Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Посланикът на ЕС в Скопие: Ако българите не влязат в конституцията, преговорите за членство спират

15 коментара
Дейвид Гиър

Ако Северна Македония не промени конституцията си, за да впише в нея българите, процесът на преговори на Скопие за влизане в ЕС ще спре. Това каза посланикът на ЕС в Северна Македония Дейвид Гиър в интервю за македонската секция на Радио Свободна Европа.

"С начина, по който е договорена преговорната рамка за Република Северна Македония, преговорите са отворени, а първата междуправителствена конференция поставя началото на целия процес. Когато скринингът приключи, следващата фаза изисква и следваща междуправителствена конференция, а нейното провеждане зависи от изпълнението на двустранното споразумение между България и Северна Македония. Разбира се, суверенно решение на Северна Македония е да промени ли конституцията си. Най-вероятният сценарий, ако основният закон не бъде променен, ще бъде, че преговорният процес ще спре провеждането на междуправителствената конференция и следващите стъпки ще изчакат решаването на този въпрос. Не защото трета държава ще наложи вето, а защото решението на Северна Македония би означавало оттегляне от ангажимент, поет двустранно с България“, каза Гиър.

Той отказа да коментира искането на опозицията в страната за провеждане на референдум, но препоръчва да бъде погледната "голямата картина" и стратегическият избор, който Северна Македония е направила преди много години.

"Това е суверенно решение. ЕС е доброволен проект, основан на реформи и демократични принципи. Възможно е да напуснете, дори ако сте член. Видяхме това с Обединеното кралство. Така че целият проект и целият подход не се основават на принуда, а на сътрудничество и доброволно желание да се присъедините и да бъдете част от този съюз, който се основава на фундаментални демократични принципи", посочи европосланикът.

"Вижте страните, които станаха членове. Испанците станаха ли по-малко испанци? Естонците, които са от по-малка страна, не станаха по-малко естонци. Малтийците, една още по-малка страна, не станаха по-малко малтийци. Явно няма причина тази държава да поставя под съмнение своята идентичност. Попитахте дали има гаранции, нека бъдем ясни, гаранции няма. Самият процес няма 100 процента гаранция. Самият процес се състои от поредица от моменти, в които трябва да се вземат единодушни решения. Така работи за всички държави и никоя преговорна рамка не гарантира, че няма да бъдат повдигнати и други въпроси, но ако те бъдат повдигнати, ЕС ще се справи с тях, както е правил в процеса на членството на други държави", каза Гиър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubo
    #15

    Като чета македонските простотии, все едно - българин ги е писал. Случайно ли е това ?

  2. lubo
    #14
    Отговор на коментар #12

    Югославия е реалност от миналия век. Днешната реалност е друга. Дори сърбите ви го казаха.

  3. Bлaдo
    #13

    реалността е една!, макЭ! А колко реалности има в твойта шизо-глАва - не ме интересира.

  4. Маке
    #12

    Во бугарската ли реалност да кацнеме? Што бараме таму. Вашата реалност е од минатиот век.

  5. Bлaдo
    #11

    братя българи от СМ, вдигнете масичките и затегнете коланите! - предстои ви приземяване! Приготвили сме ви летище, запазили сме ви и писта, и спот в трафика... и ви чакаме да кацнете в РЕАЛНОСТТА... ;-)

  6. Никола
    #10
    Отговор на коментар #8

    Всъщност България подари през 1999г. на Скопие 96 танка Т-55 и 108 гаубици със съответната амуниция. Тези 31 танка които сега Скопие дава, всъщност бяха подарени от Украина в 2000г. на Скопие и са модел Т-72, т.е. връщат ги след дълго размисляне обратно на дарителя, за да получат модерни натовски, както Полша, Чехия, Словакия и Румъния сториха, а не че са се закъхърили за Украйна. Македонска пресметливост, за разлика от лакейското поведение на правителството в София. Бучковски продаде танковете и

  7. Маке
    #9
    Отговор на коментар #7

    Ниту Белград ниту Москва туку Софија негира дека постојат македонци со македонски јазик и тоа сака да го направи европски став. Тоа е негирање на идентитет. Успеавте да ги внесете бугарските шовинистички услови во наш услов за ЕУ и сега некој друг сеел омраза. Софија се бори во Европа да не се признава македонски јазик. Никој друг не сее омраза туку вие самите. Инаку подаривме Т-72 наши тенкови јои ги купивме од Украина. Вашите беа Т-55 кои одамна ги претопивме бидејќи беа неупотребливи.

  8. АлександърНиколов
    #8

    Скопските хитреци изпратиха на Украина една част от танковете които получиха от нас за да получат модерна техника от НАТО. Докато нашите продажни колаборатори се държат за полите на Мутрофанова.

  9. Обектив
    #7

    Нещата са ясни. Белград и Москва поддържат умишлено у тях страх за идентичността,за да свят противопоставяне и омраза към България и да саботират пътя им към ЕС. Вече и ЕС не е в състояние да ги разбере. Така и не разбират завалиите, че идентичността не е предмет на признаване или отнемане,защото то е лично чувство.

  10. Коментарът е изтрит в 23:26 на 31 юли 2022 от автора.
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.