Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пореден опит на прокуратурата с делото срещу Румяна Ченалова

2 коментара
Снимка: БГНЕС

Спецпрокуратурата е внесла в спецсъда обвинителния акт срещу бившата съдийка Румяна Ченалова, съобщиха от държавното обвинение в четвъртък.

Предните два пъти магистратите връщаха делото на разследващите – първо Софийският градски съд (СГС) и Софийският апелативен съд (САС), а след последните изменения на Наказателно-процесуалния кодекс, това стори и спецсъдът.

"През декември 2017 г. делото бе върнато от съда за прецизиране на обвиненията и изпратено по компетентност в Специализираната прокуратура. В кратки срокове Специализираната прокуратура изпълни всички указания на съда, изложени в разпореждането за връщане на делото, и изготви обвинителен акт със същите обвинения. Предстои насрочване на разпоредително заседание по делото", уточняват от държавното обвинение по този повод.

Румяна Ченалова е обвинена в престъпление по служба и документно престъпление, извършени докато гледала дело между фирмата "ОЕТ – Обединени Енергийни търговци" и Националната електрическа компания (НЕК). Според прокуратурата бившата съдийка и основен участник в записите от "Яневагейт", е ощетила държавната компания.

В обвинителния акт бяха описани 14 отделни деяния, сочени като продължавано престъпление по служба, тъй като били в нарушение на Закона за съдебната власт и Гражданския процесуален кодекс (ГПК).

Прокуратурата твърди, че Ченалова не е видяла нередностите в исковата молба на ОЕТ, а по нея не били платени дължими държавни такси за над 434 000 лв. Като щети за НЕК бяха посочени направените впоследствие запори, а като облага за ОЕТ – неплатените такси. Документното престъпление на Ченалова пък е свързано с поправка на протокол от заседание по същото дело, смята обвинението.

След като казусът му бе прехвърлен с промените в НПК, спецсъдът не успя да даде ход на процеса при първия си опит, тъй като един от адвокатите на Ченалова не бе получил в срок всички материали. На второто си заседание магистратите решиха, че в обвинителния акт има твърде много неясноти и нарушения.

Именно в тази посока направи искане и самата Ченалова, изреждайки пред съда подробно пропуските на държавното обвинение, които бяха установени още от СГС и САС преди смяната на подсъдността на делата срещу магистрати и за корупция. Очевидно обаче спецпрокуратурата не бе сметнала за необходимо да поправи обвинителния акт след първоначалната му "катастрофа" в градския съд.

"Тотално е игнорирано производството по ГПК. Всичко, което е записано в обвинителния акт, показва очевидно непознаване на процесуалния закон. Прокуратурата си позволява да скача от норма в норма... Твърдят, че има пострадали от извършеното от мен престъпление. Кои са тези пострадали? Значи те и НПК не познават. Пострадалият участва в съдебната фаза на процеса. Съдът трябва да го призове", коментира след прекратяването на делото в края на м.г. Ченалова.

Един от пропуските в разследването, посочени от съда досега бе, че разследващите едновременно твърдят, че бившата съдийка не е изпълнила служебните си задължения, а в същото време ги е нарушила, което води до вътрешно противоречие в обвинителния акт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Станиславчо
    #2
  2. За умните и красивите Ченалова положителен герой ли е вече? Вероятно Да! Щом Цветан Василев е такъв, защо не и Ченалова! То и Станишев и Моника-със швейцарски имот за 7 млн евро също са положителни герои. Като чуя-Ченалова- се сещам за-"кошница с плодове". Каквото и да значи това на демократичен, съдийски или НАТО-вско-ЕС жергон! Корупцията е детската болест на демокрацията, която обаче продължава цял живот. Гарантирано от демокрацията и нейкните институции. Включително прокуратурата. Коят за 28г не вкара ни един политик в затвора

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.