствата на Русия и Украйна за създалата се криза.

Без съмнение подобен дипломатически натиск няма да даде резултати, ако не е съчетан с конкретни действия по инициирането на съдебни искове към "Газпром" за недоставени количества и за компенсация на преки и косвени щети нанесени на индустриалните и индивидуални потребители във време когато те вече остро чувстват последиците от глобалната финансова криза.

БАВП смята, че българската страна трябва да предприеме незабавни действия, както самостоятелно така и в координация с другите потърпевши страни в региона и с ЕК, за пряко договаряне на количества природен газ на руско-украинската граница и отделно договаряне на транзит с украинската страна.

След като "Газпром" не може да осигури транзита през украинска територия, е задължително да се предприемат действия от страна на "Булгаргаз" и другите негови партньори – газови компании в региона - за пряко договаряне с доставчиците и транзитните страни по отделни от сега действащите споразумения Това касае включително и спот или дългосрочни покупки на природен газ от производители в Централна Азия и независими производители в Русия.

Сегашната криза още веднъж показва с пределна острота необходимостта от ратификация на Енергийната харта и Транзитния протокол от всички страни и превръщането им в гръбнак на европейската енергийна сигурност.

Призоваваме правителството да преразгледа досегашната си политика в енергийната сфера и да даде приоритет на всички проекти и дейности, които могат реално да усилят енергийната независимост на страната, включително чрез рязкото активиране на проекти за проучване и добив на природен газ в България и от наши компании в чужбина, за изграждани на интерконекторни връзки с газопреносните мрежи на Турция и Гърция, за изграждането на терминал за втечнен газ, за увеличаване на капацитета на газохранилището в Чирен до 1.2 милиарда куб. метра природен газ и изграждането на нови газохранилища.

Съзнаваме, че тези мерки не могат да дадат незабавен ефект, но действията в тази посока могат да гарантират смяната на посоката и избора в полза на енергийна независимост, се посочва в позицията на БАВП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Отбелязвам
    #24

    "Понасяме последиците от управлението на едно некадърно,корумпирано и продажно правителство."

  2. Marinowa
    #23

    Е, точно това казвам и аз - гола вода са тия еврочиновници с мозък на мравка Кунева е сред тях - ха сега да я видим как защитава потребителите от Източна Европа или само знае да полуцхава огромна заплата и да затваря атомните ни централи!!!

  3. Чичо
    #22

    За кризата е виновен Овчаров и трябва да влезе в затвора за национално предателство.

  4. european
    #21

    ТА КОЙ Е БАЩАТА НА РУМЕН ОВЧАРОВ - ПОМНИТЕ ЛИ ЧЕРНОБИЛ, ПРОФ.ШИНДАРОВ, СТОЯН ОВЧАРОВ.... ВСИЧКИ ТРЯБВА ДА СА В ЗАТВОРА ИЛИ ПОД ЗЕМЯТА..

  5. OSVIREPIAL OT STUD
    #20

    CIALATA OTGOVORNOST ZA TOVA BEDSTVIE NOSI PREZIDENTA I PRAVITELSTVETO. TOVA SA NACIONALNI PREDATELI! NIAMA KOI DA GI PODVEDE POD OTGOVORNOST, ZACHTOTO VSICHKI INSTITUCII SA TEHNI PROIZVODNI.EC NE NI E VINOVNA, A TEZI KORUMPIRANA IZMIKIARI, KOITO SMAZAHA DARGAVATA PREZ POSLEDNITE 8 GODINI.

  6. stray dog
    #19

    мадам, вие още ли не сте разбрали че "козлодуй" по никакъв начин не ни прави независими?този тип ядрена енергетика, който имаме ние, ни прави ТОТАЛНО зависими от русия!откъде според вас получаваме ядреното гориво?и по-важното, къде според вас отива отработеното гориво, което е силно радиоактивно?да не мислите че някъде в българия има ядрено бунище? (то обикновено сметище никой не иска да има близо до дома си, а какво остава за ядрено...)само си представете какво би станало, ако един ден русия по

  7. passerby
    #18

    "Смисълът на членството в ЕС за българския, а и за всеки друг гражданин на страна членка, се състои в това да се разчита на солидарни решения и на подкрепа, а не на бланкетни становища че енергийната сигурност е "сфера на национална отговорност”. За огромно съжаление, българите се държат като руснаците! Когато ни трябва нещо - вой до господа, че видите ли затова сме член на ЕС! А когато се краде безогледно от ЕС и той удря през пръстите - двойни стандарти, липса на любов и прочие "прозрения"! За

  8. Вели
    #17

    ЧИЧО, ТОВА НЕ БАНДА - ТОВА Е ШАЙКА!!!

  9. Пухчо
    #16

    на великия СССР винаги е било, е и ще бъде национална политика, докато нашият малък, но прост народ избира подопечни на КГБ родни десари от всички цветове и етноси на власт...Госпожата /или др.??/ Маринова е много заблудена, горкичката...

  10. ГТ
    #15

    Става въпрос за Клара Маринова.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.