Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поръчки за държавни и общински фирми без търг само в няколко случая

0 коментара
Поръчки за държавни и общински фирми без търг само в няколко случая
Спорното предложение да се възлагат поръчки на държавни и общински фирми без търг (т.нар. "ин хаус" възлагане) ще влезе в новия Закон за обществените поръчки (ЗОП), но ще се прилага в едва няколко случая. Това заяви пред Mediapool министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев, след като представи концепцията за изработване на нов ЗОП пред браншови и неправителствени организации.

От 15 или 20 предложения за промени това е най-минорното, с най-малък обхват, обаче на всички им е най-интересно, коментира министърът. Аз съм готов да се откажа от този текст, ако не се намери механизъм в закона, който изключва всяка възможност за злоупотреба, каза Дончев.

Идеята е "ин хаус" поръчките да се възлагат само в случаите, когато държавата или общината е 100% собственик на фирмата изпълнител, възложителят има съшия контрол върху фирмата, какъвто има върху структурните си звена – дирекции и т.н, фирмата изпълнител не осъществява друг тип услуги на други възложители, т.е. не функционира като нормален пазарен агент и не използва подизпълнители. Министър Дончев се надява тези условия да ограничат подобен тип поръчки само за възлагането от страна на общините на снегопочистване и сметопочистване например. Той отбеляза, че общините в Западна Европа работят по този начин и пестят пари. При такива поръчки нямало да има източване на бюджета, защото цената на сметосъбирането например се изчислява по методология, одобрява се от общинския съвет и т.н.

Първите остри критики към предложението са дошли от фирми в сферата на информационните технологии заради възможността всички държавни поръчки да отиват при "Информационно обслужване" АД. Това няма как да се случи, защото то не е 100% държавно, каза Дончев.

Една от главните задачи на новия ЗОП е да обедини в един акт всички различни документи, които регулират процесите на възлагане на обществени поръчки в една или друга сфера, каза още Дончев. Идеята е в закона да се влеят наредбите за възлагане на малки обществени поръчки, на специалните обществени поръчки и за провеждане на конкурси в устройственото планиране и инвестиционното проектиране.

Друга цел е да се намалят режимите на възлагане, които са различни според правителствено постановление, наредбите и закона.

В новия ЗОП ще отпадне обявлението в Държавен вестник за поръчки под националните прагове, те ще се обявяват само в регистъра на обществените поръчки. От това няма да пострада прозрачността, а и ще се поевтинят процедурите, каза Дончев.

Новите регламенти ще въведат т.нар. corrigendum, каза Дончев. Това е възможността при допусната грешка възложителят да промени тръжната документация вместо да отменя цялата процедура и да обявява нова.

Министър Дончев посочи, че в момента се обмисля дали да не отпадне изискването за участие на външни експерти в тържните комисии. В момента участието им е безсмислено, те не носят отговорност пред никого, каза министърът. Той обясни, че външните експерти ще останат при положение, че са представители на браншовите организации и носят отговорност пред тях и за тяхната експертност. Това не зависи само от текстовете на закона, но и от готовността на организациите, каза Дончев.

В закона може да залегне и предложение на неправителствената организация "Трансперънси интернешънъл" в търговете да бъдат включвани външни наблюдатели. Аз съм "за" това предложение, но не искам възложителите да го използват като индулгенция за лоши процедури, каза Дончев. Той каза, че вече се е сблъсквал с такъв случай.

Министърът заяви, че в дискусии с браншовите организации се е стигнало до мнението, че в закона трябва да се регламентира допустимият процент подизпълнение. Това предложение е подкрепяно най-вече от строителната камара. Максималният процент подизпълнение може да е 40 или 50 на сто, в момента се водят разговори, каза министърът.

Промените в ЗОП идват в отговор на критиките в последния мониторингов доклад на ЕК. Те са на база некоректна информация, подадена от българските институции, но това си е наш проблем, каза още Дончев.

Според плановете концепцията за нов ЗОП ще мине на одобрение през Министерски съвет следващата седмица, до пролетта ще се пишат текстовете, а до лятото документът трябва да е приет от Народното събрание.

Предстои работата по Закон за европейските средства и промяна в Закона за насърчаване на инвестициите, които ще облекчат усвояването на парите от Европа, каза още Дончев.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.