Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Посланик Пардю: Няма политическа воля за справяне с престъпността

0 коментара

Посланикът на САЩ Джеймс Пардю заяви в прав текст, че в България липсва политическа воля за справяне с организираната престъпност.

Организираната престъпност владее значителна част от българската икономика, публичната собственост се прехвърля по непрозрачен начин на съмнителни търговски фирми, каза още посланик Пардю пред конференцията "Преодоляване на корупцията - фактор за подобряване на бизнесклимата в България" в резиденция "Бояна".

Изявлението на американския посланик дойде ден и половина след показния разстрел в центъра на холандския град Амстердам на Константин Димитров - Косьо Самоковеца, сочен от МВР като един от босовете на контрабандата в България.

По -късно днес България влезе и в международните новини чрез кореспонденцията на Асошиейтед прес. "Американският посланик в София смъмри властите на тази балканска страна за това, че правят твърде малко, за да разбият своите развихрили се мафиотоподобни групировки", предаде АП.

Въпрос на време е да пострадат и невинни

Оценките на Петканов съвпадали с тези на Пардю

Анализът на посланик Пардю съвпада със заложените в доклада на министър Петканов оценки за състоянието на криминогенната ситуация в страната, съобщи пресслужбата на МВР. Оттам посочват, че отличното взаимодействие на МВР със специалните служби на САЩ и страните от ЕС доведе до множество успешни операции, които са най-явното доказателство за наличието на политическа воля от страна на МВР за справяне с престъпността и за наличие на необходимия капацитет, се казва още в съобщението. МВР заявява, че стратегията, която ще бъде одобрена от МС до Коледа, ще бъде конкретен израз за категоричната воля на правителството да доведе борбата с организираната престъпност до успешен край.

Липсва политическа воля за справяне с проблема с организираната престъпност и корупцията в България, каза пред медиите посланикът на САЩ, цитиран от БТА. По думите му, проблемът е отгоре надолу по цялата верига и в МВР, и в прокуратурата, и в съда.

"Българският народ заслужава по-добър международен имидж от този, който създава екзекуцията на един бандит в европейска столица", каза още американският посланик по повод убийството в Амстердам на Константин Димитров, за когото се смята, че е контролирал голяма част от българския наркопазар и други контрабандни операции, отбелязва АП.

В словото си пред конференцията Пардю посочи, че правителството на САЩ е готово да отпусне 9 млн. долара на правоохранителните органи в България, но ако те демонстрират воля за борба с престъпността.

Индиректно на американския посланик опонира министърът на правосъдието Антон Станков, който коментира пред медиите, че в изпълнителната власт има политическа воля за справяне с престъпността и корупцията. По повод единодействието между институциите министърът каза, че очаква в скоро време да задейства инструкция на главния прокурор, която регламентира взаимодействието между дознание, МВР, следствие и прокуратура. Министерството на правосъдието вече е дало положителна оценка за инструкцията, допълни Станков.

Говорителят на кабинета: Воля има, не е виновно само правителството
От гледна точка на правителствената политика воля за справяне с престъпността съществува, друг е въпросът дали не само по вина на правителството тази воля не дава резултат, каза правителственият говорител Димитър Цонев, който посочи, че не е негова работа да коментира думите на посланик Пардю.
още

Той заяви още, че правителството Сакскобургготски поема своята отговорност за извършване на реформата в държавната администрация и повишаване на нейната прозрачност като фактор за преодоляване на корупцията.

Въпрос на време е невинни български граждани да пострадат от случаите на насилие в средите на организираната престъпност, заяви в изказването си пред конференцията американският посланик. Той посочи, че през последната година в България са извършени над 20 акта на насилие, свързани с организираната престъпност, като повечето от тях са били в София. Джеймс Пардю акцентира, че тази ескалация на насилието не е довела нито до задържане на престъпните лица, нито до осъждането им, откъдето изведе и извода, че е въпрос на време невинни граждани на страната да пострадат от това.

Преди три седмици българският премиер Симеон Сакскобургготски заяви в парламента, че зачестилото насилие в София и другите големи градове било проблем не на гражданите, а на самата организирана престъпност, защото босовете ѝ се избивали помежду си. Симеон все пак вметна, че неприятното е да не пострада и някой невинен гражданин. Около десетина дни министър-председателят търсеше пролука в работния си график, за да събере Съвета по сигурността по повод ескалацията на престрелките. След като съветът все пак се събра, бе взето решение вътрешният министър Петканов да актуализира правителствената стратегия за борба с организираната престъпност, а гражданите официално бяха призовани да съдействат на правоохранителните органи.

Организираната престъпност владее значителна част от икономиката

В изказването си пред конференцията в Бояна, в която участваха представители на бизнеса в България, американският посланик посочи още, че публичната собственост в страната се прехвърля по непрозрачен начин на съмнителни търговски фирми. По-лесно и по-евтино е да създадеш политическа партия, отколкото да започнеш нов бизнес, коментира посланикът.

Организираната престъпност владее значителна част от българската икономика, заяви Пардю.

Дипломатът добави, че хора от престъпния свят в България няма да получават визи от американското посолство в София. Не искаме нито тях, нито парите им, каза той.

Преди година медиите писаха за проблеми на български бизнесмени, които не получиха визи от американското посолство, за да придружат правителствената делегация за годишната среща на МВФ и Световната банка във Вашингтон. В медийното пространство се появи името и на шефа на бизнесклуб "Възраждане" и президент на "Нове холдинг" Васил Божков - Черепа. От компанията отрекоха със съобщение, че той изобщо не е искал виза. Според публикациите, Божков е бил включен в списъка бизнесмени към правителствената делегация, но е бил предупреден, че няма да получи виза и се е отказал от пътуването.

"Днес България спира повече наркотици и фалшиви пари, от която и да е друга страна в Европа, но тези които са виновни за тези престъпления никога не биват наказвани", посочи посланик Пардю.

Изявлението му бе адресирано към българската съдебна система, чиято реформа отдавна е тема на разговори в отношенията на България със Запада, отбелязва Асошиейтед прес. Пардю призна, че България е отбелязала напредък в законодателството, но каза, че все още има слабости в прилагането му. "Новите

закони за трафика на хора, борбата с фалшифицирането и в други област бележат стъпки напред. Но законите, конференциите и речите не са достатъчни. Важното е законите да се прилагат ефикасно и да има резултат", каза още американският посланик.

Бизнесът очаква ефективни действия на правителството срещу корупцията

Бизнесът очаква ефективни действия от страна на правителството за разкриване и своевременно наказване на корумпирани служители, каза пред конференцията в Бояна председателят на Българската международна стопанска асоциация /БИБА/ Кирко Кирков. Необходими са ясни правила и опростени административни процедури, както и равнопоставено третиране на икономическите субекти, допълни председателят на БИБА - организацията на чуждите инвеститори в страната.

Като области с предпоставки за корупционна среда Кирков посочи приватизацията, обществените поръчки, вътрешните стандарти за регулиране на бизнеса и съдебната система.

Според деловите среди, проблемът в България са не толкова множеството лицензионни режими, а системата за прилагането им, която е бюрократизирана и създава възможност за корупционна практика.

Председателят на БИБА за пореден път отправи посланието на бизнеса, че нови режими трябва да се създават само със закон и то ако има важен обществен и държавен интерес от въвеждането им.

Бизнесмените се оплакаха още, че няма ефективен механизъм за наказване на корумпирани служители.

В отговор правосъдният министър Станков посочи предприеманите вече от правителството мерки за борба с корупцията - въвеждане на обслужване на едно гише, изграждане на електронно правителство и годишната атестация на служители в администрацията. Министърът допълни, че усилията не биха били ефективни, ако бизнесът не се присъедини към тях.

Станков каза още, че единодействието на органите на съдебната система по преследването и наказването на корупцията е както конституционен проблем, така и проблем на воля в съдебната власт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.