Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мнението на България за Северна Македония трябва да се зачита, обяви Португалия

Нерешени въпроси не бива да се внасят в ЕС

21 коментара
Ана Паула Закариаш, сн. ЕПА/БГНЕС

Държавният секретар по европейските въпроси на Португалия Ана Паула Закариаш разкри, че върху България е бил оказван натиск да приеме компромисно предложение за пускането на Република Северна Македония до преговори за членство в Европейския съюз.

"Тук има баланс, така че ние оказвахме натиск и върху България, защото бяхме поставили на масата добро предложение - да се разгледа, да се види дали може да проработи. Също така работим и със Северна Македония и се опитваме да видим дали идва момент, в който да постигнем съгласие по въпроса. Но този натиск все пак има граници", допълни министър Закариаш, цитирана от БНР.

Тя изрази надежда изборите през юли да доведат до намиране на решение за ветото на България за започване на преговори със Северна Македония за членство в ЕС.

Министър Закариаш, чиято страна ще предаде ротационното председателство на Евросъюза на Словения на 1 юли, очаква, че като страна от същия регион тя ще помогне за намирането на решение на проблема, но подчерта, че българската позиция трябва да се уважава и да не се внасят разногласия в ЕС.

Ана Паула Закариаш определи дебата между двете страни като "нелек".

"Това е много труден дебат, особено за България, свързан е с историята, културната идентичност на двете страни, както и с бъдещото сътрудничество. В момента те работят върху нещо като пътна карта, която да им помогне да се сработят, а за България да има гаранции, че когато Северна Македония влезе в ЕС, нещата ще тръгнат по-плавно. Северна Македония премина през тежки преговори с Гърция - спомнете си, че това промени името на страната. Но е много трудно, защото това е свързано и с България като култура и език. Явно е свързано с езика на Северна Македония, който някога е бил част от българския език и културните измерения на двете страни. В България ще има нови избори на 11 юли и аз мисля, че българските власти очакват техните резултати, преди да вземат решение как да действат", коментира министър Закариаш пред журналисти в Лисабон.

Тя нарече "важен момент" това да не се внасят в ЕС разногласия между две страни.

"Ние трябва да уважаваме българската позиция и направихме това. И е важно в ЕС да не се внасят разногласия и проблеми между две страни. Искаме те да се решат преди дадена страна да се присъедини към Европейския съюз. Затова не можахме да започнем, защото трябваше да дадем време на България да реши това със Северна Македония преди свикването на междуправителствената конференция", посочи тя.

"Това, което усещам е, че моментът не беше подходящ. На България ѝ трябваше повече време, за да обсъди тези въпроси. Дали ще има избори или не, смятам, че преговорите със Северна Македония трябва да продължат, особено по отношение на пътната карта, която трябва да е ясна. И двете страни се опитват да изразят позицията си - България винаги е казвала, че не е против членството на Северна Македония в ЕС, напротив, иска да е там. Но добавя, че трябва да има яснота по някои аспекти", коментира Закариаш.

Според нея за това понякога е необходимо повече време, повече предпазливост и дебатите трябва да продължат.

"Сигурна съм, че колегите ни от Словения, които са от същия регион, със сигурност могат да подкрепят този процес и да помогнат за придвижването му напред с всички сили. Мисля, че нашите усилия бяха оценени и от България, и от Северна Македония. Но е необходимо време между баланса на натиска, който оказваме и разбирането на ситуацията, която трябва да се постигне. Като председателство ни се искаше да отбележим тази точка, но трябва да разберем обстоятелствата, допълни държавният секретар по европейските въпроси на Португалия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #21

    благодарение на България приемането (га му дойде времето) на СМ в ЕС ще бъде НЕ вкарване на юго-руски троянски кон в ЕС, а ще бъде детайл от продължаващия разпад на руско-съветската империя на злото ;-)

  2. Обектив
    #20

    Ретрограднара практика на фалшифициране на историята на РСМ с цел утвърждаване на нейната идентичност се вижда, че е обречени. Крайно време е политичарите на РСМ да стъпят на земята и да обосноват конституирането на тяхната македонска народност чрез историческата потребност от оцеляването на идентичността на техния народ в условията на една Федеративна Комунистическа Югославия.

  3. ImBlack
    #19
    Отговор на коментар #18

    Да, македонската "антикизация" много напомня на национал-социалистическия окултизъм.

  4. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #18
  5. Филка Русофилка
    #17

    Фундаментална, блестяща статия на Владо Перев! Да се изучава!

    МАКЕДОНИЯ И СРЪБСКИЯТ ЕЗИКОВ ИМПЕРИАЛИЗЪМ
    Владо Перев, Скопие (публикация в tribuna.mk)

    Кодифицирането на македонския литературен език не е еволюционен процес или научни знания, а процес на насилствено налагане на някакво половинчато състояние в революционни и полу-революционни времена. Разказите за еволюционното развитие на македонския език и писменост, започвайки от времето на „лозарите”, преминавайки през Кръсте Мисирков, та до

  6. rusonefil
    #16
    Отговор на коментар #14

    Така ти се иска нали? Да ни пробуташ за съюзници белината и ботокса.

  7. rusonefil
    #15

    И на кой не му беше ясно, че има натиск. Това що за новина е? Върху Гърция нямаше ли натиск? И какво чудно? ЕК иска да придвижва напред процедурата, естествено, че ще натиска. Какво, нас ще чака да се натуткаме? Тоя сайт олеква ежедневно.

  8. Доналд Путин
    #14

    нямаме съюзници нито в ЕС, нито в НАТО

  9. Коментарът е изтрит в 23:30 на 21 декември 2022 от автора.
    #13
  10. Филка Русофилка
    #12

    Зa дa ce уcкopят пpeгoвopитe c Мaкeдoния, Бългapия тpябвa яcнo дa зaяви, чe нe нocи oтгoвopнocт зa пpecтъплeниятa cpeщу мaкeдoнcкитe бългapитe в Пиpинcкa и Вapдapcкa Мaкeдoния нa pуcкaтa нaмecтничecкa кoмуниcтичecкa кликa в Бългapия, зaщoтo пo oнoвa вpeмe нe e билa дъpжaвa a „Зaдунaйcкa бoлшeвишкa pecпубликa“:
    - Избивaнeтo нa 200 pъкoвoдни дeйци нa ВМPO в Пиpинcкa Мaкeдoния нa 7/8 юни 1946 г.(т.н. мaкeдoнcкa „Вapтoлoмeeвaтa нoщ“);
    - Нacилcтвeнoтo (c пoбoищa) cмeнянe нaциoнaлнocттa нa мaкeдoнcкитe

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.