Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Последният президент на СССР критикува Русия на Путин

0 коментара
Последният президент на СССР критикува Русия на Путин

Бившият съветски лидер Михаил Горбачов, човекът, който първи постави Русия на нейния дълъг и проблематичен път към демокрацията, заяви, че под ръководството на министър-председателя Владимир Путин страната отново е заплашена от връщане към авторитаризма.

Горбачов направи това изявление в навечерието от годишнината пуча (от 1991 г. – бел. прев.), който бе организиран, за да отмени неговите демократични реформи и да върне със сила властта на комунистическата партия.

Така нареченият Комитет по извънредното положение се опита да вземе властта в Москва преди 20 години, за да отмени свободните избори, медийната откритост и да спре децентрализацията на власта – всичко онова, което се появи в СССР заедно с реформите на Горбачов.

В интервю за германското списание "Шпигел" Горбачов обвини Путин, който според очакванията на мнозина ще се кандидатира за трети президентски мандат, че отменя много от тези реформи сега, 20 години по-късно.

"Путин иска да остане на власт. Но не за да реши най-накрая нашите най-належащи проблеми – образование, медицина, бедност", смята Горбачов. "Тревожи ме това, което прави партията "Единна Русия", оглавявана от Путин, и това, което прави правителството: те искат да съхранят статуквото, няма никакво движение напред. Даже напротив: те ни дърпат назад в миналото, докато страната спешно се нуждае от модернизация... Не питат народа, партиите са марионетки на режима", добавя Горбачов.

Август 1991-ва

По време на 60-часовото противопоставяне Комитет за извънредното положение бе разбит от демократично настроеното население на Москва, което застана срещу танковете, и от държавните служители в цялата страната, които напуснаха преживяващата крах съветска бюрокрация и се заклеха във вярност на новоизбраната руска администрация начело с антикомуниста Борис Елцин.

Когато мъглата се разнесе, много от идеите на Горбачов бяха потвърдени от събитията, но огромната многонационална държава, ръководена от него – СССР, както и неговата собствена кариера вече бяха обречени на бърза забрава.

Горбачов подаде оставка на 25 декември 1991 г. и червеното знаме на Съветския съюз със сърпа и чука за последен път бе свален от Кремъл.

Въпреки че отначало Горбачов приветства идването на Путин на власт, тази година той все по-често го критикува.

"Човек на принципа"

В началото на годината Горбачов предупреди, че Русия може да се сблъска с протести подобни на "арабската пролет", ако не бъдат инициирани демократични реформи, и предупреди Путин да не издига кандидатурата си за трети мандат на изборите през март 2012 година.

Възможно е фактът, че Горбачов избра крайно болезнената за него годишнина, за да се нахвърли с критика срещу Путин, да не е обикновено съвпадение.

"Горбачов е човекът, който започна демократичните реформи. Това, което казва за Путин, не е мнение на някои аналитик, а позиция на човек, управлявал някога тази огромна страна и притежаващ уникална перспектива", смята Николай Петров, експерт от Центъра Карнеги в Москва.

Въпреки че Горбачов се е опитвал да задържи властта, използвайки военна сила и тайната полиция за унищожаване на своите опоненти, той никога не го е правил в ролята на съветски лидер.

Иронично е, че по време на августовските събития той бе поставен под домашен арест от група военни и сътрудници на КГБ, кипящи от възмущение и неразбиране заради отказа му да използва груба сила, за да удържи властта на комунистическата партия.

"Горбачов се представяше като човек на принципите, а поведението му не бе в нарушение на тези принципи. Това силно го отличава от мнозинството руски политици, и именно затова си струва той да бъде чут днес", казва Петров.

Животът за повечето руснаци през последните 20 години бе като влакче на ужасите. Те наблюдаваха разпада на супердържавата, в която бяха израсли, след което настъпиха тежки времена в икономиката, социална фрагментация и диви демократични експерименти, които понякога бяха много близо до арархията.

Когато Путин дойде на власт през 2000 г., той стабилизира икономиката, построи вертикалата на властта, ограничи изборите, гражданското общество и медиите.

Ерата на Путин донесе стабилност и относителен разцвет, но върна назад всички постижения на демократичните процеси, стартирани от Горбачов.

"Засега сме минали едва половината от пътя", казва Горбачов. Но е убеден, че диктатура вече няма да има. "Трудно и болезнено, но демокрацията в Русия ще прогресира", казва Горбачов, добавяйки все пак, че връщането към авторитаризма остава възможно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.