Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Посещението на папата в София може да изчисти подозренията от миналото, посочва германска католическа агенция

0 коментара

Визитата на папата може да коригира подозрението, че България е била замесена в атентата срещу главата на Римо-католическата църква през1981 г.,съобщава Германската католическа агенция Ка Ен А , като се позовава на изявления на българския външен министър Соломон Паси, предаде Радио Дойче веле. Агенцията припомня, че папата досега е бил канен да посети страната последно от Петър Стоянов, както и от 75 български интелектуалци. Посещението на Йоан-Павел Втори в София е предвидено между 23 и 25 май идната година. Той ще се срещне с представители на католическата, юдейската, мюсюлманската и православната религия в България, съобщава Ка Ен А.

Българската православна църква повторно изрази скептичното си отношение към посещението на Йоан-Павел Втори, се казва по-нататък в информацията на германската католическа агенция. Поканата за посещение не идва от Българската православна църква, а от държавната власт, беше подчертано. Цитират се и думите на патриарх Максим, че, ако папата все пак пожелае да се срещне с него по време на посещението си в България, Светият синод ще го посрещне като официален гост.

И преди Ватиканът е подчертавал, че Йоан-Павел Втори е готов да предприеме пътуване до България, ако това допринесе за помирението в православната църква. Агенция Ка Ен А съобщава, че разколът след обявяването на алтернативен патриарх е продължил между 1996 и 1998 г. Въпреки преодоляването на този разкол в БПЦ все още има сериозно напрежение между различните крила, се казва по-нататък.

В друга информация на католическата осведомителна агенция Ка Ен А се обръща внимание на противоречията между православни и протестанти във Вселенския църковен съвет. Припомня се фактът, че те са се изострили особено след като Българската православна църква и Православната църква на Грузия напускат съвета преди три години. В Солунската декларация от 1998 г. те изразяват недоволството си от Вселенския църковен съвет и неговите структури, които според тях не дават възможност на православните църкви за изява, каквато им се полага. Сред точките, по които православните църкви критикуват поведението на Вселенския съвет, са допускането на жени с духовен сан и либералното отношение към хомосексуалистите. По тези въпроси Вселенската църква се била приспособила към модернизма на съвременния свят, гласи критиката на православните.

Освен това те настояват за промяна в начина на взимане на решения в съвета. Някои малки локални църкви в момента имали предимство пред многобройните православни църкви на Изтока.

Като реакция на тези критики от православието Вселенският църковен съвет реши да създаде дискусионна комисия между православни и протестанти с цел да се намери решение на конфликта. Засега комисията отбелязва добър напредък в работата си, се казва в заключение в съобщението на католическата осведомителна агенция Ка Ен А.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.