Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поскъпването на тока за бита от юли сведено до 1.89%

Вдига се и цената на парното в София, Плевен, Бургас и Варна, пада в Пловдив, Враца и Търново

2 коментара
Поскъпването на тока за бита от юли сведено до 1.89%

Средно поскъпване на тока за домакинствата в страната с 1.89 на сто от 1 юли 2018 г. планира Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която ще подложи своите изчисления на обществено обсъждане в четвъртък – 31 май. Те ограничават сериозно исканите от дружествата в електроенергийния сектор повишения. Регулаторът смята да допусне и символично вдигане на цената на топлинната енергия в София, Плевен, Бургас и Варна и намалението на тарифите в Пловдив, Варна и Велико Търново, според доклада за топлофикациите, който също ще бъде разгледан в четвъртък.

Според сметките на КЕВР повишението на цената на тока за бита в Западна България обслужвана от ЧЕЗ, трябва да е с 1.70 процента, а в Югоизточна България, на територията на ЕВН – с 161 процента. Увеличението за клиентите на "Енерго-Про" в Североизточна България ще е с 2.6%., най-голямо ще е поскъпването за доставчика в курорта "Златни пясъци", но това засяга най-вече хотелите.

От доклада на КЕВР за цените на тока става ясно, че на регулирания пазар за домакинствата ще доставят енергия само държавните АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2". На ядрената централа сегашната тарифа е намалена, но на държавната въглищна е леко повишена. Централите на бизнесмена Христо Ковачки ТЕЦ "Бобов дол“ и ТЕЦ "Марица 3“, както и на дружеството на бившия транспортен министър Данаил Папазов - ТЕЦ "Варна“, е отказана разполагаемост на защитения пазар, тъй като определените им цени надвишават значително пазарната тарифа за периода юли 2018 г. - края на юни 2019 г., определена от комисията на средно 70 лв./МВтч според борсови анализи за ситуацията у нас и в региона.

Поисканото значително по-голямо поскъпване от страна на електроенергийните дружества е натиснато от регулатора чрез свиване на част от разходите им. Отново електроразпределителните дружества на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" изглеждат най-ощетени заради заковаването на технологичните им разходи на 8 процента при реално по-големи. От КЕВР обясняват, че те продължават да намаляват загубите си. При ЧЕЗ за регулаторния период 2015 г. - 2017 г. спадът е 1.24%, при ЕВН - с 1.61%, при "Енерго-Про" - с 3.06%.

За пръв път регулаторът определя и прогнозни цени за следващите 12  месеца за електропреносния оператор, електроразпределителните оператори и групите производители на електроенергия. Това се налага от промените в закона за енергетиката, които принуждават всички производители с разполагаема мощност над 4 МВ да излязат на свободния пазар като разликата в досегашната им гарантирана преференциална цена и постигната на борсата ще се покрива от Фонда за сигурност на електроенергийната система. Този вид премии обаче ще се пресмятат на база въпросните прогнозни пазарни цени. Така за "Електроенергийния системен оператор" е определена цена от 73.13 лв./MВтч, за електроразпределителните предприятия – 76.82 лв., за високоефективните топлофикации – 70.65 лв., за слънчевите централи – 78.98 лв., за вятърните – 67.06 лв., за вецовете с мощност до 10 MВ – 68.98 лв., а за централите на биомаса – 69.87лв./MВтч.

КЕВР предвижда да се повиши цената за достъп до електропреносната мрежа от сегашните 1.09 лв/МВтч до 1.62 лв. или с 48.62% повече. Причината е увеличеният студен резерв на "Електроенергийния системен оператор", която вече ще разполага, вместо с досегашните 500 МВ, с 650 МВ средногодишно. Това означава нови приходи за ТЕЦ "Варна", която вече спечели първия си договор за студен резерв без никаква конкуренция и след изненадващ отказ на държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" от договор за стендбай режим. Разходите на ЕСО  енарастнат с над 13 млн. лв. към досегашните около 40 млн. лв., които няколко дежурни централи получават само да са в готовност за включване блоковете им.

Цената за пренос на ЕСО става 11.05 лв. вместо досегашните 8.15 лв. или скок с 35.58%, но наполовина пада цената за достъп до електропреносната мрежа за слънчевите и вятърните централи – от 6.68 лв. на 3.02 лв.

Планира се и поевтиняване на таксата "задължение към обществото" от настоящите 37.25 лв. /МВтч на 36.01 лв. като основната причина за това е отново задължителното излизане на големите възобновяеми източници на борсата за ток.

Макар все още да няма внесено заявление от страна на газовия доставчик "Булгаргаз" за неговата цена от юли, регулаторът е изчислил и цени на парното. Вероятно това е станало по прогнозирания от "Булгаргаз" ръст от над 16 процента в цената на синьото гориво. Реално комисията е орязала всички искания за поскъпване и е разрешила минимални, а на места дори е свалила сегашните цени

Така столичани ще плащат за топлинна енергия по 81.13 лв. вместо сегашните 79.98 лв./МВтч. В Пловдив обаче тарифата е свалена от 82.91 лв. на 79.41 лв. В Плевен поскъпването е с над 4 лв. до 70.75 лв. В Бургас също има разрешено подобно повишение – от 57.66 лв. на 62.23 лв./МВтч. Символично е вдигната тарифата във Варна – от 79.89 лв. на 80.21 лв.  Във Враца цената е свалена с 3 стотинки до 75.47 лв., а във Велико Търнов понижението е от 86.81 лв. на 86.56 лв./МВтч.

В доклада си за топлофикациите КЕВР отчита, че на печалба през 2017 г. са излезли дружествата в Русе с 4.435 млн. лв, в Сливен – със 7.378 млн. лв., във Враца – с 618 хил. лв., във Варна – със 170 хил лв., и в Бургас – със 120 хил. лв.

Най-голяма загуба е реализирала пловдивската топлофикация на ЕВН – 36.734 млн. лв., следвана от столичната – с 34.817 млн. лв. Дружеството в Плевен е на червено съ 5.657 млн. лв., в Перник – с над 2 млн. лв., в Разград - с 1.35 млн. лв. На загуба са и топлофикациите в Габрово с 618 хил. лв., и "Велико Търново – с 571 хил. лв.

Дали тези цени ще бъдат окончателно одобрени ще стане ясно след две публични обсъждания и заседания на кЕВР в края на юни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    България трябва да избере: ток или газ и да вложи пари в бъдещото им развитие, като източници на енергия. Така цените ще са стабилни за дълго време. Газов хъб означава ТЕЦ-овете да са на газ, а не на метан. Газовият хъб трябва да заложи цени на енергията, за да се знае колко голям да бъде проекта, какви капацитети може да има и как ще се отрази на цените на топлото. Трябва да видим голямата картина, за да се топлим спокойно през зимата.

  2. Добре че е Иван Иванов , под ръководството на СВЕТИНЯ МУ, Бойко Борисов, че тока да се вдигне с толкова малко , ама пренебрежимо много малко , ама постоянно и редовно и почти всекидневно!!! Че то това увеличение си е живо намаление !!!!. Иде и вашето време ,всеки плаща рано или късно. И колкото по-късно , толкова по-скъпо и свидно!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.