Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поскъпването на газа за април е сведено до 25.3%

3 коментара
Поскъпването на газа за април е сведено до 25.3%

Природният газ няма да поскъпне от 1 април със заявените преди двадесет дни 58 на сто, а с 25.3 процент, реши в петък комисията за енергийно и водно регулиране, след като разгледа и утвърди окончателното заявление на "Булгаргаз" на база данните от европейските газови борси за март и на световния петролен пазар.

"Увеличението, макар и значително по-ниско от първоначално заявеното, е следствие на рекордно високите цени на европейските газови борси в резултат на военния конфликт в Украйна", посочват от регулатора.

Така влизащата в сила цена на синьото гориво от 1 април е 142.59 лв./MВтч (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Това е значително по-ниско от предложената в първоначалното заявление на "Булгаргаз" цена от 179.36 лв./МВч.

От съобщението на КЕВР става ясно, че цената е натисната допълнително надолу като са използвани всички възможни количества от газохранилището в Чирен. Газифицираните домакинства ще имат минимално отражение върху сметките им, заради приключването на отоплителния сезон, заявяват от комисията.

"Причините за покачването на цената на природния газ е повишената несигурност на доставките поради заплахите на Русия да прекрати подаването на газ. През миналия месец бяхме свидетели на сериозно покачване на цените на европейските газови борси, като само през деня на откритото заседание на КЕВР на 30 март цената се покачи с 15%", заявяват от комисията.

Тя отбелязва, че борсовите цени на газа остават силно зависими от хода на военния конфликт между Русия и Украйна.

"Ситуацията е изключително динамична, налице са и други събития, които се очаква да окажат пряко влияние върху тях. Русия обяви, че от 1 април въвежда заплащане в рубли на доставяния природен газ, а Австрия и Германия активираха първо ниво на план за извънредни ситуации за осигуряване на доставките на газ. Всичко това води до повишаване на цените на природния газ, който България внася по договора с "Газпром", пише още в съобщението.

Преди ден – при общественото обсъждане на заявеното от "Булгаргаз" поскъпване, председателят на КЕВР Станислав Тодоров заяви, че сегашният начин на внасяне на заявление 20 дни преди датата, на която регулаторът утвърждава цената, не е адекватен. Това създава излишно напрежение сред обществото и индустриалните потребители, защото не им позволява да имат реална представа за цената и да направят своите разчети. Поради това Комисията ще промени Наредбата за регулиране на цените на природния газ, с което газовият доставчик да внася заявлението си не в началото на месеца, а в срок от 7-10 дни преди утвърждаването на цената.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #3
    Отговор на коментар #2

    Така парното ще отпадне окончателно за повечето битви потребители - не стига, че уредите са фалшиви, не стига, че само крадат и просят пари от цялото население, т. е. бюджета, но и така и не разбраха, че истината за тотално задигнатите фондове на ЕС, за да е реална цената за гражданите, отдавна излезе наяве. Въпреки мълчанието на мисиръците по нареждане на Свинаря гергоФ, както и терора от криминалната част на т. нар. съдебна система ... И това е само началото ...

  2. анита хегерланд
    #2

    Повишаването на цените поради повишената несигурност на доставките се бори с...резерви. САЩ са създали Стратегически петролен резерв за милиард барела нефт. Той се използва в случаи на криза, рекордни цени или природно бедствие. Това е изпитано средство срещу кризи.

  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.