Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поражението на Запада в Украйна

7 коментара

Не беше изненада, че руският президент Владимир Путин зае твърда позиция в подкрепа на ФИФА след "наглия опит" на САЩ "да разпространят юрисдикцията си над други страни". Институционализираната корупция е патент на Путин.

Управителното тяло на световния футбол се превърна в почти перфектна илюстрация как функционира такава система - почти толкова съвършена, както хамелеонската Украйна по времето на сваленото от власт протеже на Путин - бившия президент Виктор Янукович.

Путин е обсебен от параноята за американското влияние. Той вижда навсякъде дългата ръка на САЩ, която действа срещу Русия и страните от бившата ѝ империя. Така че действията на американското министерство на правосъдието срещу ФИФА напълно пасват на руската геостратегическа теория. (Освен това, разбира се, Путин се тревожи за руското домакинство на световното първенство по футбол в Русия през 2018 г., и то с основание. Да се каже, че това събитие ще носи отгласи от Берлинската олимпиада през 1936 г., би било преувеличено, но не съвсем.)

Не е изненада, че много руски генерали и висши длъжностни лица дрънкат с ядрени оръжия, заплашвайки дори да затрият военноморския флот на бедна малка Дания. Те и не скриват, че са готови да защищават анексията на Крим (където Русия също така нагло разпространи юрисдикцията си) с всички оръжия в техния арсенал. Езикът на силата е онзи, който Путин разбира най-добре. Той знае колко неудобно се чувства Европа с тази лексика.

Всъщност няма други изненади. Путин се обърна срещу Запада, виждайки в опозицията си срещу него същността на своето управление, вместо в интеграцията като път към напредъка на Русия. Той избра да се посвети на подкупването на хора, като ги компрометира или заплашва.

Може би нещата започнаха от уличните протести в Москва в края на 2011 г. А може би от западното коварство в Либия в началото на същата година. Може би е усетил някакъв момент на американска слабост. Може би наистина чашата преля от изгонването чрез масово въстание на яко корумпирания Янукович в Украйна. А може би наяве излезе вътрешната същност на офицера от КГБ, копнежът по загубената империя. В края на краищата причините остават на втори план зад реалността. А тя е, че Путин избра да разпали руския национализъм, насаждайки мита, че Западът обкръжава най-голямата страна в света.

След няколко дни лидерите на страните от Г-7 ще се съберат без него. Руският президент вече нехае за правилата на този клуб. Контролираният антагонизъм го устройва повече.

Изминаха 15 месеца от анексията на Крим. Някои неща станаха ясни. Като цяло, те са обезпокоителни. На първо място колко слаба наистина бе американската реакция към заграбването от Москва на част от украинската територия и към разпалването от Русия на малка война в Източна Украйна, в която загинаха вече над 6000 души. САЩ дори не са страна по Минските споразумения - дълбоко порочна договорка да се "развърже" конфликтът, която прилича повече на средство той да бъде замразен.

Да, имаше изблици на възмущение от страна на Вашингтон. Да, държавният секретар Джон Кери отиде в Сочи миналия месец за разговори с Путин. Но фактът е, че в крайна сметка руската агресия бе посрещната с такава степен на американско неучастие, каквато би била немислима дори преди десетилетие. Последвалите след Минск преговори създават прецедент да се събират на една маса украински и руски представители наред с двама от отцепническите райони в Източна Украйна. Един срещу трима не е обещаваща формула за напредък.

Мястото на Америка бе заето от германския канцлер Ангела Меркел. Тя редовно говори с Путин. Тя откровено осъжда неговите действия. Без Германия въведените санкции срещу Русия не можеха да бъдат ефикасно координирани. Но остава фундаментален проблем: следвоенна Германия по същество е пацифистка държава. Всяко споменаване на сила звучи почти като анатема за огромното мнозинство от германците. Въоръжаването на Украйна, за да се възстанови балансът на терена (и да се даде импулс на шансовете на дипломацията), естествено се отхвърля от Меркел.

Путин се опира именно на силата, за да постигне онова, което иска: разчленена и нежизнеспособна Украйна, лишена от амбициите си да живее по западен образец. В това е същността на руската победа и същността на провала на Берлин и на Вашингтон.

Битката за Украйна ще бъде дълга. Няма бързи решения на този етап. Демонстрацията на натовска решимост и на присъствие в Балтика, където три страни членки на алианса основателно се чувстват уязвими, е важна и трябва да бъде подкрепена.

Укрепването и реформирането на НАТО пред лицето на путиновите заплахи е от критично значение. Не може да има отслабване на санкциите срещу Русия, докато Украйна не възстанови контрола върху границите си. Чрез леви и десни партии - Сириза в Гърция, Националния фронт във Франция - Путин се опитва да отслаби Европейския съюз и Запада, доколкото се окаже възможно. Колебливостта не е отговор.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. severin
    #7

    Бабешката и нескопосана политика на Обама и Кери е повече от очевадна. Първо остави Асад в Сирия, което доведе до сегашната катастрофална ситуация в Близкия Изток, второ изтегли войските от Ирак и допусна създаването на чудовището ИДИЛ, трето - реакцията му спрямо руската агресия в Украйна бе закъсняла и неуверена, с което поощри агресивното поведение на Путин, четвърто - хукна да се споразумява с Иран за сметка на основни съюзници като Израел и Саудитска арабия. Какви ще ги натвори още година и половина от мандата си не се знае, но в момента недоволството дори сред собствените му съпартийци от външната му политика му нараства.

  2. Манол
    #6

    егати глупостите!

  3. Толкова ляво правителство,начело с Обама,САЩ не са имали никога.Даже и при Картър. Бивш политически активист,марксист,отричащ отговорноста на САЩ за световният мир,Обама отприщи антихуманната, комунистическа агресия по цял свят. За съжаление, до две години,светът можеби ще трябва да преживее и опустошенията на развилнелият се,вежлив КАГБ-ист Путин.

  4. Kiril Kovatchev
    #4

    Бих казал че най-добре се смее този който се смее последен, а това определено няма да е Русия. Сега засега изглежда че западът и цивилизованият свят въобще, губи в Украйна, но това е временно, колкто да се успокои агресията на зловредното джудже. Западът си дава сметка че руските бесове като нищо могат да използват ядрено оръжие и да съсипят земята. В момента Русия се е запътила към скоропостижен контролиран фалит. Колкото повече бесува маленкий Пу, толкова по-скоро ще се срути руската барака - империя на злото.

  5. strobo
    #3

    Макар и с много думи, като цяло точно отразено какво става в Украйна, макар че същото Кисинджър го казва по образно и с по малко думи, перефразирано: "САЩ са майстори да започват конфликти по Света от които не знаят как да излязат!" В момента са се накиснали по описаната схема таман на пет места Сирия, Ирак, Афганистан, Либия и Украйна и май изпускам нещо.... Разбира се страдат и загиват араби, украйнци, афганци, ама това не съществено за авторите на "Ню Йорк таймс", както обикновено....

  6. milan
    #2

    Русия се опитва да наложи на свободния свят своята мафиотска система-на нечувана корупция,насилие и сепаратизъм.

  7. Peter Popov
    #1

    От тези политически игри на гнусните държави като Америка и Русия най-много пострада Украйна. Познавам жители на Киев (с които работим дълги години) - млади хора, които вече им писна всеки да си налага моралните ценности на гърба им и да си избива комплексите за тяхна сметка. Дали било демокрация или тоталитаризъм тях вече не ги интересува - 90% от бизнеса към Украйна се отдръпна от там заради голямата нестабилност на държавата и постоянните конфликти. Пари няма, работа няма, а хората гладуват като

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.