Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Посегателството над лекар се приравнява с това над полицай

14 коментара
Посегателството над лекар се приравнява с това над полицай

Нападението над лекари на смяна да се третира като посегателство над длъжностно лице и да се наказва с лишаване от свобода прие парламентът на първо четене в четвъртък като прие поправки в Наказателния кодекс.

Предложението беше внесено от синия депутат Ваньо Шарков, след като Българският лекарски съюз от години настоява посегателството над лекари да се криминализира. То беше подкрепено от депутати от всички парламентарни групи.

В последните години нападенията над доктори и медицински персонал зачестиха като най-често потърпевши са екипите на Бърза помощ и даващите нощни дежурства в болниците.

С предложените от Шарков промени медицинските специалисти влизат в списъка на лицата, които се ползват с по-висока степен на защита. По този начин нападението над лекар ще е еднозначно на посегателство над полицай, съдия, прокурор, данъчен и митнически служител и други длъжностни лица.

В тези случаи Наказателният кодекс предвижда между 5 и 15 години затвор за причиняване на тежка телесна повреда, от 3 до 10 години - при средна телесна повреда, от 1 до 5 години - при лека телесна повреда, при която е пострадало здравето на потърпевшия, и до 3 години при лека телесна повреда, при която има болка и страдание, но без разстройство на здравето.

Шарков коментира, че липсата на законодателно определение на медицинските работници като обект на закрила ги поставя в неравностойно положение и ги демотивира да работят в България.

И според председателката на парламентарната здравна комисия Даниела Дариткова е необходима специална закрила за медицинските работници, особено когато оказват непосредствена медицинска помощ. Дариткова обаче заяви, че текстовете се нуждаят от прецизиране. “Но с гласуването в пленарна зала трябва да покажем на обществото отношението ни към неговите лечители, затова да подкрепим промените“, каза тя.

Преди ден председателят на правната комисия Искра Фидосова (ГЕРБ) призова колегите ѝ от управляващата партия да отложат гласуването на това предложение, тъй като то още не е гледано от правната комисия.

Гласуването на това предложение се отлага отдавна и не за първи път се дискутира в парламента. При предишното обсъждане то беше подкрепено от лекари от различни парламентарни групи, но бе отхвърлено от юристите с аргумента, че медицинските специалисти и сега са длъжности лица по смисъла на Наказателния кодекс.

Шарков обаче се позовава на решение на Върховния касационен съд, според което медицинските специалисти не са длъжности лица.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    След като няма наказани лекари за грешно лечение пациента започва да си мисли че българския лекар е най-умния в света и има завишено очакване че ще бъде излекуван. И ако вместо излекуване се влоши получава психично разтройство с известните последствия.

  2. Анонимен
    #13

    ОТ ТОВА КОЕТО ВИЖДАМ СТАВА ЯСНО 4Е НЕСЕ РАЗБИРА ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС, НО ОСНОВНИЯТ ПРИНЦИП И ТУК ВАЖИ 4Е ВСЯКА НАЦИЯ СИ ЗАСЛУЖАВА СЪДБАТА. И КОМЕНТАРИ КАТО '' ЗАЩО ДОВОЛЕН ПАЦИЕНТ ЩЕ БИЕ ЛЕКАР'' ЗВУ4АЩИ НА ПРЪВ ПОГЛЕД ЛОГИ4НО ПОКАЗВАТ 4Е ХОРАТА НАИСТИНА НЕЗНАЯТ ЗА КАКЖО СТАВА ВЪПРОС .

  3. Анонимен
    #12

    до 7 Съгласен съм че е нужен закон но ти вярваш ли че ще осъдят поне един циганин че е пребил доктор...По-скоро да им разрешат да носят оръжие и да се привилегирова самоотбраната при употреба на оръжие!

  4. Анонимен
    #11

    Повечето полицаи, след едноседмичен компютърен курс, могат да поемат финкциите на GP (забравих, как е на български). Покрай актовете ще пишат и рецепти, почерка ще го докарат. Така ще вършат сума контролна работа върху електората и ще се спестят пари, дето ще трябват покрай изборите.

  5. Анонимен
    #10

    Лекарите заминават заради повечето пари. Здравеопазването е скъпо нещо, какво да се прави, хехе. Вярно е, че и държавата може да свърши нейната част като намали разпиляването на средства и не хвърля пари за неефективни сектори, но и ние ще трябва да се бръкнем (което така и така правим де, но поне да е официално).

  6. Анонимен
    #9

    Скоро няма да има изобщо кого да бият. Тъпаци

  7. Nastradin Hodja
    #8

    Държава, от която годишно заминават 500-600 лекари, при това предимно на възраст до 40 години, беше крайно време да почне да се грижи за медиците си, а не само за милиционерите си, които напротив - се увеличават с по 500 на година:

    "Цветанов обеща 2000 полицаи повече от 2013 г.

    2000 полицаи ще бъдат назначени към общините до края на 2013 г., обеща вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов пред участниците в Осмата годишна среща на българските местни власти, която се провежда

  8. Анонимен
    #7

    Повечето отзиви тук показват непознаване на действителността. А тя е - вечер след 21 часа тумби цигани водят пред дежурните кабинети препили роднини или с някакви болежки и ги представят като спешни случаи. Така получават безплатна медицинска помощ без да са плащали и стотинка здравни осигуровки. Ако някой лекар се забави или опъне на това явно изнудване, цялата циганска паплач се нахвърля върху него - отначало с врява, а после и с тупаници. Ето затова е нужен закон.

  9. Анонимен
    #6

    Ще трябва да изготвят и приемат и класификатор по професии и полагащи се години затвор за всяка една професия.А за пенсионерите и безработните да важи последната упражнявана професия!/а може последните и да не бъдат включвани,тях никой не ги смята за хора/.Само се питам,доволен и благодарен пациент би ли посегнал на своя доктор.

  10. Анонимен
    #5

    ЕUROPE

    Изрично трябва да се укаже законово изключение от правилото,
    отнасящо се за лекарски пациенти -- за разлика от не пациенти.

    Лекарски пациент обикновено е сравнително слаб и зависим /много/
    от лекар, лекари, медицински работници -- високо квалифицирани и други.

    Съществува "естествено" неравнопоставяне, понякога почти пълна безпомощност на пациент и съответно зависимост от лекарски персонал, с рискове за злоупотреба с фактически наличнта власт от страна на персонала.

    Това трябва също много

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.