
Намалението в цените на тока, топлоенергията и природния газ на практика не е почувствано от семейния бюджет на българите заради скока в цените на храните и други стоки. Това сочи анализ на КНСБ за издръжката на живота, представен в петък.
Издръжката на член от четиричленно домакинство в края на март е достигнала 566.26 лева според изчисленията на синдиката или едно семейство месечно трябва да разполага с 2264 лв., за да покрива задължителните си разходи за жилище, храна, облекло и почивка, спрямо българските стандарти.
През първото тримесечие на т.г. издръжката на живот е нараснала с 0.2 процента спрямо предходното тримесечие, а за едногодишен период се отчита ръст от 3.4 на сто.
Цените на хранителните стоки са се повишили с 1.8 процента, а нехранителните стоки и услуги - с 1.4 процента, спрямо предходното тримесечие. На годишна база увеличението е съответно с 4.9 и 2.1 на сто.
През първото тримесечие на годината най-голямо поскъпване има при зеленчуците - с 18.8 на сто, млякото и млечните продукти - с 0.9 процента, хляба и зърнените храни - с 0.5 процента. Намаление се отчита в цените на яйцата с 2.1 процента, при животинските и растителните храни - с 1.1 процента, при захарните изделия - с 1.5 на сто и при месото - с 0.1 на сто.
При жилищните наеми и разходите за поддържане на жилището цените са нараснали с 0.9 процента, като по-значително е поскъпването при такса смет - с 3.7 процента. Намаление се отчита при разходите за осветление, отопление и енергия с 5.1 на сто. Най-чувствително са поскъпнали през първото тримесечие бензинът и дизеловото гориво - средно с около 4.8 на сто.
Границата на бедност през последното тримесечие, базирана на потребителска кошница от 77 жизнено важни стоки и услуги за физическо оцеляване, достигна 216 лева на човек, което показва ръст с 0.5 на сто.
Според наблюденията на синдиката поскъпването на основни храни от първа необходимост ще доведе до още по-голямо самоограничаване на разходите на бедните домакинства.
С общ доход на член на домакинство до 310 лв. са 46.2 процента от домакинствата в страната, или около 3.4 млн. души. От тях под границата на бедност остават все още около 23 на сто от семействата с общ доход до 216 лв. на човек или 1.6 млн. души.
С общ доход от 311 до 566 лева месечната издръжка на човек са 36.8 на сто от хората или около 2.7 млн. души.
Домакинствата с общ доход на човек над издръжката на живот са около 17 процента или около 1.2 млн. души.
Основен източник на приходи е работната заплата, която формира 52.7 на сто от общия доход на домакинствата, като делът ѝ в структурата на общия доход нараства с 1.7 процентни пункта. Приносът на пенсиите към семейния бюджет е намалял от 30 на сто през 2011 година на 26.7 на сто през 2012 г. Задържат се нивата и от обезщетения за безработни и семейни добавки за деца.
Средната заплата за страната през 2012 г. е 766 лв. по данни на НСИ и отчита реален ръст от 8.4 процента на годишна база.
Според КНСБ нарастването на средната работна заплата се дължи на намаление на заетостта. Продължава да се задълбочава диференциацията между средните заплати в отделните отрасли и дейности, в някои от които разликата достига до повече от 6 пъти. Това показва висока степен на поляризация на доходите, което предполага задълбочаване на социалните неравенства, посочват от КНСБ.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент