Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Посланикът в Анкара: Най-важното е Турция да остане стабилна

Ако спре да бъде "трета сигурна страна", ЕС няма да може да й връща бежанци

4 коментара
Посланикът в Анкара: Най-важното е Турция да остане стабилна

"Най-важното нещо за България и за света е Турция да остане стабилна”, заяви във вторник българският посланик в Анкара Надежда Нейнски.

 

В противен случай, обясни тя пред Нова телевизия, споразумението на Европейския съюз с Турция за бежанците няма да може да действа.

 

"Ако Турция се дестабилизира – било поради успешен военен преврат, било поради навлизането в спирала на репресии и насилие, това са две хипотези за дестабилизация, тя ще престане да бъде трета сигурна страна. В момента, за да има споразумение ЕС-Турция и да се приема, че бежанците могат да бъдат връщани в Турция, тя е припозната като трета сигурна страна", каза Нейнски. Тя припомни разпоредбите в европейското бежанско право, които изключват връщането на бежанци в страни, където липсват гаранции за тяхната сигурност.

 

"Опитът за преврат постави под огромен риск стабилността на Турция. Затова и политически сили, включително такива, които категорично не подкрепят Ердоган, застанаха зад официалните власти. Те избраха легитимната власт пред опита за преврат", коментира посланикът.

 

"Новата история показва, че няма военен преврат, който да е донесъл нещо добро за хората в една страна. Политически партии в Турция показаха, че те приемат, че смяната на властта трябва да се извърши чрез избори и застанаха зад политическия си опонент. Един от тях ми каза: „Иначе ще се върнем в племенните времена”, добави тя.

 

Затова според нея е много важно да се запази диалогът между Анкара и ЕС, като същевременно "ЕС не може да остане безучастен или безмълвен, ако бъдат нарушавани човешки права, ако хората, които са били замесени в опита за преврат не получат справедлив процес".

 

Попитана каква според нея трябва да е политиката на България по отношение на ултимативното искане на Анкара за безвизов режим в ЕС до края на октомври като условие за изпълнение на споразумението за бежанците, Надежда Нейнски отговори, че тази политика трябва да в рамките на общоевропейския отговор: безвизов режим при покриване на съответните критерии.

 

"България трябва да бъде позитивният добрият глас в подкрепа на турското искане, но същевременно да се стреми максимално да бъде от помощ тези критерии да бъдат покрити, . За нас като съседна държава е много важно критериите да бъдат покрити и да не се направи компромис", каза посланикът.

 

Тя за пореден път обясни и защо не е говорила в часовете след опита за преврат в южната ни съседка.

 

"Има административна заповед, която изключва посланикът и дипломатите да говорят без съгласието на Министерството на външните работи. Аз говорих и с външния министър и той настоя да не правя никакви изказвания”, заяви Нейнски.

 

Тя обясни, че политическите оценки в една такава сложна ситуация като тази в Турция винаги носят риск и затова те са приоритет на тези, които правят политиката – премиера, президента, външния министър.

 

"Съвсем друго нещо обаче е да се дава информация за това, което се случва в Турция. В съвременния свят на социалните мрежи и на постоянното онлайн присъствие хората очакват държавата да бъде адекватна и да отговаря на новите предизвикателства по нов и съвременен начин. Съгласно сегашната процедура посланиците трябва да изпращат информация в МВнР и оттам периодично качват информация на интернет страницата на МВнР. На практика в момента посолствата не могат да имат индивидуални страници”, обясни тя.

 

По думите ѝ случаят с преврата в Турция "трябва да постави големия въпрос за това, че държавата трябва да бъде адекватна и да бъде в постоянен контакт през посолствата си с хората, които пътуват и живеят в съответните държави”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Vassil D. Vassilev
    #4

    В световен мащаб само 7-8 % от военните преврати водят до прогрес. Десетки преврати в Азия, Африка и Южна Америка са донесли хунти, насилие, смърт и икономически катастрофи на държавите си.
    Но има и ценни изключения: Чили, Гърция (черните полковници), Турция (светска власт, гарантирана от Въоръжените сили), Португалия и даже България (1923 и 1934 г.). Проф Цанков и военните слагат край на корумпирания, антиевропейски, просъветски, сопаджийски и дружбашки режим на Стамболийски. И предотвратяват готвената

  2. ivancho ivanov
    #3

    Има преврати и преврати! Към тоз на Пиночет може да се добави на гръцките полковници, но тоз на Кимон Геогиев също беше военен преврат комбиниран с чужда окупация!

  3. Знайко
    #2

    "Новата история показва, че няма военен преврат, който да е донесъл нещо добро за хората в една страна." - Наде, защо ли забрави, че ако не беше преврата на Пиночет, днес Чили вместо най-просперираща страна в Южна Америка щеше да е втора Куба (ако не е по-лошо).

  4. Каква "дестабилизация" бълнува тая синя другарка? В Турция няма промяна на властта, нито "дестабилизация". Има огромнa чистка, лов на вещици, метла. Без никакви , ама никакви сътресения за управляващите там! Те се бетонират! В Турция има СТАБИЛИЗАЦИЯ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.