Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Посланици от ЕС натискат за чужди наблюдатели на изборите у нас

41 коментара

България е поискала присъствието на чуждестранни наблюдатели на предстоящите избори, съобщи в петък посланикът на Финландия у нас Кауко Ямсен, който участва в дискусия, посветена на предизвикателствата на вота за Европейски парламент.

Шест часа по-късно обаче, след "обстойна проверка" директорът на Правителствената информационна служба Таня Джаджева съобщи, че България не е поискала официално нищо, няма взето решение на правителството, няма и изпратени покани. Говорителят на МВнР Драговест Горанов уточни, че единственото, което е направила страната ни, е да уведоми Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за датите, на които ще се проведат изборите у нас, което обаче било задължителна процедура за страните членки. По-този начин на практика се отправя покана към всички заинтересовани държави да изпратят свои представители в страната за изборите.

Посланик Ямсен оцени решението да бъдат поканени чужди наблюдатели като положителен знак, че правителството се опитва да повиши доверието. Според него в това няма нищо лошо. За посланика една от причините за присъствието на европейски наблюдатели у нас е много ниското доверие в българските публични институции. Той отбеляза още и трудностите при приемането на изборното законодателство.

Миналия месец Гражданската коалиция за свободен и демократичен избор обяви, че ще настоява за масирано присъствие на европейски наблюдатели по време на предстоящите избори за европейски и национален парламент, заради реална опасност БСП и ДПС да фалшифицират резултатите. Тогава председателят на "Прозрачност без граници" Огнян Минчев каза, че гражданският сектор ще се опита да предизвика решение на ЕК за европейски наблюдатели по време на изборите в България.

Заместник-посланикът на Чехия Ярослав Камас, чиято страна е ротационен председател на ЕС, допълни от своя страна, че приветства тази идея на българското правителство и коментира, че така може да се отговори на някои притеснения за купуване на гласове. Все пак дипломатът е изненадан от идеята, тъй като според него идването на чужди наблюдатели може да се възприеме като показване на определена слабост.

Шведският посланик Пол Бейер коментира, че към този въпрос трябва да се подхожда много внимателно, но по-важното е българите да се заинтересуват и да се уверят, че ще се проведат справедливи избори.

Промените в изборния закон, приети в последната минута, вече бяха коментирани и от посланика на САЩ у нас Нанси Макълдауни като "разочарование", тъй като в тях не са залегнали предложените от неправителствения сектор мерки за повишаване честността и прозрачността на изборите.

Политическата корупция остава огромен проблем

Посланик Кауко Ямсен посочи, че политическата корупция в България не е намаляла след присъединяването на страната в ЕС и остава огромен проблем. По думите му партиите все още не са прекратили връзките си със сивата икономика.

Според него в страната липсва и политическа воля за прилагането на законите.

"Много пъти политиците казват, че имат тази воля, но аз не мога да я видя като резултат", посочи дипломатът.

Той посочи, че не разбира защо българското правителство и парламентът не са били склонни да приемат законите, които биха намалили все още много голямата сива икономика в страната.

По думите му механизмът за сътрудничество между България и Европейската комисия трябва да бъде съчетан с правилата на финансиране, за да има резултат.

Ярослав Камас коментира от своя страна, че българите все още не искат да възприемат европейските правила.

Според Пол Бейер пък е важно българското правителство да възприема своите европейски ангажименти сериозно и да продължава работата си по тях. Като основна задача у нас той посочи намаляването на дистанцията между действителната и политическата реалност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mina
    #44

    А не е ли по-добре да дойдат танковете?!

  2. ЕС
    #43

    ТО Е НАЙ-ВАЖНО !!!

  3. Българин
    #42

    Добре дошли,и стойте по-дълго,че без Европа сме заникъде.

  4. Алеко
    #41

    всички избори у нас трябва да има масирано присъствие на външни наблюдатели.

  5. МИ6
    #40

    малко по-умерен емоционален нюанс в очакванията си.Да порастнем най-после.Като се надявяме на някаква помощ е редно да вложим и доза скептицизъм или готовност за ясно виждане на предложеното и изпълнявянето му.С обич и надежда човек може да гледа само на децата си.И пак с доза скепцис.Собич и надежда някои са очаквали руснаците,партизаните,симеон сакскобургготски,пламен юруков,бойко борисов,.....Хайде малко реализъм и разум! Най-после... .

  6. Жокеят
    #39

    За това милеят рубладжиите!

  7. ves
    #38

    Дали ще има или не наблюдатели, комуноидите ще си направят това, което са замислили. Те вече почти го свършиха наполовина с приетия си изборен закон.СДС трябва по-скоро да се обърне към ЕС за мръсната игра, която се разиграва от българските съдии срещу партията. ЕП да приеме някакво становище, с което да не признават тези избори, а не да изпращат наблюдатели. Виждали сме какво правят наблюдателите и какъв е ефектът от тяхното присъствие. Полуат си командировачните и едно-две изявления:"Въпреки някои нередности, смятаме изборите за редовни".

  8. abogado
    #37

    Мислете малко уважаеми гражданя!!!Тези хора, които чакате имат същите проблеми и те самите търсят решения. Разбира се, ще е добре да присъстват чуждестранни наблюдатели, но чак пък да ги чакате с цветя и песен на уста е прекалено!!!

  9. поп Грую
    #36

    да им свърши работата ,докато те гледат отстрани! Не ни трябват евронаблюдатели ,а български гласоподаватели,мислещи с акъла си,без да изпитват телешки възторг от поредния спасител,който се оказва винаги след избора слуга на БКП/ДС .

  10. атеист
    #35

    БРАВО ОТЧЕ! Точно в 10-ката! Подкрепям мнението!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.