Пореден шок: Япония би Германия

6 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Отборът на Япония поднесе една от изненадите до момента на Световното първенство по футбол в Катар, побеждавайки Германия с 2:1 в първата среща от група "Е". Тимът на Германия поведе с 1:0 през първото полувреме с гол от дузпа в 33-ата минута на Илкай Гюндоган, а японците осъществиха пълен обрат през втората част с попадения на резервите Рицу Доан за 1:1 в 75-ата и на Такува Асано за 2:1 в 83-ата минута.

Германците имаха тотално надмощие в голяма част от мача, създадоха голям брой голови положения, но с лекота ги пропиляха и накрая бяха наказани. Така те споделят съдбата на друг от фаворитите – Аржентина, която преди два дни бе победена с 2:1 от Саудитска Арабия.

Мануел Нойер стана първият германски вратар, който играе на четири поредни Световни първенства, а 39-годишният японски национал Ейджи Кавашима не успя да изравни този рекорд, тъй като титуляр на вратарския пост за неговия тим бе Шуичи Гонда. Германците позираха със запушени усти за официалната отборна снимка преди двубоя в знак на протест срещу забраната на ФИФА за използването на капитанската лента One Love.

Воденият от селекционера Ханзи Флик състав поведе през първото полувреме, а до почивката попадения и за двата тима не бяха зачетени заради засади след преразглеждане със системата за видеоарбитраж–ВАР. В 8-ата минута Дайзен Маеда вкара топката във вратата на Германия при контраатака, но голът не бе зачетен. Йозуа Кимих бе замесен в първата по-опасна атака за националния отбор на Германия. Той получи удобен пас в 14-ата минута и стреля, но ударът му бе блокиран от защитник. Три минути по-късно и Антонио Рюдигер не успя да се разпише, а в 20-ата пак Кимих пропусна обещаваща възможност.

В 25-ата минута германците имаха претенции за дузпа, сигнал за такава не последва, а малко след това вратарят на Япония Шуичи Гонда отрази изстрел на Илкай Гюндоган, който получи топката след пас от Давид Раум. Гонда стана причината за отсъждането на дузпа заради негово нарушение срещу Раум, а Гюндоган бе точен за аванс от 1:0 в полза на Германия в 33-ата минута.

До края на първото полувреме европейският тим пропусна още няколко възможности в лицето на Джамал Мусиала и Илкай Гюндоган, а в четвъртата минута на добавеното време Кай Хаверц вкара топката във вратата на противника, но попадението не бе зачетено заради засада.

Второто полувреме започна с пропуск за Германия, дело на Джамал Мусиала в 51-ата минута, а седем по-късно Такума Асано застраши вратата на германците. Илкай Гюндоган можеше да удвои преднината на своя тим в 60-ата минута, но уцели десния страничен стълб, а десетина минути по-късно Йонас Хофман също не успя да се разпише след отлично спасяване на стража на Япония, последвано от пропуск на Серж Гнабри.

Азиатският отбор нанесе своя удар в рамките на 8 минути, като първо в 75-ата Рицу Доан изравни за 1:1, а в 83-ата Такума Асано получи топката от Ко Итакура и даде преднина за Япония, реализирайки с точен изстрел за 2:1. Леон Горецка можеше да изравни в петата минута на добавеното време, но пропусна и японците ликуваха.

Германия ще се изправи срещу Испания във втория си мач в Катар на 27 ноември, а Япония ще играе с Коста Рика.

В първия мач за деня в сряда в среща от първия кръг в група "F" Мароко и Хърватия не успяха да си отбележат гол – 0:0. Довечера от 21 ч. е вторият мач в групата между Белгия и Канада.