Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поскъпва токът от соларните покриви

Недоволство срещна намаляването на времето за изкупуване на тази енергия и удължената амортизация

2 коментара
Поскъпва токът от соларните покриви

Енергията от изградените върху покриви и фасадни сградни конструкции соларни панели ще се продава на електроразпределителните дружества по-скъпо от 1 юли 2017 г., предвижда Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която обсъди публично във вторник доклада с изчисленията си за новите преференциални цени на енергията от възобновяеми източници. Тарифите се актуализират веднъж годишно, отчитайки инфлацията, промяната в размера на инвестициите и експлоатационните разходи.

Паралелно с поскъпването от между 6 и 8 процента на тока от соларни покриви и фасади обаче се намалява количеството енергия от тях, която може да се продава по преференциалните цени, а се увеличава срокът на амортизация на съоръженията. Това предизвика недоволството на фотоволтаичната асоциация, според която насърчаването на покривните слънчеви системи трябва да става по друг механизъм.

Ако разчетите на КЕВР бъдат окончателно прието, от следващия месец токът от соларни покриви и фасади на сгради в урбанизирани територии с мощност до 5 киловата ще може да се продава на електроразпределителните дружества по 271.67 лв. са мегаватчас. Това е с 6.4 процента повече то сега действащата цена от 255.39 лв. При по-производителни инсталации с мощност от 5 до 30 киловата токът ще струва 231.20 лв./МВтч, което е с малко на 8 процента повече спрямо сега.

Така сградите, които са не само консуматори, но и производители на електроенергия, ще могат да продават по-скъпо излишната им енергия. Силно обаче са орязани годишните часове, в които електроразпределителните предприятия ще са длъжни да купуват слънчевата енергия. Предложението на регулатора е скъпата цена да важи само за изкупуванетогодишно до 1261 киловатчаса за киловат пик, с който се измерва отдаваната от фотоволтаиците мощност. Това количества е с 80 на сто по-малко спрямо предходната година и предизвика масовото недоволство на представителите на бизнеса по време на откритото заседание за представянето на разчетите на енергийния регулатор. Според тях тази граница трябва да бъде увеличена, а амортизацията, която КЕВР удължава – да бъде намалена.

Нереално ниско е заложеното нетно специфично производство, коментира Антон Желев, член на управата на Българската соларна асоциация.

Председателят на Българската фотоволтаична асоциация Меглена Русенова смята, че регулацията в подкрепа на изграждането на малки фотоволтаични инсталации трябва да се доразвие и организацията вече е подготвила свои предложения за нормативни промени.

От движение "Граждански контрол" заявиха, че трябват допълнителни стимули, за да слагат домакинствата слънчеви панели по покривите си. То даде пример с Гърция, където домакинствата с фотоволатици са значително повече, а системата там е по-различна - излишната електроенергия, която се произвежда, не се изкупува по преференциални цени от оператора, а домакинствата я отдават безплатно и след това я получават в периоди, когато фотоволтаиците не работят - например нощно време или през зимата.

По време на заседанието бяха обсъдени и промените в цената на тока, произвеждан от биомаса. Бизнесът възрази срещу заложените от регулатора разходи за суровината и за транспортирането ѝ до производствената мощност.

Окончателното решение на регулатора за цените за възобновяемата енергия ще бъде взето на закрито заседание на 30 юни от 10 часа, заяви след обсъждането председателят на енергийния регулатор Иван Иванов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В белите държави, като Германия и Англия се продава само ИЗЛИШЪКЪТ от енергия. Първо снабдяваш себе си със соларна енергия, и продаваш само ИЗЛИШЪЦИТЕ! В Германия гарантираната цена на соларна енергия спада с 1% всеки месец.

  2. симпатяга
    #1

    Харесва ми примера с Гърция. Хем имат повече слънце.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.