Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поредна оправдателна присъда за Николай Цонев

Подновеното след идването на ГЕРБ дело за 4 неизгодни сделки рухна и на втора инстанция

22 коментара
Поредна оправдателна присъда за Николай Цонев

Бившият министър на отбраната Николай Цонев бе оправдан за четвърти пореден път през последната година, след като Военноапелативният съд потвърди присъдата на първа инстанция по делото срещу него за 4 неизгодни сделки през 1999 г.

Той бе обвинен, че като шеф на дирекция "Управление на доставките" в министерството е нарушил Закона за обществените поръчки при подписването на договори за доставка на авио и авточасти, както и на 183 тона месни консерви и свинско месо.

Военното министерство бе завело и иск за 970 653 лева за нанесените щети срещу Цонев, който бе отхвърлен от магистратите. Решението на втора инстанция все пак не е окончателно и може да се обжалва в 15-дневен срок пред Върховния касационен съд.

Разследването за 4-те договора, сключени преди повече от 10 години, първоначално бе прекратено от военната прокуратура заради липса на данни за престъпление, но след идването на ГЕРБ на власт през 2009 г. бе подновено покрай ударното подаване на сигнали от тогавашния министър Николай Младенов срещу предшественика му.

Държавното обвинение обаче така и не успя да намери нови доказателства, които да докажат вината на Цонев. Самият той демонстрираше през цялото дело увереност, че няма как да бъде осъден, тъй като твърдеше, че е сключил изгодни за ведомството договори.

Това е третият процес, който прокуратурата не успява да спечели срещу бившия военен министър, след като в края на миналата и в началото на тази година той последователно бе оневинен на първа инстанция по обвинения за неизгодно закупуване на поточна линия за хангари и за неправомерно увеличаване на капитала на дружеството "Терем".

Първото дело все още не е стигнало до Софийския апелативен съд (САС), тъй като съдия Мариян Марков от Софийския градски съд (СГС) все още не е написал мотивите си към оправдателната присъда. Казусът с увеличения капитал на "Терем" обаче вече е обявен за решаване от САС и изходът се очаква съвсем скоро.

Към финал върви и най-шумният процес срещу Цонев, по който той е подсъдим заедно със съдия Петър Сантиров и бившия главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов за даване на подкуп на следователя Петьо Петров, който трябвало да саботира разследване за закупуването на комуникационната система "Странджа 2".

Последният казус обаче още не е стигнал до съда и се води срещу неизвестен извършител. Това е и един от основните аргументи в защитната теза на Цонев по корупционното дело, тъй като показва липсата на мотив за даването на подкуп на следователя Петров. Още повече, че ексминистърът не фигурира и в многобройните СРС-та по делото, които на последното заседание бяха определени като автентични от вещото лице Евгений Николов.

Заключението му предизвика спорове в съдебната зала, тъй като се оказа, че служителят на БАН участва в междуведомствена група, в която участват и ръководителите на секретните звена за подслушване в МВР и ДАНС. Въпреки това съдия Иван Коев отхвърли искането за отвод на експерта като неоснователно. В продължение на няколко месеца той полагаше усилия да намери независимо вещо лице и отказваше исканията на прокуратурата да ангажира с казуса Националния институт по криминалистика и криминология към МВР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #22

    Де ги сега Романчо, Никито и Цвъцко да си направят едно клипче за спомен , може да си поиграят и "на колене" и още и още....Нещастници, в такива случаи се подават оставки-и по това ще се разбере колко още сме далече от Чвропа.....

  2. Анонимен
    #21

    Държавното обвинение обаче така и не успя да намери нови доказателства, които да докажат вината на Цонев. Самият той демонстрираше през цялото дело увереност, че няма как да бъде осъден, тъй като твърдеше, че е сключил изгодни за ведомството договори. NO COMMENT!

  3. Анонимен
    #20

    На Николай Цонев трябва да се издигне паметник във всяко едно поделение.

  4. Анонимен
    #19

    цонев беше добър министър и това, което направиха с него беше много гадно

  5. Космополит
    #18

    Номер 17
    Да, с пари за квартири можеш да стреляш. Това е въпрос на бюджетно планиране във всяка една система. Данъкоплатецът плаща от ограничените си пари за изграждане на система, способна да защитава интересите на страната, а не система, защитаваща интересите на работещите в нея. Цонев искаше да удари с един куршум два заека. Първо, насочвайки средствата за строителство и ремонти, той си раздели огромни комисионни със строителни фирми. (Ако беше тръгнал да купува оръжия или да осигурява поддръжка

  6. Анонимен
    #17

    Простете, № 16, но от вашето становище лъха нещо в стил Варшавски договор и Добри Джуров. Военният може да живее в гарнизонни блокове край казармите, да е откъснат от цивилизацията, да блъска по баири и чукари, без претенции за нормален човешки живот и бит, да летува веднъж на пет години в станции тип казарми, но да е подготвен до смърт. Още повече, че днешната армия е професионална и не можеш никого да привлечеш да работи нещо специфично, като военен, трябва да му създадеш условия. Иначе-само блъскай

  7. Космополит
    #16

    До 13 и 14 Цонев се е грижил за военните, но не и за войската. Разходването на средства за курорти, сауни и хотели, в условията на недостиг на пари за бойна подготовка, при липса на достатъчно летящи самолети и наличието на допотопна, руска, несъвместима с НАТО техника, е нерационално, ако не и престъпно отклоняване на бюджетни средства. Но вие мислите само за джобовете си, а не за това, за което сте поставени там. Надявам се, както казвате и вие, никога повече да няма такъв министър.

  8. Анонимен
    #15

    Сега съветвам Цонев да съди прокурора Роман Василев, чието поведение при задържането му във Военна болница, бе едно от най-отвратителните неща, които съм наблюдавала. А Василев да си помисили следващия път дали ще изпълнява чужди поръчки или ще бъде служител на правосъдието.

  9. Анонимен
    #14

    Прав е № 13. Цонев се грижеше за войската. Нямаше и година министерстване, но наистина, като шеф на почивното дело направи станциите прибилични хотели на ниски за военните цени. Иначе-те къде ще почиват-в затворените курорти на баровците ли? Направи детски градини за децата им, жилища за войниците, а не казарми. Сега какво? Съкращения. Орязване на заплатите при пенсиониране. Обещани и неизпълнени бонуси. И за какъв подкуп го съдят? Щял да го дава, та да го оправдаят по другите дела. Нали не го е дал. Пък и по тях вече е оправдан. Гавриха се с човека с идиотския арест, а сега закриват Държавния резерв. Това не е ли подсъдно?

  10. Анонимен
    #13

    Ейййй, отворени от по-долу - цялата армия от най-висшия генерал до последния ординарец, знае кой построи всички детски градини, кой отремонтира и докара до супер лукс жилищата на военните, кой реновира отново до супер лукс военните почивни бази ...и най-накрая - кой увеличи 3 пъти заплатите на всички тия хора и кой ги накара да се почувстват сигурно на мястото си. Преди да лаете - осведомете се. Това е нашият военен министър - от 89 до сега няма друг такъв, няма и да има!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.