Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пораженията в България от Covid-19 в 2020 година

29 коментара
Пораженията в България от Covid-19 в 2020 година

Правя следната уговорка: оценявам пораженията съвсем сбито и накратко само съобразно починалите в страната. Извън оценката остават други поражения: по-дълбокия от очаквания от правителството икономически спад на БВП; от влошаването на хуманитарната и социална обстановка; пораженията за самото здравеопазване, за образованието и за другите обществени сектори. Не е възможно тук да бъдат анализирани и оценени многопосочните поражения върху здравето на хората, дължащи се както на епидемията, така и на начина на нейното управление.

Правя този опит за оценка, защото пораженията, дори така непълно оценени, трябва да се познават от участващите в обществения дебат.

На 30 ноември директорката на "Демографска и социална статистика" в НСИ г-жа Магдалена Костова прогнозира общата смъртност през тази година да достигне 120-125 хил. души. Две седмици по-късно, на база отчетите за седмична смъртност, можем да очакваме, че вероятно числата ще бъдат между 121.2-123.7 хил. души. НСИ напомни, че средно в последните 10 години са умирали 105-108 хил. души.

За да стъпя на по-стеснена основа, прогнозирам показателя за 2020 на базата на коефициента на общата смъртност - 1.55% от 2019. Без епидемията от Covid 19 и при всички останали равни с 2019 година условия, починалите в 2020 би следвало да бъдат 107.7 хил. души. Вижда се, че страната ще загуби повече между 13.5-16 хил. души съответно при оптимистичната и песимистичната прогноза.

Прогнозите сочат, че в 2020 коефициентът на общата смъртност в България ще бъде между 1.74-1.78%, което вероятно ще бъде световен рекорд в статистиката на ООН за изминалото десетилетие на XXI век.

Надявам се последното угнетяващо обстоятелство да бъде прочетено и възприето:

  • от институциите, които твърдят, че управляват здравната криза,

  • от тези, които твърдят, че няма епидемия или че Covid-19 е обикновен грип,

  • от тези, които не спазват препоръчваните мерки за защита;

Очакваният мрачен световен рекорд още отсега показва недвусмислено, че у нас максимата на Георги Господинов: "Животът, глупако" , не е убеждение на институциите и на обществото.

Прогнозата за починалите от Covid 19, базирана на двуседмичния им среден брой, показва около 8 хил. души в края на 2020. Заедно със 107.7 хил. се получава около 115.7 хил. души, починали вследствие на причините, действали през 2019 и поради епидемията. Следователно, могат да се очакват между 5.5-8 хил. души необяснени случаи. Т.е. такива, които се дължат на засега неизвестни причини. Необяснените ще бъдат между 169-200% повече, отколкото е прогнозата за загубите вследствие на Covid 19.

Институциите са длъжни да обяснят, на какво се дължи посоченото много по-високо нарастване на общата смъртност, отколкото това от епидемията.

Причините следва да се търсят в:

  • недостоверността на статистическите данни – възможно е да са починали повече хора от епидемията, отколкото отчита Единният информационен портал;

  • липсата на доверие в здравната система и в злополучни опити за самолечение;

  • дезорганизацията в болничното здравеопазване, което не е предотвратило летален изход от други заболявания, поне така, както е успявало да го прави в предните години;

  • лошият здравен статус на българското население в началото на епидемията, за който алармираха редица медици и чието подобрение така и не стана политическа цел.

Призовавам скептичните да премислят пораженията върху обществото ни и да се ваксинират. Животът е на първо място. Заедно с него прегръдката на близките ни, от която сме лишени вече толкова месеци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 16:09 на 6 март 2023 от автора.
    #29
  2. olele
    #28

    Ванко черното.. продажник

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #27
  4. levii
    #26
    Отговор на коментар #25

    По мое лично наблюдене върху близък болен от тежка болест по време на пандемията и извънредното положение ще ви кажа, че има ощо занижаване на грижата за болните, сериозни затруднения при болничното им обслужване, извън този особен грип. Да не ти дава Бог да се разболееш напр. както беше този случай от рак.

  5. Горскио
    #25

    Явно е, че некомпетентното управление на здравната ни система във връзка с Ковид за последните месеци има за резултат дневно увеличение на смъртността с 400 души в сравнение със същия период на 2019 година .

    От това дневно увеличение 150 човека има обяснение в официалната статистика за смъртността от Ковид-19.

    Останалите 250 човека дневно умиращи в повече са:
    1. нерегистрирани случаи на българи, починали от Ковид,
    2. българи, починали поради факта, че голяма част от здравната ни система е блокирана

  6. pump it!
    #24

    Костовист съм, но категорично неприемам изводите и заключенията на Иван Костов по повод т.н. пандемия! Както не приех мнението му повод шистовия газ - можело да се търси, но да се добива - не!

  7. boriana
    #23

    Може би като се прави сметка за смъртността трябва да се вземат пред вид и други показатели-с колко е застаряло населението спрямо 2019 г. С колко са се увеличили смъртоностните болести (без Сарс-ков-2) спрямо миналата година, вероятно и още нещо трето. Не разбирам обаче защо всеки с мнение все на нас гражданите вменяват вина. Ето аз- нищо че се бунтувам, но пък го правя не с-у мерките, а с-у нелогичните и противоречиви мерки, тези в които няма логика и смисъл, всъщност ги спазвам. Други такива

  8. JP
    #22

    Съвсем друг е проблемът с високата обща смъртност в България. За нея допринасят различни фактори: общо застаряване, здравен статус, свързан с народопсихологията, традиции, кухня, пиене на самоделен алкохол, и състояние на здравната система, разбира се. Но малко се говори за това, че здравеопазването в София и в големите градове се подобрява бързо, и продобива вече един средноевропейски облик. В дълбоката провинция нещата са зле, факт. Но да се определи приносът на отделните фактори към общата смъртност,

  9. JP
    #21

    Костов: 'Прогнозите сочат, че в 2020 коефициентът на общата смъртност в България ще бъде между 1.74-1.78%, което вероятно ще бъде световен рекорд в статистиката на ООН за изминалото десетилетие на XXI век.'
    Тенденциозно и екставагантно изказване на Костов, който обикновено е внимателен и точен с думите. Тук той сравнява общата смъртност в България в годината на пандемия със средни показатели по света преди пандемията. Коректното сравнение следва да бъде между общата смъртност през 2020 г, с многогодишната

  10. Коментарът е изтрит в 19:28 на 16 декември 2020 от автора.
    #20

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.