Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поскъпването на банковите заеми е факт, но не всички го огласяват

14 коментара
Поскъпването на банковите заеми е факт, но не всички го огласяват

След като Първа инвестиционна банка обяви, че вдига лихвите по ипотечните кредити, същото направи ден по-късно и Обединена българска банка. В сряда от банката съобщиха, че лихвите по ипотечните кредити в лева се вдигат с 0.5 пункта, като жилищните кредити стават с годишна лихва 7.2%, а тези за ремонт – с 8.2%. За нови кредити променените лихви са в сила от 1 септември, а за стари – от 1 октомври.

Засега банката няма да променя лихвите по потребителските кредити, кредитните карти и отпуснатите в евро.

Повишението на лихвите по кредитите става ден преди да влязат в сила рестрикциите на БНБ към търговските банки, наложени, за да се намали ръстът на кредитирането. Централната банка наложи на кредитните институции повишаване на задължителните минимални резерви от 8 на 12% от 1 септември.

„Джет Файненс”: Нарастват опитите да се теглят заеми с крадени лични карти

Увеличават се опитите за вземане на потребителски кредити с крадени лични документи, каза в сряда Иван Христанов, директор на кредитна компания "Джет Файненс Интернешънъл".

Още

Същевременно кредитите поскъпнаха и на международните пазари, а след кризата на ипотечния пазар в САЩ финансовите институции налагат в политиката си преди всичко предпазливост.

Председателят на Асоциацията на търговските банки Левон Хампарцумян коментира, че лихвите по кредитите ще се повишат не само заради изискването на БНБ или заради състоянието на международните пазари, а и заради факта, че са били в дълъг период прекалено евтини. Според него увеличението ще е от порядъка на 1-1.5%.

Тенденцията на поскъпването на кредитите започна преди известно време, и дали банките сега решават да оповестят това, е повече тяхна политика, отколкото необходимост. Поскъпването може да е под формата на вдигане на таксата за обслужване или по друг начин, но то вече е факт, коментира Хампарцумян.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Плащането
    #15

    Зарибяването свърши, започна доенето...

  2. Petleshev
    #14

    Ха! Според Хампарцумян, кредита бил прекалено евтин! Брех да му се не види! При ОЛП около 3% и лихва по депозитите не повече от 4-5%, няма кредит с лихва под 8-9%... Това, както и да се пресмята си е около 100% отгоре! Ама за банките явно е жива загуба... Чули и те, че на световния пазар имало раздвижване и айде и те! Къде сме ние, къде е световния пазар? Нашите банкери са си едни узаконени крадци, нищо повече... Бивши милиционери, преквалифицирани на банкери...

  3. Голем прът
    #13

    Лихвите по ипотечните кредити са безумно високи, а банките са некоректни към клиентите си. Много е трудно да се разбере точния процент, с който се оскъпява кредитът. Маса народ, който лекомислено ипотекира жилищата си ще изпищи в най-скоро време. Няма смисъл да говорим кой може да е собственик на банка в днешно време. Българските вложители бяха изпържени веднъж по времето но Виденов, но изглежда не са си взели поука. Съгласен съм, все някъде трябва да си държат парите, но защо гласуват за комунистическите

  4. chicho skruch
    #12

    този господин продаде държавните банки на жабари,гърци, куки и крадливи германци -това и заслужава българина хак да ни е!

  5. Independent
    #10

    Ей, идиот, а да си спомняш случайно необезпечените кредити, които раздаваха любимите ти държавни банки???

  6. informed
    #9

    така наречините банкери в България произлизат или от милиционерските среди, или от структурите на държавна сигурност или от апарата на бившата БКП.Типичен пример за това е другарят Хампарцумян.

  7. Гласоподавател
    #8

    червен социалистически олигофрен, забравяи оня селяндур от Сирищник, на когото му искат оставката, пък той отива на Шипка и се прави на опръченец!Тъпан, жена ти не те ли е изгонила още?

  8. v neizvestnost
    #7

    Няма значение от коя банка какво се взима - кредит, кр.карта и т.н. Каквото има да се даде, ще се намери форма да се поиска и се даде. Просто с малко пари не се правят големи сметки.

  9. stassi
    #6

    tazi sedmiza za 3-ti put zadurja parite i prevodite. I kak puk nikoi ne napravi reportaj i ne iz4isli kolko e spe4elila kato e podurjala parite pri sebe si. zatova puk liubimoto mi spisanie M.., s koriza na peviza kato monahinya izleze. I se uteshih.

  10. ИАД
    #5

    Господ като че ли ни наказва - когато дойдат комунистите на власт, започват банкови фалити, като си направихме министерство на бедствията, ни претнаха пожари и наводнения. Ха сега кажете, че няма господ!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.